Традиционната лудница пред гишетата на НАП в последния ден от данъчната кампания беше удвоена благодарение на новото изискване декларации да подават и останалите без работа през 2010 г. |
Решението на НАП дойде в последните часове на данъчната кампания, която приключи снощи с огромни опашки, а в края на деня ГЕРБ призна, че цялото упражнение е било ненужно и изискването ще отпадне от закона.
"Ако въпреки цялата тридневна истерия лицето е разбрало късно, че трябва да подаде декларация, и не е могло да го направи до края на деня, няма да бъде санкционирано. Ако го направи утре (днес - б.р.) или в следващите няколко дни, няма да бъде наложена глоба до 500 лв., с която съвсем целенасочено бяха плашени безработните", заяви пред "Фокус" пресаташето на НАП Росен Бъчваров. До петък той твърдеше друго - че тези хора задължително ще бъдат санкционирани с минимални глоби, защото противното би било нарушение на закона.
На въпрос на "Сега" на какво основание тези хора ще бъдат освободени от задължителните по закон глоби Бъчваров вчера разтълкува, че няма нищо незаконно, защото нарушението било маловажно. "Административното нарушение е факт, но при маловажни нарушения, с които не се ощетява бюджетът с нито 1 стотинка - тъй като реално те нямат данък за довнасяне - може да не се налага санкция. По този казус юристите на НАП мислиха ден и половина, за да намерят законов механизъм", заяви Бъчваров, без да цитира конкретни законови текстове. Не е ясно обаче защо принципът ще се прилага само за безработните.
Както "Сега" писа, до хаоса се стигна след промени в закона за данъците на физическите лица, влезли в сила през 2010 г. По предложение на кабинета и без никакъв дебат в зала депутатите решиха, че хората на трудови договори, останали без работа, също ще трябва да подават декларации, независимо че данъкът им е удържан авансово. По данни на НАП промяната касае поне 194 000 българи, а огромна част от тях разбраха за нея в последния момент. След като 3 дни увърташе, приходната агенция благоволи едва вчера да разясни кой и какво точно следва да декларира.
Администрацията ще трябва да направи допълнителни справки, за да установи кои са безработните сред всички неподали в срок декларации. "Тези хора могат да се установят в базата данни от регистрацията на трудовите договори и отписването им, както и чрез данните за осигурителните доходи, които работодателите предоставят на НАП", обясни Бъчваров.
Експерти обаче заявиха пред "Сега", че информационната система на данъчните не им дава възможност реално да засекат безработните, които са били длъжни, но не са подали декларации. Освен това НАП изобщо не е имала намерение масово да налага санкциите тъкмо на безработните, защото подобни действия се предприемат главно спрямо рискови лица, при това когато се очаква някакъв приход за бюджета.
Вчера НАП измисли и друга безпрецедентна процедура. От приходната агенция посъветваха останалите без работа да се опитат да подадат декларации в рамките на последния ден, дори да нямат служебни бележки за доходите си от бившите си работодатели. Служебната бележка по закон е задължителна част от декларацията. Не е ясно как се предполага хората да разберат точните до стотинка числа за доходи и удържан авансово данък при отсъствието на документ. От НАП обясниха, че в този случай служебните бележки ще се приемат с двуседмично закъснение. Това означава допълнителни разправии и работа за данъчните, а ефектът при коректно удържан авансово 10% данък ще е нулев и в бюджета няма да постъпи нито един лев приход. Попълването на декларациите на сляпо без данъчни бележки може да доведе и до грешки. Те обаче се санкционират само ако са довели до ощетяване на бюджета, а при авансово удържане на сумите такова трудно би могло да се получи.
Бъркотията с безработните утежни допълнително последния ден на данъчната кампания. В големите градове пред гишетата на НАП се извиха огромни опашки. По обяд пред сградата на приходната агенция във Варна коли търсеха да паркират през няколко улици. Агенцията обслужваше непрекъснато гражданите, но чиновниците в пощите си взеха традиционната едночасова почивка на обяд, което допълнително изнерви хората. Частна фирма се възползва от създадения хаос и в барака край сградата на НАП попълваше декларации срещу заплащане.
ОБРАТЕН ЗАВОЙ
"За следващата година със сигурност ще коригираме текста в закона, защото очевидно той не е изпипан достатъчно. Когато разпоредбата беше въведена, сега създалата се ситуация изобщо не беше предвидена", коментира пред "Сега" председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова (ГЕРБ). "Вярвам, че в тези случаи служителите на НАП ще използват правото си на предупреждение и няма да налагат глобите по закона", каза Стоянова. Тя призна, че при плосък данък подаването на данъчни декларации от хора на трудови договори в повечето случаи е безсмислено.