:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,204
Активни 445
Страници 6,769
За един ден 1,302,066

България е сред най-бавно излизащите от кризата в ЕС

За три месеца ръстът на икономиката на страната е 0.4%
Българската икономика излиза по-бавно от кризата от другите страни от Европейския съюз. През първите три месеца на годината нейният ръст е едва 0.4%, докато средният за съюза е 0.8%. Това сочат данните на Националния статистически институт (НСИ) и Евростат. Икономистите смятат, че това е сигнал, че не може да се разчита единствено на износа за възстановяването на родното стопанство.



България изостава от страни като Германия (1.5% ръст), Франция (1%), Белгия (1%), но и също от сравними икономики в Централна и Източна Европа като Естония (2.1%), Литва (3.5%) и др. Дори закъсали държави като Гърция със своите 0.8% растеж и Унгария - с 0.7%, изпреварват нашата страна в класацията. Най-завидно е състоянието на икономиката в Литва и Естония, а най-лошо се е представила Португалия, която отново навлиза в рецесия заради поредния спад на БВП с 0.7%. Около нулата пък са Кипър, Италия, Латвия. Някои от страните - членки на ЕС, обаче все още не са извадили експресни данни.

"Не е добре това, че България изостава. По принцип страната би трябвало да расте с изпреварващи темпове, но очевидно проблемът със свитото вътрешно търсене продължава да е тежък", коментира икономистът от Агенцията за икономически анализи и прогнози Стефан Цветков. Изнесените данни са по-ниски от очакванията на организацията, но Цветков смята, че те ще бъдат ревизирани в посока нагоре. "Очевидно другите държави вървят по-напред, а България продължава по-бавно да излиза от кризата заради редица задържащи фактори, като например паричния съвет, което не отменя положителните му страни", обясни шефът на Центъра за икономическо развитие Георги Прохаски. Според него високите лихви продължават да са проблем и спирачка пред растежа, защото ограничават кредитирането за бизнеса. "Въпросът е защо не сме сред отличниците в ЕС. Растежът в България може да е много по-висок", смята пък Лъчезар Богданов от "Индъстри уоч".

От данните на НСИ се вижда, че основният двигател на растежа от началото на годината е износът. "Ръстът на износа е наистина феноменален, но не е достатъчен, за да съживи икономиката. Първо, индустрията вече няма чак толкова висок дял. Второ, предприятията у нас имат ограничен капацитет. И трето, нашият износ означава и по-голям внос на суровини, а в крайна сметка добавената стойност е това, което е произведено вътре в страната", поясни Богданов. Той е категоричен, че България няма да може да се върне към по-бърз растеж без съживяване на чуждите инвестиции. Крайното потребление у нас от януари до март продължава да бележи спад с 1.2% спрямо предходното тримесечие, сочи още статистиката. Инвестициите също вървят надолу.

"Важната цифра в данните е годишният растеж на икономиката, който възлиза на 2.5% за първото тримесечие на т. г. в сравнение със същия период на м. г. Това е доста добро постижение и е на нивото на средния растеж в ЕС", коментира Георги Прохаски. По думите му това значи, че за цялата 2011 г. растежът ще е в същия порядък - 2.5-3%, защото свитите инвестиции и крайно потребление не позволяват да се отбележи по-голям скок. Правителството разчита на 3.6% ръст. На тази цифра се крепи и бюджетът. Надеждите на кабинета обаче са икономиката да се съживи по-сериозно през второто и третото тримесечие. "Реалният ефект от позитивните макроикономически тенденции и тези в отделни сектори ще стане по-осезаем след средата на годината", коментира финансовият министър Симеон Дянков в Благоевград. Затова чак в края на юни и началото на юли ще са ясни "възможностите за компенсиране на доходите на социално уязвими групи от населението".
42
3117
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
42
 Видими 
13 Май 2011 19:29
Страна, чиято структура на износа е суровини, горива / ? / , жито и малко ишлеме, продукти с малка принадена стойност - за какъв растеж на икономиката говорим ? И как се нарича страна с такава структура на износа ?
13 Май 2011 19:36
Кризата е любимото ни състояние. Ние в нея не влизаме - ние си живеем там.
------------------------------- ---------
Блогът на Генек
13 Май 2011 20:03
Това са инсинуации. Още миналогодишния Димитровден Дянков ни изведе от кризата.
13 Май 2011 20:43
Независимо какво става в Европа и света, България обективно не може да излезе от никаква криза. Структурата на икономиката не го позволява. "Излизане" може да стане само статистически-фиктвно ако ни налеят външни пари и увеличим примерно два пъти външния си дълг. В резултат две-три години "просперитет", последван от гръцки вариант. (Само с тази разлика, че в бюджета на Гърция всяка година влизат 17 млрд евра само от корабоплаване.)
Една безснежна зима и дъждовно лято и сме довършени.
13 Май 2011 20:49
Излизаме значи. Дренките се отдалечават във времето
13 Май 2011 21:16
Намерили са формулата на растежа.
"Ако винаги се правят ревизии на базовите периоди, теоретично може никога да няма текущ спад. Или например, ако през 2011 г. ръстът на БВП е слаб, може да се ревизират надолу данните за базовата 2010 г. и така ръстът на БВП за 2011 г. да изглежда по-голям. Днес при обявяването на експресните данни за БВП през първото тримесечие на 2011 г. НСИ отново използва ревизии и демонстрира ръст с 0, 4% през първото тримесечие на 2011 г. спрямо четвъртото тримесечие на 2010 г.
Ръст обаче няма, а има спад с 0, 8% спрямо експресните данни отпреди три месеца.Тогава НСИ обяви, че през четвъртото тримесечие на 2010 г. БВП е нараснал с 1, 7% на тримесечна база. Последващата оценка (т. нар. предварителни данни) вдигна ръста до 2, 1%.
Сега НСИ коригира числото до 0, 5%, или с цели 1, 2 процентни пункта по-малко от експресните и с 1, 6 пункта по-малко от предварителните данни.
Натиснете тук
13 Май 2011 21:18
Нито края на юни, нито началото на юли. Както се усеща, важното ще е туризмът. Ясно ще е през септември.
13 Май 2011 21:20
Една пост комунистическа страна неминала през катарзис с несамо изградена но и с доразвита структура от шебек тумбак рънгоч коменези се спомине в близкото бъдеще. Като се прибави и османския тероризъм нема и надежда за грешка в изчисленията. Тъмноликите знаят защо.
13 Май 2011 21:52
Естетсвено, че бавно ще излизаме. Постижение е, че изобщо излизаме. Освен обща криза, в България имаше и структурна - спукаха се имотният и строителният балони - те в обозримо бъдеще ще останат далеч под предкризисните времена, а бяха най-съществената част от предкризисната икономика. Така че за излизане трябва останалите сектори от икономиката да дръпнат толкова, че да компенсират и строителния срив.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
13 Май 2011 23:45
хърсев е виновен. LIFO, FIFO - бошлаф.
13 Май 2011 23:59
Нека се върнем към стария рефрен Иван Костов е виновен
14 Май 2011 00:22
Тия данни са от тройната коалиция. Наще ще излязат в понеделник, след пускането на Магистралата. Тва са сигурни минимум 3% ръст. А като пуснем и другите Магистрали (сухопътни, железопътни, горивопреносни, атомоносни и транспланетарни), ей ти още 100%. Ама още един мандат ше ни требе
14 Май 2011 00:30
Кризата е в главата на българите. Поради това не може да се излезне от нея. Хората не могат да излезнат от главите си.Вместо това там се настанява Боко , и настъпва пандемична тиквизация.
14 Май 2011 01:06
Това са инсинуации. Още миналогодишния Димитровден Дянков ни изведе от кризата.


Тъй, тъй, види се сме изпреварили другите и вече влизаме в следващата криза. Да живей г-н Бочо и неговата ке.еф команда! Бълхария над всичко! Хип, хип, ура!
14 Май 2011 02:05
Забравихте какво ви обещаваше Съсело ако пак го изберете :
Последни влизаме - първи излизаме.
Ама не го избрахте. Хак да ви е сега палажението.
14 Май 2011 05:47
България е сред най-бавно излизащите от кризата в ЕС


Няма как да бъде иначе.Нали тия които строиха соца сега строят капитализма?
14 Май 2011 08:41
Това е защото отмениха резултатите от таз годишната лотария за САЩ-ски зелени карти! компютърна грешка ги анулира!! АКО СИ МИСЛИТЕ ЧЕ СЕ ШЕГУВАМ- Натиснете тук
А ИЗЛИЗАЙ СЕГА ОТ КРИЗАТА...да им имам програмистите и "компютърните специалисти". навън много се изложиха с този факт.
14 Май 2011 08:55
не зная доколко бавно България излиза от кризата и излиза ли изобщо, но като нищо след посещението дянково в САЩ да са решили да бъгнат комповете за зелена карта, че току виж останал без данъкоплатци- Натиснете тук
14 Май 2011 09:07
"свитото вътрешно търсене " - ми то с 400лв. заплата и 150лв пенсия-какво да е търсенето?
14 Май 2011 09:23
Ние сме най-бавно развиващата се държава.
14 Май 2011 09:27
"Важната цифра в данните е годишният растеж на икономиката, който възлиза на 2.5% за първото тримесечие на т. г. в сравнение със същия период на м. г.
Важната буква в изречението е "Й".
14 Май 2011 10:45
генек каза:
Кризата е любимото ни състояние. Ние в нея не влизаме - ние си живеем там.


Тъжно, но вярно...
14 Май 2011 11:57
Преди години Иван Костов казваше след управлението на Жан Виденов:
" Две години работим и нищо не се вижда. Батаците на Жан са много!"
Сега след управлението на тройната ламя, може би след още две години ще започне да се вижда осезателно - магистрали, спортни сгради и вдигане на заплати и пенсии!
14 Май 2011 12:54
Ние сме най-бавно развиващата се държава

Водопроводчик, аз бих казал : Най бавноразвиващата се!

14 Май 2011 13:25
Ванчо Костов е виновен, никой друг
14 Май 2011 13:28
България е сред най-бавно излизащите от кризата в ЕС

Демек си е на дъното и шава водоравно.Нормално е състоянието, защото държавата на мафията това може и това иска.
14 Май 2011 15:08
Тая статия като да я е писал Хърсев . Според него последни влизаме в кризата и първи излизаме. Тази социалистическа теория няма връзка с реалността обаче. Има връзка с пропагандата и агитацията.
14 Май 2011 17:02
Не ми светна , с кого е сравнима структурата на териториалната ни икономика . Кифладжии ...
14 Май 2011 23:03
Много се смях, когато мастити ханализаторе, кат Ernst&Young прогнозираха преди месец, два, че двигателят на растежа, ще бъде местното потребление....
Натиснете тук

Хубавото на финансовите прогнози е, че са като метео прогнозите - след седмица вече никой не помни глупостите дет са се изписали.
15 Май 2011 04:28
Бе кой ги пише и от къде ги превеждате тези глупости, бря? Альоу, хора с акъл не останаха ли в тази държава? толко ли изпращя народа, бря? Кви отличници от ЕС, кви 5 лева , бря? Държави като Германия (1.5% ръст), Франция (1%) и Белгия (1%), разлика от България, бря!
А туй за Естония , Литва , Гърция и Унгария изби рибата.
Боже, Боже , цела Европа пропадна, те надули шошоните на най големите мизерници.
15 Май 2011 06:32
Сигурна съм, че Б-я "ще дръпне", ако излезе от ЕС. Е как пък все ние лошите, черните и за каквото се сетиш друго. Ами така ще бъде, докато тази държава е сираче, няма кой да я защити, Алооо, западняците, отличниците, да не стане отвисоко та у песоко. Да не се обърне палачинката? Защото има горна "мъртва точка", но има и долна такава. Нямаме си управници поне веднъж да тропнат с крак и си вдигнат гащите.
15 Май 2011 07:28

Милионерите в България продължават да се множат
Натиснете тук

Хората богатеят пък вие си пишете каквото си искате.

Редактирано от - nikcv на 15/5/2011 г/ 07:31:05

15 Май 2011 09:19
Как ще имаме растеж, когато 80% от богатството на България е загробено в неефективно използвани имоти, та даже въобще неизползвани?

А имотите създават доход - средният наем за съответната големина имот в съответния район. Т.е. не може да се оплаква някой собственик на имот в София например, че няма пари да го поддържа - щото бил с малка заплата. Това, че сам яде дохода от жилището, не значи че не го получава - 300-1000 лева на месец от него във вид на наемна услуга. Просто обаче така е по-лесно. Нямал пари и толкова. Може да го продаде, да го даде под наем и да се премести в по-евтино жилище.

Да не говорим за огромното количество заключени апартаменти, къщи, запустели ниви в цялата страна. Заключени и разпадащи се заводи и фабрики. Богатство което просто се руши и е отделено от икономиката на България. А това е загуба на национален доход.

Решението? Балансиране на данъчното облагане на доходите - в момента данъците върху трудовите доходи са над 30% - 10% ДОД и 20% осигуровки които дефакто са си данък. В същото време данъка върху доходите от имоти е смешно нисък - под 2%/ Как го смятам - по принцип един имот се изплаща от наем за 10 г. т.е. доходът му на година е 1/10 от цената, ако върху този доход се сложи 10% данък, излиза че данък имоти трябва да е 1% от цената, при нас обаче е 1.8%% промила и то от някаква данъчна оценка доста по-ниска от пазарната цена/ Допълнително би трябвало да има и пари които всеки собственик на сграда да отделя за поддръжката и - както е в Германия например.

Така - имотите ще се използват ефективно, ще са поддържани, и най-важното парите от имотите ще са винаги в обръщение в икономиката. Постоянно ще има работа по поддръжка на имотите - което си е раздвиждане на икономиката. И не на последно място - България ще стане добро място за живеене - няма да има дупки по улиците и разпадащи се блокове в градовете. Хората няма да искат да бягат от страната.



Редактирано от - mick на 15/5/2011 г/ 09:22:55

15 Май 2011 09:26
Милионерите в България продължават да се множат
Натиснете тук
Хората богатеят пък вие си пишете каквото си искате.

то при виденов сички бехме милионери...

________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
15 Май 2011 11:18
Mick,
A представяш ли си колко необложен доход има от готвенето и чистенето в къщи? Абсолютно несправедливо е да се облага ресторанта, а да не се облага домакинята. Освен, че се укриват доходи, се пречи и на развитието на пазара.
Само не разбрах, как ще спечеля, ако не си "ям дохода на жилището". На улицата ли предвиждаш да живея?
15 Май 2011 11:47
Mick,
Твоят анализ е “забравил” най-важното – размерът на доходите на хората.
От тук всичко, което си написал е изкривено – дайте да си продадем жилищата, които са купени със спестявания от едно цяло поколение и да изядем парите за 2-3 години.
Защото в България нищо не може да се направи – мутрите са обсебили всякаква дейност.
Вероятно си брокер и така ти изнася, ама и на другите хора трябва да им е изгодно за да продават...
Това е простата икономическа логика.
Аз имам две жилища в България, които са заключени. Мога да дам едното под наем и после парите от наема няма да ми стигнат за ремонт когато наемателите се изнесат. Отделно трябва да вися на главата на майсторите докато правят ремонта(това са пропуснати ползи, за нервите няма да споменавам) и затова не искам да го дам под наем.
Съпоставям положението с това в Лондон и виждам, че тук хората са измислили всичко както трябва. Наемателят получава жилището и после го връща в същия вид, ако има повреди е длъжен да ги отстрани. Няма лабаво! Посредникът е агенцията за недвижими имоти, която си гледа работата срещу комисионната, която получава.
А в България ако ти се наложи да съдиш някой... може и да не ти стигне един човешки живот. Затова хората бягат навън. Няма смисъл да се пържат на този огън и в следващите 22 години.
А цените на имотите тепърва има да падат – като няма поминък кой ще живее, работи... на тази земя?


15 Май 2011 12:32
Размерът на доходите се определя от сбора на трудовите доходи + доходите от имоти и от друга собственост!

В момента доходите от имоти, въобще не се взимат предвид, а това са много много пари, за съжаление които 80% от хората въобще не съзнават, че могат да използват.

Когато един човек живее в сам да речем в 5 стаен апартамент без да може да го поддържа в центъра са софия не е голям проблем. Но когато една много голяма част от хората държат заключени апартаменти, къщи, та даже фабрики.. земи или ги използват неефективно като в горния пример, тогава вече имаме проблем за цялата икономика на държавата.




Редактирано от - mick на 15/5/2011 г/ 13:51:12

15 Май 2011 12:42
mary1001 - Заключеният апартамент, това е изваждане на пари от икономиката на страната. Мъртви пари. Заключените фабрики - още повече мъртви пари. А земята, имотите са ограничен ресурс. И държавата трябва да се грижи този ресурс да се използва ефективно. Да не говорим, че с времето имотите се разрушават.

Всъщност продажбата на апартамент, земя, къща, фабрика, която не може собственикът да използва по предназначение и поддържа, не означава загуба - а обратното - така собственикът ще си вдигне стандарта, а когато това се направи от много хора, стандартът в цяла България ще се вдигне. Защото вместо имоти хората ще имат пари в банките и тези пари ще могат да се ползват от други хора, освен това, новите собственици ще дават пари за ремонти - т.е. ще има работа.

В момента много хора се оплакват, че имали доходи от по 500 лева, а в същото време са, я с по няколко апартамента, я със земи и т.н. от които нищо не получават - щото просто така са свикнали.
15 Май 2011 18:29
Mich,
Самозабравил си се!
Хората не са толкова прости да продадат това, което са получили от предците си и ще го оставят на децата си.
Най-голямото богатство не са имотите, а хората в една страна. Но българите в България не са желани - прогонват ги за да освободят място за други хора...
Не зная все още кои хора ще дойдат, но... България е обречена да изчезне от своите управляващи. Те от 20 години все едно и също баят - международните цени... а заплатите да стоят в пъти по-ниски от международните заплати. При такава последователна политика няма как да не изчезне българския народ.
Но всеки от нас ще си намери по-добро място за живеене и в това е хубавото на този свят.
А такива като теб са обречени! Те не виждат по-далече от носа си. Дори и да имаш сега, в бъдеще някой ще ти го вземе точно по същия начин както ти се опитваш да го направиш сега.
Простички са нещата от живота! Много, много прости.
Даваш - получаваш! Не даваш - няма от къде да получиш след време.
Ама за да ги научиш трябва и друг свят да видиш, да поживееш с други хора, други нрави... Естествено и да оцелееш в тази нова среда.
Тогава мисленето ти става друго - такива като тебе няма как да ги забележиш защото те просто никога не могат да направят нещо самостоятелно, а само едно и също баят - това, което им е казано да баят на висок глас.
Ама кой ли ще те чуе?
15 Май 2011 19:12
Дали mick не изкупува земя? Минава ми мисълта, че заплащането (оправдавайки се с "кризата" ) се задържа умишлено ниско, за да се изкупи евтино земята. Тогава така ще се "раздвижат" нещата, че който оживее ще си хвърля шапката. ........ Или ще се хванем за ножовете. Пази Боже!

Редактирано от - dabedabe на 15/5/2011 г/ 19:14:28

15 Май 2011 19:51
България ще изчезне, просто защото всеки се е хванал за имотеца си и го държи като старомодно украшение - не го ползва, остава го да се руши, но не го продава. Живее като мизерник. Така цялата държава става мизерна и хората бягат от държавата.

Ето вие си държите имотите неизползвани, я ми кажете - в Англия така ли е? Какви са данъците там? И ако човек няма доходи, какво прави си имотите си? Държи ли ги? Оставя ли ги да се рушат? Иска ли от държавата помощи?
18 Май 2011 16:47
Тръгнала кризата на околосветско пътешествие.Обиколила всички страни по сета, и като стигнала до България казала:"Колко е хубаво да се прибереш у дома".
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД