Главният прокурор Борис Велчев има намерение да сключи "договор" със съда 20-30 най-високопоставени лидери на престъпните групировки да бъдат осъждани на базата на недостатъчни доказателства. Това пише в доклад от 7 февруари 2006 г. на американския посланик в София Джон Байърли. Документът изтече в "Уикилийкс" и бе публикуван в "Биволъ".
Според доклада Велчев обяснява нуждата от подобна договорка с провала на българските прокурори и служителите на закона да събират нещо повече от "слаби" доказателства срещу фигури от организираната престъпност. "Въпреки уважението си към върховенството на закона главният прокурор твърди, че огъването на правилата за доказателствата и процедурите е оправдано в случаите на определени лидери на организираната престъпност", пише в грамата. Твърди се, че според главния прокурор стриктните правни принципи в тези случаи ще бъдат непродуктивни, а тази стратегия се подкрепя и от вътрешния Румен Петков, по-специално за наказателното преследване срещу братята Красимир и Николай Маринови.
"Никога не бих си позволил да обсъждам публично разговори, водени на четири очи, още по-малко да коментирам преразказ на такива разговори отпреди повече от 5 г. Посоченият пасаж в телеграмата от 2006 г. е израз на някакво неразбиране или недоразумение. Нямам спомен от конкретния разговор, но намирам идеята за някакво договаряне със съда за абсурдна. Тя напълно противоречи не само на практиката на прокуратурата, но и на начина ми на мислене", коментира Велчев пред "Биволъ".
В същия документ Велчев описва състоянието на прокуратурата, която току-що е наследил от Никола Филчев като "дълбоко нефункционална" и буквално я окачествява като "вид терористична организация", използвана за разчистване на политически и бизнес сметки, но напълно неспособна да се бори с престъпността. Той дори се опасява, че информацията за групировките, подавана от американските институции на българските им партньори, вероятно е филтрирана, преди да стигне до бюрото му.
От друга грама от юли 2006 г. се разбира, че въпреки афишираните публично добри отношения между Велчев и Румен Петков, в частни разговори с Байърли те се обвиняват взаимно за неуспехите в борбата с организираната престъпност и свързаната с нея политическа корупция. Велчев дори намекнал за връзките на Петков с фигури на организираната престъпност, оплакал се от корупция в МВР и от нежеланието на ведомството да споделя информация.
Според грама с дата 18 септември 2008 г. от тогавашния посланик Нанси Макълдауни Велчев е разочарован и от ръководството на МВР в лицето на Михаил Миков. В документа главният прокурор определя ведомството като "корумпирано, неспособно на прогрес" и обяснява на посланика, че МВР не може да му предостави никакви данни за криминалната дейност на 14 най-известни престъпни фигури.
За разлика от предшественика си Макълдауни е скептична към думите на Велчев. Тя пише, че в много европейски посолства вече са вдигнали ръце от Велчев и се оплакват, че той говори правилно, но е неспособен да въплъти думите в дела. "Той изглежда честен човек, поставен в много трудни обстоятелства", твърди дипломатът. Същото впечатление има и шефът на ОЛАФ Тиери Кретен. В разговор с посланика той изразява сериозни съмнения за способността на Велчев да се справи с работата по разследванията на измамите с европари.
Точност!
Говори правилно, не може да свърши нищо.
Я, не само ние усещаме неадекватността на, с извинение, държавните ръководители.
-----------------
Блогът на Генек