Новият закон за алтернативните енергии, приет от ГЕРБ и "Атака" преди седмици, накара Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) да излезе с проект, който предвижда до 30% орязване на цените за слънчевите централи и повишаване на тази от ветропарковете с малко над 1%. Управляващите и националистите дадоха благословията си изкупните цени за тока от слънце и вятър да се заковат в договорите с операторите съответно за 15 и 12 г.
В предложенията на ДКЕВР най-сериозна е секирата за слънчевите централи с мощност над 200 киловата. Тя пада от сегашните 699.11 лв. на 485.60 мегаватчаса, т.е. с над 30%. За сметка на това ветропарковете, които работят по-малко от 2250 часа в годината, ще имат малко по-висока цена с 1.44% от 188.29 лв. на 191 лв. за мегаватчас без ДДС. За "перките" с по-голям капацитет също ще има повишение в цената, но от едва 0.06% - от 172.95 лв. на 173.06 лв.
Регулаторът се готви да повиши изкупните цени и на тока от ВЕЦ и биомаса. С 16.41% до 195.03 лв. за мегаватчас ще поскъпне еленергията от биомаса за централи с мощност до 5 мВт, работещи с отпадъци от земеделието. В момента в България няма нито една подобна централа. С над 4.5% повишение ще има и токът, произведен от ВЕЦ, с мощност между 200 кВт и 10 хил. кВт.
Окончателно цените ще бъдат обсъдени на открито заседание на 25 май.
-------СЕЙШЕЛИ
Нова серия енергийни предприятия, контролирани или свързани с бизнесмена Христо Ковачки, станаха собственост на фирми от Сейшелите. Комисията за защита на конкуренцията разреши на дружеството Worthford, регистрирано на Сейшели, изцяло да придобие контрол върху "Топлофикация Бургас" ЕАД и косвено - на "Булгархидропоник ООД, Бургас". Sevar Ltd придобива "Мина Черно море - Бургас" ЕАД и непряко ще контролира "Топлофикация Сливен". "Корнворт" пък ще държи "Топлофикация Плевен".
|
|