Банките стават все по-предпазливи в офертите по жилищни и потребителски кредити. Известно оживление и изгодни промоции имаше около Нова година, но в момента такива предложения са по-скоро изключения, става ясно от анализа за пазара на финансовия портал "Моите пари" за април. В резултат отпуснатите заеми намаляват, както обяви в статистиката си онзи ден БНБ.
От шест банки, които направиха промени по офертите си за жилищни кредити през април, едва при три те са съществени, отчитат от "Моите пари". "Активността е ниска за целия банков сектор, тенденцията е застой в новите предложения. Новостите са през сравнително продължителен период и не толкова големи, както бяха в началото, когато се зароди трендът към подобряване на условията по кредитите", коментират анализаторите.
През април например ПроКредит банк прекрати промоцията си по кредит "Нов дом" и в резултат лихвите в евро се покачиха с 0.25%, а в лева - с 0.50%, а таксата за разглеждане на документи от 50 лв. бе възстановена, съобщиха от "Моите пари". С нова оферта - за жилищен заем с фиксирана лихва за първата година, излезе пък Алианц банк. По други продукти лихвите бяха намалени с 1.40%. При евровите заеми отпадна разликата в лихвите в зависимост от срока на кредита. ОББ също предложи нов продукт с фиксирана лихва за първата година, а по останалите левови кредити лихвите бяха намалени с 0.50%. ОББ заедно с Алфа банк и SG Експресбанк не взимат такса за разглеждане на документи до края на май. Но МКБ Юнионбанк върна таксата от 60 лв. през април.
Единствената запомняща се оферта при потребителските заеми бе кредит "Експресо" на SG Експресбанк. Лихвата е 5.93%. Предложението е за кредити над 10 000 евро и срок на погасяване до 5 г. В началото на април УниКредит Булбанк и УниКредит Кънсюмър Файненсинг анонсираха нов продукт за пенсионери "Златна възраст". Лихвата е фиксирана и достига 20.50% за суми над 2000 лв.
Според шефа на консултантската компания "КредитЦентър" Тихомир Тошев обаче периодът на намалялото ипотечно кредитиране е бил по-скоро един епизод, отколкото трайна тенденция на финансовия пазар. "Освен на полето на лихвите битката за спечелване на клиенти занапред ще бъде в качеството на обслужване и иновативните и адекватни продукти, отговарящи на търсенето към момента", смята Тошев. Според него перспективата на имотния и ипотечния пазар е по-скоро положителна, а очакванията са до летните месеци да се появи засилена активност.
--------ЗАСТОЙ
Лизинговият пазар у нас продължава да е в дълбок застой, сочи статистиката на БНБ към края на март. Действащите договори в края на март са на стойност, която е със 153 млн. лв. по-ниска от тази към края на декември 2010 г. За една година лизингът се е сринал с 18% и към 31 март е 3.9 млрд. лв. Необслужваните лизингови договори са вече 22% от всички контракти. Преди година техният дял бе 17%.
|
|