Вътрешният министър Цветан Цветанов за пореден път защити полицаи, упражнили безпричинно насилие по време на акция, и така на практика насърчи служителите на МВР да пренебрегват закона. Той дори сравни скандалното поведение на полицаите, арестували бившия главен секретар на Министерството на финансите Тенчо Попов, с действията на нюйоркската полиция при задържането на шефа на МВФ Доминик Строс-Кан.
"Поведението, което имаха и служителите от нюйоркската полиция при задържането на Строс-Кан, по никакъв начин не се различават от начина, по който се задържат българските престъпници", обясни министърът.
От запис, представен преди месец в съдебната зала, стана ясно, че полицаите блъскат Попов, стъпват на ръката му, а накрая се снимат за спомен. Американските медии обаче разпространиха единствено запис на Строс-Кан с белезници, който предизвика възмущението на Европа, която не приема неосъден човек да се представя като престъпник. А България е член на ЕС и неслучайно е многократно осъждана в съда в Страсбург за насилие.
Цветанов направи нелепото сравнение, след като обяви, че проверката на инспектората на МВР не е установила полицейско насилие при задържането на Попов в началото на април миналата година. Според министъра укоримо действие е единствено фактът, че полицаите са се снимали за спомен след успешния арест. Затова четиримата полицаи, участвали в акцията, само били уронили престижа на институцията. Трима от тях обаче ще бъдат амнистирани, тъй като е изтекла давността да бъдат порицани. Само един ще бъде наказан, тъй като междувременно е бил в отпуск, а това спира давността. По закона за МВР дисциплинарното наказание се налага не по-късно от 2 месеца от откриване на нарушението и не повече от година от извършването му. Само за тежко нарушение давността е по-голяма.
В прокуратурата също тече проверка по случая, но резултати още няма.
Непрофесионалното поведение на спецполицаите при ареста на Попов се видя в съда по време на делото за подкуп срещу него, бившия военен министър Николай Цонев и съдията Петър Сантиров. Тогава бе излъчен запис от камерата в кантората на съпругата на Попов, където той бе задържан. Макар че акцията е срещу т.нар. бели якички, а не срещу тежко въоръжени представители на организираната престъпност, тя се прочу и с поведението на наблюдаващия зам. градски прокурор Роман Василев. При ареста на Цонев той го изкомандва: "На колене!" и го нарече "абсолютен престъпник". За това бе и наказан дисциплинарно с порицание.
Цветанов цитира вчера инструкция, според която полицията трябва да действа така, че "обектът да не повлияе за унищожаването на веществени доказателства...". "Това, което е видно и от записа, и от разпорежданията - че влиза полиция, и служителката от офиса затискаше вратата. При влизането - ясно се видя, действията на Тенчо Попов, който искаше да възпрепятства полицейското разпореждане", твърди Цветанов. Той призова хората, когато са извършили престъпления, да изпълняват полицейските разпореждания. Тогава полицаите щели да бъдат максимално внимателни, максимално любезни и максимално етични, защото това са указанията, които са дадени от ръководството на МВР.
Противно на уверенията на Цветанов, вече има достатъчно случаи на грешки, в които жертва на полицейски действия стават абсолютно невинни граждани. Казусът "Попов" се развива по подобие на случая с нахлуването на МВР в дома на сем. Мустафови в Кърджали от миналото лято, когато пострада дъщеря им. И до днес никой от семейството не е обвинен за каквото и да е престъпление, въпреки че Цветанов правеше внушения, че синът им е замесен с проституция. Дисциплинарната проверка на ведомството завърши с "порицание", а прокуратурата образува разследване срещу полицаите едва преди месец, и то след сериозен обществен натиск.
Не по-малко скандален бе и арестът на двама лекари от Благоевград, които бяха обвинени, че са издали фалшива епикриза на оплакал се от полицейско насилие. След половин година разследване делото срещу медиците бе прекратено - оказа се, че те също не са извършили престъпление.
ЧАДЪР
Статистиката на Софийската районна прокуратура за м.г. показва, че от 18 дела за телесна повреда, причинена от служители на МВР, 8 са прекратени, 5 са спрени, 2 са внесени в съда, а 3 още не са приключили. Общо срещу служители на МВР и съдебната охрана има 293 преписки. От тях са образувани 122 дела, приключените са 58, от които 9 са внесени в съда с обвинителен акт, едно с предложение за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на глоба, едно със споразумение. 23 производства са спрени и 24 са прекратени.
От 1998 г. досега България е осъдена 27 пъти в Страсбург да плати над 900 хил. лв. обезщетение на пострадали от полицейско насилие. По 23 от тези дела Европейският съд за правата на човека констатира както брутална употреба на сила, така и липса на адекватно разследване след това. На този фон вчера прокурор поиска делото за смъртта на арестанта Пламен Куцаров, по което са подсъдими двама антимафиоти, да се гледа при закрити врати, за да не бъдат разкрити правилата за конвоирането.
|
|