:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,780,983
Активни 371
Страници 7,857
За един ден 1,302,066

10 висши училища са претъпкани със студенти

Държавата е безпомощна пред нарушителите, които реализират чиста печалба от таксите за обучение
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Големите университети като Софийския не записват студенти над разрешеното. Около 1/5 от вузовете у нас обаче не спазват правилата и обучават над капацитета си.
Около 10 висши училища в страната обучават студенти над разрешения им брой, установи проверка на "Сега" в регистрите на МОМН и Националната агенция по оценяване и акредитация. Това означава, че, от една страна, качеството на обучение в тези университети се влошава, а от друга, че университетите и колежите, които не спазват определения им капацитет, реализират чиста печалба от таксите на студентите.



Проблемът с надвишения брой студенти е от години, но държавата все още не е намерила законовите механизми да се справи с него. И ако хазната не плаща издръжка на държавните университети и колежи за приетите в повече студенти, за частните вузове, някои от които от години обучават над възможностите си, няма ефективни лостове за въздействие. Сред "нарушителите" са както частни, така и държавни университети. Най-драстичен е завишеният брой на студентите в държавния Пловдивски университет и в частните Нов български университет и Земеделския колеж в Пловдив.

В момента в Пловдивския университет са записани над 17 700 студенти. В същото време агенцията по акредитация е определила, че вузът може да приема в различните специалности до 13 340 студенти. Университетът разполага с достатъчно сграден фонд и би могъл да разкрива допълнителни специалности и така общият брой студенти да достигне 15 500. Частният Нов български университет буквално се пръска по шевовете, съдейки по броя на записаните бакалаври и магистри - общо над 13 100 при максимално определени 11 400 бройки. Преди 4 години НБУ, чийто бивш ректор е министърът на образованието Сергей Игнатов, също обучаваше с близо 2000 студенти над допустимото.

Сред вузовете нарушители, които продължават да бълват специалисти над определеното им по закон, е и пловдивският Земеделски колеж, който от миналата седмица по решение на правителството вече е Висше училище по агробизнес и развитие на регионите. И ако преди 4 години колежът обучаваше 17 пъти над капацитета си, сега мащабите на вуза са по-скромни. По данните от регистъра на МОМН в момента са записани близо 8300 студенти, докато пределните възможности са до 6500 бъдещи висшисти. В сайта на висшето училище не е упоменато какви са таксите за обучение. Ако приемем, че те са приблизително същите като в държавните университети, по груби изчисления само за тази кампания вузът би реализирал печалба от 1.3 млн. лв., и то като се има предвид, че не разширява сградния си фонд и не наема повече преподаватели.

Още два колежа са надхвърлили капацитета си. Колежът по икономика и администрация в Пловдив обучава почти двойно над допустимото. В него са записани почти 2200 студенти, докато пределно разрешеното е за 1100. В Колежа по мениджмънт, търговия и маркетинг в София се обучават около 1640 бъдещи висшисти, докато капацитетът на вуза е до 1200 студенти. Данните от регистъра на МОМН към началото на април показват още, че няколко държавни вуза имат леки отклонения в бройката. Например в университета "Проф. д-р Асен Златаров" в Бургас в момента учат около 4500 младежи, а определеният брой е за 4365 студенти. Подобна е картината и в Икономическия университет във Варна - записаните към началото на април доближават 12 800, докато вузът има капацитет за 12 525 бакалаври и магистри. В Аграрния университет в Пловдив се учат над 4000 бъдещи висшисти, а възможностите на вуза са да приеме до 3795 студенти. С около 40 бройки надвишава капацитета си Университетът по библиотекознание и информационни технологии в София.

Положителни са резултатите за някои частни университети като Бургаския свободен и Варненския свободен, които преди 4 години обучаваха студенти над определеното. Промяна има и във Великотърновския университет, който вече е в рамките на разрешения капацитет. След като НАОА разреши на Европейския колеж по икономика и управление да обучава по-голям брой студенти, частният вуз вече не е в графата "нарушители".

В същото време големите университети не следват политиката на максимално запълване на капацитета. Например трите най-големи - Софийският, Техническият в София и УНСС, имат по няколко хиляди свободни бройки, но не се стремят да ги запълнят, тъй като това би се отразило на качеството на предлаганото обучение. Подобна политика следват и някои частни вузове като Американския университет, в който се обучават близо 1400 студенти, въпреки че капацитетът на вуза е за 2118 бъдещи висшисти.



ПРАВОМОЩИЯ

По закон Националната агенция по оценяване и акредитация, която определя и какъв да е капацитетът на вузовете, следи и за неговото спазване. В нейните правомощия е да дава препоръки на висшите училища за отстраняване на констатирани нарушения. При неизпълнение в дадения срок министърът на образованието има право да поиска отнемане на акредитацията на съответния ВУЗ, което трябва да бъде одобрено и от комисията за следакредитационен контрол към НАОА. Досега обаче има само два случая на закрити висши училища - Славянският университет и Колежът "Телематика" в Стара Загора. От няколко години от бюджета на държавните вузове се удържа издръжката на всички студенти, приети над определената от правителството бройка за първокурсници. Не се превеждат и средства, ако има незаети места. Преди две седмици при промените в кабинета премиерът назначи и нов състав на НАОА. Засега обаче не е ясно какви ще са приоритетите на председателя й проф. Боян Биолчев и членовете на акредитационния съвет.
8
7894
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
29 Май 2011 20:01
/:/ "Държавата е безпомощна пред нарушителите, които реализират чиста печалба от таксите за обучение"
............................... ............................... ............
"Напред, Науката е Бизнес
който в душите (им) грей...!"...
29 Май 2011 20:35
И защо чакате налагане на ред и законност от министър, който си пази мястото в частен "ВУЗ" - кавичките са специално за НБУ.
------------------------------- --------------------------
Блогът на Генек

29 Май 2011 22:10
Такава оценка "пада качеството на образованието" ми се струва много пресилена. Спада спрямо какво?
Дали ако даден университет приема по 3000 студенти годишно то средния дипломант ще знае по-малко, отколкото ако същия университет приема по 1000 студенти годишно? Най-вероятно е така. Но от друга страна кое е по-добре - да имаме 1000 добре подготвени студенти годишно и 2000 без висше образование или да имаме 3000 с висше, дори то да не е първокачествено? да припомням ли, че преди два дни тук имаше статия, че пазара на труда бил пълен с неквалифицирани безработни?
За себе си мога да кажа, че това сигурно е единственото точене на бюджета, срещу което нямам нищо против.
29 Май 2011 22:17
Например в университета "Проф. д-р Асен Златаров" в Бургас в момента учат около 4500 младежи, а определеният брой е за 4365 студенти.

Тези 135 души са всъщност напуснали, неявяващи се на изпити студенти, които не са се отписали официално. Министерството ги води на отчет в регистрите си, докато не изтече срокът, след който губят студентските си права. Т.е. това са мъртви души, които нито се обучават, нито такси плащат, но в МОМН ги водят студенти. И не обръщат внимание на обясненията на университетите. Колко ли още "истини", поднесени на пресата, а от нея на читателите, са всъщност абсурд!
30 Май 2011 07:59
Абсурд е всъщност т.н. образование в България...пълен абсурд...даже не е и бизнес, обикновенна далавера си е...То не създава кадри...то е просто убежище за млади хора които искат родителите им да им купят няколко години безметежно съществуване преди да попаднат в "месомелачката" на живота и самите те да станат родители...и всичко това да им се върне справедливо на главите.
Преподавателите и ВУЗ-овските администрации си вземат "петте пари" от това... и всички са доволни!
Вие защо не сте доволни, да Ви питам?
Да знаеш и да можеш отдавна не е ценност! Каквото сте си надробили - това и ще си сърбате!
30 Май 2011 10:19
А Харвард, Принстън, Станфорд и др. не се претъпкват, макар че не са по-лоши университети. Интересно защо...
30 Май 2011 11:15
Когато става въпрос за далавери в университетите, неизменно Новият Български така наречен университет винаги е на едно от предните места. Този развъдник на "хабилитирани" лица - бивши партийни величия и настоящи бизнес утайки е люпилнята и на сегашния министър И(г)натов. За публиката би трябвало да е интересно как въпреки неговия нов псевдозакон ЗРАС той успя да стане професор и с какви трудове. Нали уж щяха да публикуват материалите по подобни процедури в Интернет? Къде ги ? Изводът от произволното запълване и препълване на капацитетите на нашите университети е един - в България законите са само за будалите!
30 Май 2011 16:51
Висше образование <--> ВиШе УбразУвание ( ~ образУвание; ~ Убразование) Откога се дъвче тази тема, спиране няма. Побарала са Мара за.... Натиснете тук А пък Принстън, Харвард, Кембридж, ПУ....А Перник - ряпа да ядат... Или ДГД...

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД