"GSM-ът може да донесе рак, ако много говорите". Това според "Труд" е най-важната вест на вчерашния ден. А можеше да е "Четенето на вестници води до тежки увреждания"...
Така де, ми то по-вредно от работата няма - води до неизчислими психически и физически травми, но ето, че продължава да е на мода и непрестанно и масово да се практикува. Периодично ни доказват и вредата от телевизора, компютъра, консервантите, Е-тата, ГМО-то и други структури и абревиатури.
Какво променя това? Нищо. Спира ли Асан или Иван да яде ГМО? А да говори по джиесема в колата? Тц. Спира ли Цецко да се прави на шут - ни най-малко. "Много яко, влезе в тийнейджърския жаргон вътрешният министър, след като яхна мотор на детския празник" - това пише "Труд" под миловидна снимка на Tzv. В "Новинар" същата снимка е гарнирана с не толкова празничната информация: "Полицаите все по-често бият, Велчев пуска спецпрокурори да нищят насилието".
Ще го понищят, понищят, пък ще си продължи постарому. Виждаме косвено доказателство в същия вестник: "Софиянски е кандидат за ОДС на столицата". Кога се налудува в два и половина мандата, кога му свалиха имунитета, кога го съдиха за злоупотреби и го недоосъдиха - и ей го, усмихнат пак на предизборни плакати. Къса памет или дълга глупост?
Венецът във вчерашната медийно-мозъчна активност обаче е публикацията на "24 часа", предаваща със свои думи първоюнското социологическо проучване за въжделенията на младите. "Младите искат да забогатеят, но не четат", така новината се появи ден по-рано, примерно, в Медиапул. "24 часа" обаче завоалира деликатно комерческата страна. "Младите мечтаят за висше, не щат да чуят за политика". Демек, не са илитерати, нито алчни, само аполитични, интерпретира изданието. Но почакай, читателю, чети по-нататък: "Нагласи и цинности на младиту хора у нас януари 2010 - май 2011 г." (sic)
Е, неграмотен ли е младият репортер, надращил набързо тази дописка, безполезен ли е коректорът й, или ценностите им нещо са се разминали?
|
|