Поредният голям срив на Търговския регистър изправи много фирми пред колосални проблеми. От няколко дни електронната версия не работи, в офисите на регистъра също цари пълен хаос. Стотици еднолични търговци са заплашени от глоба, защото не можаха да подадат до 31 май финансовите си отчети. Много сделки са замразени, тъй като мениджъри и адвокати на фирми напразно се опитваха да се сдобият с удостоверения за актуално състояние или просто да направят обикновена справка.
На сайта на регистъра вчера седеше нагло съобщение: "Поради обновяване на системите временно няма да има достъп до портала на Търговския регистър. Услугите, свързани с регистъра, ще бъдат достъпни в службите по регистрация към Агенцията по вписванията. Извиняваме се за причиненото неудобство."
Срок за прекратяване на "неудобството" няма, а в. "Сега" установи, че и в самите служби по вписвания имат проблем с достъпа до данните. Призивът да се ходи по места доведе до образуването на гигантски опашки, познати от старта на регистъра преди близо 4 години.
"От 29 май нямаме никакъв достъп. Не могат да се подават никакви заявления за промяна по фирмените досиета, да не говорим за обявяване на годишни финансови отчети. Ако човек отиде на място в Агенцията по вписванията, нейните служители не могат да извадят дори актуално състояние за фирма. Това ни връзва ръцете, докато чиновниците не благоволят да си оправят системата", заявиха потърпевши пред "Сега".
"Сделките са стопирани, защото никой не би сключил договор с фирма, която не може да удостовери актуалното си състояние, банките отказват да разглеждат документи за отпускане на корпоративни кредити. И това не е прецедент, случва се безобразно често", оплакаха се бизнесмени.
Едноличните търговци, които не са успели да подадат отчетите си до 31 май, са в паника, защото глобите за такова нарушение започват от 2000 лв. На сайта на Агенцията по вписванията стои "новина" от 31 май, която гласи, че "във връзка с изтичането на крайния срок за подаване на годишни финансови отчети порталът на ТР е изключително претоварен". Всичко това се случва, при положение че голяма част от ЕТ са освободени от подаването на отчети, а за ООД-та и АД-та сроковете са 30 юни и 31 юли. "Разсрочването" във времето бе направено точно за да се избегнат големите опашки.
От Агенцията по вписванията не коментираха конфузната ситуация. От Министерството на правосъдието успокоиха, че няма опасност да се изгубят данните на търговците. А претоварването идвало не само от струпването на отчети, но и от "точене на информация от потребителите". Така отново вината бе хвърлена върху клиентите на регистъра, които плащат не малко такси за справките. Точно управляващите от ГЕРБ обаче решиха да ограничат свободния достъп до голяма част от информацията в регистъра. От началото на 2012 г. справки ще се правят след регистрация при наличие на електронен подпис или даден от агенцията цифров сертификат.
Сривът идва дни след като стана ясно, че 47 души от Министерството на правосъдието са си раздали премии за първите три месеца на годината заради "подобряване на работата на Търговския регистър". Източник на бонусите са тъкмо таксите и глобите, събирани по закона за Търговския регистър. Членове на политическия кабинет на министър Маргарита Попова, "пряко ангажирани в подпомагане на дейността на търговския регистър", също са били поощрени. Министър Попова обяви, че тези хора правят реформа и трябва да бъдат поощрявани.
|
|