Според финансовия министър Симеон Дянков увеличаването на контрабандата на цигари е голям проблем, но и естествен процес по време на криза. |
То бе представено на международна конференция, на която вчера присъстваха ръководствата на митниците от Турция, Гърция, Македония, Сърбия и Румъния, хора от ОЛАФ и на Генералната дирекция "Такси и митнически съюз" на ЕК, както и представители на най-големите български и световни компании. Те признаха, че незаконните цигари имат сериозен дял от пазара на тютюн в страните от съюза. А това рязко увеличава приходите за организираната престъпност, която достига до 1% от БВП в страни като България и същевременно създава дългосрочна заплаха за целия ЕС. Според данните печалбите от контрабанда на цигари вече надвишават значително тези от наркотрафика.
"От влезлите на нашия пазар нелегални цигари тук остава 1/4, а другите 3/4 заминават за страни от ЕС. Преди се консумираха известни марки, внесени контрабандно, а сега има главно напълно неизвестни марки", обяви шефът на митниците ВаньоТанов. По негови думи 70 на сто от задържаните папироси минават през вътрешна за ЕС граница, 3 на сто са по тази с Турция, а само малък процент влизат през Сърбия и Македония. В момента основният поток е от Гърция.
Танов се похвали, че през 2010 и 2011 г. митниците са задържали рекордни количества цигари. Хванатите папироси без бандерол са 64 % от общото количество, следват тези с надпис DUTY FREE и само 1% са тютюневите изделия с чужд бандерол. Общо хванатите контрабандни цигари за първите пет месеца са 124.3 млн. къса.
------ОБЕЩАНИЕ
Финансовият министър Симеон Дянков призна, че рязкото вдигане на акциза е стимулирало контрабандата. Той обаче посочи три причини, поради които е била направена тази стъпка. Първата е, защото правителството искало да откаже повече хора от пушенето. Сега той бил доволен, че само за последната година 4.3% са спрели тютюна. Втората причина се кореняла в трудните реформи, които трябвало да се правят в началото на управлението, а третата била макроикономическа и целяла да вкара повече пари в бюджета по време на криза. Дянков смята, че ефектът сега е много положителен и обеща България да не вдига акциза на цигари до 2015 г.
Ако се сбъдне мечтата му българите да спрат да пушат, бюджетът ще се продъни. В момента 12% от приходите в него се крепят на полученото от цигарите. Процентът в Англия и Франция е малко над 1, сочи изследване на ЦИД.