Само около 200 абонати на столичната топлофикация, снабдени с индивидуални уреди, са успели да си върнат пари от парното за миналата зима до вчера, съобщиха неофициално вчера от централния офис на столичната топлофикация.
Отоплителният сезон свърши в края на април, но досега само толкова абонати са успели да минат целия ред, предвиден в енергийния закон, наредбите, правилниците и договорите, сключени между абонатите и фирмите за топлинно счетоводство. Според служителки на "Топлофикация"-София вината не е в тях, тъй като фирмите са длъжни да засекат показанията на уредите, да изчислят сметките за цялата зима, да определят кой колко има да взима или доплаща и да им изпратят копие от изравнителната сметка. От друга страна пък, пари могат да се получат само ако абонатът няма просрочени задължения. В противен случай надплатеното се задържа от дружеството. Нито върху парите за връщане, нито върху надвзетите суми се начислява лихва.
Повечето от фирмите, сключили договори в София, твърдят, че са успели да свършат по-голямата част от работата, но не пожелаха да кажат колко точно абонати са успели да обработят.
Поради забавяне датата, от която абонатите могат да актуализират отопляемата си кубатура за следващия отоплителен сезон, е изместена за 30 септември. Както "Сега" писа вчера, от този показател също зависи големината на сметките през зимния сезон.
ПРЕДЛОЖЕНИЕ
Заместник-министърът на енергетиката Илко Йоцев е предложил на представители на няколко български банки да разгледат възможността за емитиране на корпоративни облигации. Идеята била средства от пенсионните фондове, които търсели дългосрочна и нискорискова доходност, каквато енергетиката осигурявала, да инвестират в държавните енергийни дружества. Предложението е направено на среща с банкерите в петък, а вчера презентацията бе пусната и в сайта на министерството.
Според министър Милко Ковачев енергийните дружества "не молели за помощ, а разчитали на конкуренцията между банките". Енергетиката се нуждаела от свеж финансов ресурс, който можел да се търси не само от външни финансови институции. В петък Ковачев заяви, че от български банки се търсят средства и за проекта "ТЕЦ Марица-изток 1". На представителите на Булбанк, ОББ, Ситибанк, Експресбанк, Първа инвестиционна, Райфайзен и "Биохим", които дошли на срещата, било предложено да отпускат кредити за енергийни проекти при по-благоприятни условия - 4 пункта над среднопретегления лихвен процент на европейските банки EURIBOR.
|
|