Ще поискаме да се промени Законът за приватизация и следприватизационен контрол, за да се уточнят правомощията на надзорния съвет на Агенцията за следприватизационен контрол (АСК). Това каза Руси Статков след първото заседание на надзорния съвет на новата институция. Според него никъде в закона не е казано дали решенията на надзорния съвет имат препоръчителен или задължителен характер.
Надзорниците на Агенцията за следприватизационен контрол единодушно избраха за свой председател Евгения Пенкова от квотата на НДСВ. В надзора има двама представители на НДСВ и по един от квотата на ДПС, ОДС и Коалиция за България.
Надзорниците започнаха работа по приемане на правилника за работа на надзорния съвет на АСК.
Агенцията за приватизация и другите приватизиращи органи ще представят на АСК копията от всички приватизационни договори и други документи, които са подписвани след сключването на приватизационните сделки. Оригиналните документи ще продължат да се съхраняват в архивите на органите, подготвили и осъществили приватизационните сделки.
Надзорниците коментираха, че бюджетът на държавната агенция не е достатъчен. Отпуснатите за тази година средства ще покрият само ремонта на сградата на АСК, която е на бул. "Г. М. Димитров". "Средствата няма да стигнат за компютри, автомобили, офисобзавеждане", коментира Статков.
"АСК по закон ще следи само за изпълнението на приватизационните договори, а не дали текстовете им отговарят на закона. Затова агенцията не може да пристъпи към разваляне на порочни договори", обясни Кристиан Таков, надзорник от квотата на НДСВ. Неотдавна Агенцията за приватизация поиска становище от АСК по 7 приватизационни сделки, чието разваляне поиска прокуратурата. Това са сделките за "Елените", паркхотел "Санкт Петербург" в Пловдив, ОЦК-Кърджали, "Хемус ер", "Арсенал", "Хлебна мая" и х-л "Средец" в Слънчев бряг.
|
|