Румънски войник стои пред входа на ВВС базата в Девеселу, която ще бъде част от бъдещата система за противоракетна отбрана. В нея ще бъдат разположени 24 ракети прехващачи. |
В интервю за вестника зам. военният министър Анатолий Антонов твърди, че лансираният от Русия "договор със САЩ и НАТО за ненасоченост на европейска ПРО срещу Русия" предвижда ограничения за американските противоракетни системи. За да се докаже тази "ненасоченост", трябва да бъдат изпълнени условията на Русия и в бъдещия договор да се посочат допустимият брой и типове ракети прехващачи от тази система, скоростта им и зоните, в които ще бъдат разположени ракетите и радарите. "Москва например би приела ПРО, ако броят на ракетите прехващачи не е голям, ако те летят бавно и са разположени в зони, от които не биха могли да достигнат руски балистични ракети", заяви Анатолий Антонов. Той не посочил конкретните страни. Според военни експерти, цитирани от "Комерсант", такива елементи не трябва да има в Полша, България, Турция и Румъния. Все пак това изискване било най-категорично спрямо Полша.
Според "Комерсант" Москва се е подготвила за срещата в Брюксел "твърде старателно", като тези дни е изпратила делегация за предварителни преговори. "От руска страна ситуацията се промени много силно. Докато преди казвахме за ПРО "не, не и отново не", днес казваме: "да, но при определени условия", посочи Анатолий Антонов. В същото време изданието оценява като нулеви шансовете да бъдат приети руските искания от САЩ и НАТО. Вашингтон и Букурещ вече сключиха споразумение за разполагането на елементи от бъдещата ПРО в Южна Румъния (близо до границата с България), където ще бъдат разположени общо 24 ракети прехващачи в три силоза. Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен коментира в края на май, че идеята за ПРО е много гъвкава и части от системата могат да бъдат разположени навсякъде, включително и в България, което "вече ще зависи много от това, как се развиват събитията нататък".
ПРАВОМОЩИЯ
Президентът Дмитрий Медведев е дал на руския посланик в НАТО Дмитрий Рогозин пълномощия да преговаря с алианса за ПРО като специален представител на държавния глава. Рогозин получил картбланш за преки преговори с лидерите на страните от пакта, за да им обясни позицията на Москва. За целта този месец той ще посети Франция и Великобритания, през юли САЩ, а след това Италия, Холандия и Турция. Рогозин бе в България в края на май за участие в Комитета НАТО-Русия преди началото на пролетната сесия на Парламентарната асамблея на алианса във Варна. Тогава той заяви, че ако България приеме елемент на ПРО, "рискува да стане мишена на терористични организации".