Пълна бъркотия настана с ранното пенсиониране, след като Конституционният съд обяви национализацията на парите от частните професионални фондове за противоречаща на основния закон в България. Никой от управляващите вчера не можа да даде ясно обяснение какво ще последва от решението на най-висшите съдии.
Въпреки предупрежденията на експерти, че ще се стигне до отмяна от КС, парламентът прехвърли част от партидите на хората от тежка категория труд от частните фондове в НОИ. Причината беше в нищожните суми, натрупани в личните сметки на тази категория работници - те стигаха средно за пенсии по 60 лв. Така в края на март осигурителният институт получи около 109 млн. лв. за над 45 000 души чрез промяна в Кодекса за социално осигуряване. Срещу това той обеща тези работници да получават средно по 400 лв.
Конституционните съдии, сезирани от 52-ма депутати от опозицията, обаче приеха, че промяната противоречи на няколко конституционни разпоредби. Според тях тя е насочена срещу конституционния принцип за свобода на стопанската инициатива, погазен е и принципът за закрила на инвестициите и стопанската дейност на българските и чуждестранните граждани и юридически лица. Изменението в КСО "създава несигурност за пенсионноосигурителните дружества и очаквания за възможни други промени в тази насока", пишат конституционните съдии. В "Особено мнение" трима от тях - Владислав Славов, Благовест Пунев и Румен Ненков, приемат, че е нарушена и неприкосновеността на частната собственост. "Създава се възможност държавата едностранно и по императивен начин да се намесва в частната жизнена сфера на гражданите, като преценява кое е в техен интерес, и им нарежда къде и как да инвестират спестяванията си, вместо сами да планират живота си. Такъв административно-команден подход е типичен за недемократичния, тоталитарен тип управление и свързаната с него централизирана икономика", отбелязват те.
Сега на управляващите им предстои тежката задача да оправят кашата, като решат какво се случва с вече прехвърлените пари, след като партидите на хората в професионалните фондове бяха закрити. Експертите са на различно мнение по въпроса задължително ли трябва да се възстановяват партидите, след като решенията на КС нямат обратна сила. Според закона за Конституционния съд обаче органът, който е постановил отменената разпоредба, е длъжен да поправи възникналите правни последици от нея. Това според някои юристи означава, че парите трябва да се върнат в професионалните фондове.
"Ако се стигне до връщане на средствата, управляващите трябва да решат дали фондовете да отделят ресурс, за да подпишат индивидуални договори с всеки осигурен, или те да бъдат възстановени директно със закон, както бяха и прекратени", обясни бившият социален министър Иван Нейков.
Депутатът от ГЕРБ и председател на бюджетната комисия Менда Стоянова заяви пред "Сега", че днес ще има заседание на групата, на което ще се обсъди казусът с ранните пенсии на хората. Преди това коментари няма да има.
Професионалните фондове твърдят, че няма да има сътресения при новото местене на парите. Никола Абаджиев, председател на Асоциацията на пенсионните фондове, увери, че данните на хората при тях са запазени и партидите могат да бъдат много бързо възстановени. Той беше категоричен, че загубите на хората няма да са големи, тъй като става въпрос само за пропусната доходност от инвестиции, но периодът е кратък, а фондовете и без това са с ограничени възможности. НОИ вчера запази мълчание, но при промените също успокояваше, че ще продължи да води индивидуални партиди, въпреки че парите се изсипаха в общия бюджет.
Няма яснота и къде ще се внасят занапред допълнителните вноски за тежък труд (работодателите внасят по 12% за работещите при първа категория и по 7% за втора). Според отменения от КС параграф в Кодекса за социално осигуряване от 1 януари 2011 г. те се превеждат във фонд "Пенсии" на НОИ.
"Решението на Конституционния съд има сила занапред. Така остава въпросът къде да се превеждат вноските, като в същото време пак според отменения параграф са закрити и партидите на хората в професионалните фондове. Според мен кашата става още по-голяма, но най-тежко ще е да се реши точно къде и как да се превеждат допълнителните вноски", коментира пред "Сега" депутатът от ДПС и зам.-председател на социалната комисия Хасан Адемов.
От синдикатите обявиха, че ще има нови дебати за ранното пенсиониране. "Няма да стане фондовете да продължават да се гушат и само да получават пари, без да изплащат нищо, а всички ние, осигурените, да плащаме ранните пенсии на другите", обяви икономическият експерт на КТ "Подкрепа" Мика Зайкова.
За момента единственото последствие от решението на Конституционния съд е за НОИ, тъй като правото на работещите тежък труд да се пенсионират при непроменени условия през обществения фонд остава.
Но това е за къс период и математически, за целия трудов стаж, частта, която трябва да доплащат частните фондове е малка.
Имам познати, раннопенсионирани военни - по общия ред пенсиите им се изчисляват към 750-800 лв в зависимост от годините служба и НОИ ги намалява с 80-100 лв. поради гореописаното намаляване на инд. коефициент. Според писанията и миналогодишните приказки на фондовете, те могат да допълнят пенсиите с 40-50 лв. Което пак докарва пенсията до или почти до тавана. Само дето се оплакват, че тази добавка трябвало да я вземат след навършване на общата възраст за пенсиониране, а не след ранното пенсиониране. Вече се обърках, в статията, а и лани, тезата е, че тези добавки трябва да се вземат веднага след ранното пенсиониране.
.
И какво излиза? Както и с всичко досега, Голямата уста се пъна, пъна, пенсионна реформа не направи, но оплеска и това, което завари като пенсионна система.
Редактирано от - Stern на 06/6/2011 г/ 21:32:36