БНТ: Споменахте премиера и се сетих, че преди седмица, може би малко повече, отново изтекоха едни грами от "Уикилийкс", свързани с премиера, в които пише не особено лицеприятни неща за него в качеството му на кмет, защото грамата е от 2006 година и авторът е вашият предшественик, американският посланик Джон Байърли, та се питам - доколко тези грами не ерозират доверието между България и Съединените американски щати?
Джеймс Уорлик, посланик на САЩ в РБ: Всъщност взаимоотношенията ни говорят сами за себе си. Понастоящем са по-силни от всякога. Ние имаме реално партньорство с България, което се задълбочава с годините, в различни области - в енергетиката, в сигурността, по отношение на сътрудничеството, при борбата с организираната престъпност и корупцията. И хората в България това го чуват, и вие ме чувате как често публично се изказвам по отношение на добрите взаимоотношения между двете страни на всички нива, както и между нашите народи в областта на културата, историята. И този вид взаимоотношения продължават да се задълбочават и това, мисля, е добър сигнал. И въпреки "Уикилийкс" и някои от сензационните заглавия, които може да прочитате, взаимоотношенията между България и Съединените щати никога не са били по-силни.
БНТ: Смятате, че "Уикилийкс" и тези грами, които излизат периодично, не хвърлят някакво петно върху тези отношения?
ДУ: Не, не мисля, че е така. Да, виждат се някои сензационни заглавия и предполагам осъзнавате, че ще продължаваме да виждаме такива заглавия, но трябва да бъдат поставени в контекста. (В какъв контекст биха могли да звучат приемливо твърденията от грамите, че ББ е замесен в контрабанда и рекет, а приятелката му е препрала милиони нечисти пари? - б.р.) Това не е официалната политика на американското правителство и всъщност вгледайте се и във взаимоотношенията в реално измерение. Вижте сътрудничеството, което сме изградили, което е възможно най-силно.
(...)
БНТ: Само за минута, господин посланик, ще ви върна на тази среща в ресторанта с лидера на "Атака" Волен Сидеров, на която той поиска от вас да платите сметката за това, че американци използват базите ни. Вярно ли е, че всъщност тогава вие сте го заплашили с думите: аз ще те унищожа или аз ще ви унищожа?
ДУ: Няма да коментирам този инцидент, тъй като на хора като него вече достатъчно внимание им е било обърнато от страна на медиите, и мисля, че трябва да унищожим политиката на омраза и нетолерантност в тази страна. Мисля, че това е важно и мисля, че това е, което искат българските граждани.
(...)
БНТ: Да оставим настрана личните емоционални нападки, хвърлени по медиите срещу вас, от страна на Румен Петков, но той се изрази и така в едно предаване - че вие се държите като съветски шпионин и сте безпардонен в намесата си във вътрешните работи на България. Притеснява ли ви, че българите биха могли да се замислят над неговите думи и да интерпретират поведението ви в тази светлина?
ДУ: Вижте, отново ще кажа, че всеки има право да изразява своето мнение и това е хубавото на демокрацията. Той е добре дошъл да изразява своето мнение и всъщност мисля, че българските граждани виждат в мен приятел и аз винаги се опитвам да бъда съвсем обективен, понякога критичен, понякога хваля. И се надявам, че българските граждани наистина виждат в мен добър приятел.
***
P.S. За да влезем в стилистиката на посланика, ще добавим една максима за приятелството, която някога се срещаше в т.нар. лексикони (паметни тетрадки, в които децата навремето си посвещаваха мъдри мисли и обети за приятелска вярност), а днес може да се прочете из социалните мрежи: "Приятелството е кристална ваза, в която не цъфти омраза".
Чудя се какео ли значи съчетанието "силни взаимоотношения", което се среща на няколко пути в думите на г-н посланика? Знам за топли и хладни отношения, за близки отношения, за приятелски или неприязнени отношения, но силни?
Сигурно иде реч за това, че това са отношения, базирани на силата на едната страна.