В доклада на Куелю има препоръка България да изготви специален план за справяне с евентуален ръст на имигрантския натиск по границите с Гърция и Турция. Докладчикът заяви, че незаконната имиграция превръща България, Турция и Гърция в една от най-чувствителните външни граници на ЕС. Това означава, че страната ни трябва да предприеме някои допълнителни мерки, включително специален план за действие, който да започне да прилага след влизането си в Шенген, както и да разработи съвместен подход с Атина и Анкара за справяне с опасността от повишен миграционен натиск.
"Ние сме в позицията да приветстваме България и Румъния в Шенгенската зона и се надявам, че Съветът ще застане на същата позиция, след като получи нашата положителна оценка. Българските и румънските граждани трябва да бъдат третирани като пълноправни европейски граждани и не трябва да стават заложници на популистки речи", заяви докладчикът от Португалия Карлуш Куелю.
РЕШЕНИЕ
Позицията на ЕП ще бъде изпратено на вътрешните министри на ЕС, които днес ще заседават в Люксембург, където се очаква да бъде обсъдено присъединяването на България и Румъния към Шенгенската зона. Окончателното решение за влизането на двете държави в Шенген ще бъде взето от Съвета на ЕС през септември, след като ЕК публикува през юли годишния доклад по мониторинговия механизъм на ЕК в областта на правосъдието и вътрешния ред. Решението за присъединяване се взима с пълен консенсус от страните - членки на зоната за свободно движение. Германия, Франция и други обаче вече обявиха, че ще блокират присъединяването на София и Букурещ, докато не преборят корупцията и организираната престъпност. Двете страни изразяват надежда, че ще бъдат приети в Шенген до края на т.г.