Шефското място в парламентарната комисия "Антимафия" сложи край на разбирателството между ГЕРБ и "Атака". Лидерът на националистите Волен Сидеров получи отказа на мнозинството да подкрепи кандидатурата му. Незабавният отговор на Сидеров бе, че вече е готов да подкрепи всеки вот на недоверие към кабинета. Така макар и ден по-късно към общия фронт на БСП, ДПС и "Синята коалиция" срещу управляващите се прибавя и "Атака".
Инициативата Сидеров да бъде отрязан дойде от БСП и доскорошните му съпартийци - Валентин Николов, Кирил Гумнеров и Огнян Пейчев, които се отцепиха преди дни от ПГ. Според тях Сидеров не бива да оглавява комисията, в която ще бъде внесен сигнал срещу него. Сигналът ще е за заблуда и натиск при подписаните заповеди за обезпечения за 150 000 евро, които кандидатите му за депутати са подписали, за да бъдат вкарани в листите. "Не е редно той да разследва самия себе си", обяви Гумнеров. От ГЕРБ дадоха друго обяснение за позицията си - не е редно Сидеров да е член на две комисии. "Имаме принципи, спазваме правилника", обясни шефът на групата на мнозинството Красимир Велчев. Формално обаче правилникът е спазен, тъй като лидерът на "Атака" поиска да напусне външната комисия и парламентът гласува за това. Освен нея той е член и на комисията за ДАНС.
Самият Сидеров нападна ГЕРБ, че прилага двоен стандарт. Той напомни, че досега отцепниците веднага са били вадени от комисиите, а сега на Валентин Николов, който оглавява "Антимафия", му било обещано да запази поста си.
Довчерашният верен поддръжник на управляващите заподозря "пореден опит за съглашателство между ГЕРБ и БСП". "БСП така разгорещено не са бранели свои активисти от времето на Лайпцигския съд. "ГЕРБ по миши, мушморошки начин гласува "въздържали се", изригна Сидеров. "Ако си подкрепял коректно, джентълменски 2 г. една парламентарна партия като ГЕРБ - те го знаят много добре и не веднъж са благодарили и ръкопляскали на нашата парламентарна група. Тяхна е отговорността за това, което правят в момента, защото те показват, че към тази безкористна подкрепа се отнасят с подлост", допълни той.
Против предложението Волен Сидеров да оглави "Антимафия" гласуваха 93-ма и 43-ма се въздържаха. "За" неговата кандидатура са гласували 8 негови депутати и Десислава Танева от ГЕРБ. Депутатите от "Атака" Деница Гаджева, Димитър Карбов, Калина Крумова, Стоян Иванов, Явор Нотев пропуснаха заседанието, а Десислав Чуколов и Петър Хлебаров не участваха във вота. Чуколов обаче се появи заедно с Волен Сидеров малко по-късно, но не обясни защо не е натиснал копчето. На въпрос как си обяснява факта, че и депутати от "Атака" не са го подкрепили, Сидеров отвърна: "Защо трябва да си го обясняваш, девет, десет души, все тая".
-------ДО ДУПКА
"Атака" ще предложи отново същата кандидатура за член на комисията "Антимафия", зарече се лидерът. На въпрос ще подкрепят ли вот на недоверие срещу кабинета и промени в конституцията мнението му еволюира. Първо обяви, че за всяко гласуване ще решават в групата как точно да действат, после заяви, че няма как да подкрепяш някого, който не иска твоята подкрепа, а накрая призна, че водената от Цветан Цветанов политика е погрешна и е възможно да подкрепят вот на недоверие в неговата сфера. "Със сигурност бихме подкрепили всеки вот, който е добре аргументиран", заключи Сидеров. "ГЕРБ не са подготвени да бъдат опозиция и болката ще е голяма", обобщи той. И напомни, че ключът към ставащото в момента е в статута на независимия депутат, който взима парите от отрязаната субсидия на групата, която е напуснал, и може би ги получава на ръка.