За първи път в историята на Висшия съдебен съвет (ВСС) негови членове подадоха оставка заради несъгласие с порочната и безпринципна кадрова политика в съдебната система. Галина Захарова и Капка Костова от съдийската квота отказаха да са част от т.нар. правителство на третата власт, седмица след като Владимира Янева бе избрана за председател на Софийския градски съд.
Това назначение бе възприето като кадруване под натиск заради приятелството на Янева с вътрешния министър Цветан Цветанов и твърде спорната й професионална биография. Оставките трябва да бъдат гласувани от ВСС днес.
Основен конкурент на Янева бе Величка Цанова, зад чиято кандидатура бяха застанали Захарова и Костова и 109 столични съдии. След като не бе избрана, тя се отказа от поста зам.-председател на СГС и обяви, че ще обжалва решението пред ВАС. Заради избора оставка от Варненския окръжен съд подаде и първият председател на сдружението ГЕРБ Душана Здравкова.
"Изборът за СГС протече очевидно недемократично - непрозрачно и необективно, а предизвестеният му резултат е неприемлив както за съдийската общност, така и за гражданското общество. Този случай е поредният от кадровите процедури, в който ВСС използва непредвидени в закона механизми", пише в оставката си Захарова. "Участието ми в бъдеще в подобни процедури би било безпредметно, защото само ще легитимира предрешени резултати, създавайки привидност на конкуренция и състезание. Не желая да участвам и да получавам заплата за това", мотивира се и Костова. Тя посочва, че избори като този не дават шанс на качествата, професионализма и морала в системата.
След като напускат ВСС, двете ще се върнат на старите си позиции на редови съдии - Захарова в Апелативния съд в София, а Костова във Върховния касационен съд.
Преди седмица Янева надделя над Цанова, след като на втория тур от гласуването четирима от кадровиците промениха мнението си за около минута и без допълнителен дебат. Шефът на ВКС Лазар Груев посочи, че след този избор съдиите са изгубили представа за критериите за кариерно развитие.
Не по-малко скандално преди време ВСС избра за председател на Върховния административен съд Георги Колев, който преди това ръководеше СГС. Този избор влезе и в доклада на Европейската комисия през февруари.
С двете съдийски оставки ВСС ще остане с 21 членове, въпреки че по конституция е от 25 души. Вече 2 години парламентът не попълва своята квота, а преди дни Цветанов заяви, че ГЕРБ обмисля изобщо да не издига кандидатури.
"Оставките са достойна позиция", коментира пред "Сега" Нели Куцкова от Съюза на съдиите. Според нея ВСС по никакъв начин не защитава независимостта на съдебната власт и е време за дискусия за начина, по който се сформира. "Ако решим да се поучим от законодателя, може две години да не попълним квотата си", заяви Куцкова в отговор на въпрос дали при това положение има смисъл съдиите да номинират нови членове на съвета. "Не виждам кой свестен човек ще се съгласи да бъде издигнат за член на този компрометиран орган", заяви съдията.
----------------------------------------------------------
Янева в драстичен конфликт на интереси
----------------------------------------------------------
Новият председател на ключовия СГС е в драстичен конфликт на интереси, разкри Mediapool. Янева вече една година не насрочва дело от аферата "Софийски имоти", от което не си е направила отвод, въпреки че баща й е пазарувал апетитни имоти от скандалното столично дружество. Това се потвърждава от справки в деловодната система на съда и Имотния регистър. В декларацията си за конфликт на интереси Янева не сочи нищо.
Баща й Яне Янев през 2002 г. купува два обекта от "Софийски имоти" - магазин за химическо чистене от 74.9 кв. м в Зона Б5 за 52 726 лв. и магазин, бивш билетен център на централната столична ул. "Искър".
На 22 юли 2010 г. съдия Янева получава делото срещу бившия изпълнителен директор и председател на борда на "Софийски имоти" Тошко Добрев и Симеон Симеонов. Въпреки че НПК дава максимум 3 месеца за насрочване или връщане на сложните дела, едва на 20 декември 2010 г. Янева решава да върне делото за отстраняване на "съществени нарушения на процесуални правила". Прокуратурата има право да протестира разпореждането й до 7 дни, след като бъде уведомена. Съдебната документация обаче странно се забавя, макар прокуратурата и съдът да са в една сграда. Това се вижда от датата на протеста пред Софийския апелативен съд - 14 февруари 2011 г. Делото е върнато на Янева в средата на април, но още не е насрочено.
Според НПК съдията трябва да си направи отвод, ако може да се смята за "предубеден или заинтересован пряко или косвено от изхода на делото". След избора на Янева за шеф на СГС прокуратурата има право да поиска отвод на целия съд по всички дела от аферата със "Софийски имоти".
До края на вчерашния ден не стана ясно дали ВСС или инспекторатът към него ще се самосезират за проверка на случая, както са правили при съмнения за други магистрати.
|
|