:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,168
Активни 501
Страници 9,071
За един ден 1,302,066

Лошо ли е, когато добрият холестерол е нисък

Холестеролът се придвижва в тялото с помощта на специални молекули, наречени липопротеини. HDL, или липопротеините с висока плътност, са още известни като "добър" холестерол - високите им стойности намаляват риска от исхемична болест на сърцето и сърдечен удар.

Функцията на липопротеините с висока плътност (HDL) е да транспортират холестерола до черния дроб. Някои автори дори смятат, че тези липопротеини са способни да премахват холестерола, натрупан под формата на артериални плаки, което значително забавя тяхното развитие. LDL холестеролът (т.е. липопротеините с ниска плътност) има тъкмо обратния ефект и затова се означава още като "лош" холестерол. Неговото високо ниво се свързва с повишен риск от сърдечно-съдови заболявания.

При съмнения за повишен сърдечен риск се назначават рутинни изследвания на холестерола и триглицеридите. Обичайно се измерват четири показателя в кръвта: триглицериди, LDL, HDL и общ холестерол. Препоръчва се стойностите на HDL холестерола да бъдат над 1.29 mmol/l при мъжете и над 1.03 mmol/l при жените. Ниското ниво на HDL холестерол в кръвта може да причини сериозни здравословни проблеми. Ако измерените стойности са под 1 mmol/l, драстично се увеличава рискът от сърдечно заболяване. Други допринасящи фактори са тютюнопушенето, консумацията на наситени и трансмазнини и храни с много холестерол, както и затлъстяването.

За да понижите стойностите на общия холестерол и повишите тези на добрия HDL холестерол, най-добре първо се консултирайте със своя лекар. Като начало експертите препоръчват да се ограничи приемът на храни, богати на трансмазнини, холестерол и наситени мазнини, и те да бъдат заменени с такива, които съдържат полиненаситени и мононенаситени мазнини - те имат благоприятен ефект върху липидния профил.
3
6969
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
10 Юни 2011 00:57
Този който е писал това недоразумание заслужава да бъде хранен с поли-ненаситени мазнини докато ритне камбаната! Четете, бре, преди да пишете!!
10 Юни 2011 13:13
Е, по добре е доброто да е в повечко
10 Юни 2011 13:32
Като начало експертите препоръчват да се ограничи приемът на храни, богати на трансмазнини, холестерол и наситени мазнини, и те да бъдат заменени с такива, които съдържат полиненаситени и мононенаситени мазнини - те имат благоприятен ефект върху липидния профил.
Хайде стига с ТРАНСМАЗНИНИ. Природата не произвежда трансмазнини, а само цис-формата. Трансмазнините се получаваха само при маргарините, произвеждани по стара технология. Маргарините се получават при насищането с водород на ненаситените мазнини, като олиото и др. Тъй като транс-мазнините не се усвояват от организма, то не се знае къде те се складират. Говоорил съм в Германия с хора от Унилевър, които твърдят, че този проблем е отдавна решен и в техните маргарини няма трансмазнини. А в маргарините въобще няма холетерол. Холестерол, обаче има в природните мазнини, като тези от месото и млякото. Какво общо има наличието на трансмазнини към холестерола.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД