Холестеролът се придвижва в тялото с помощта на специални молекули, наречени липопротеини. HDL, или липопротеините с висока плътност, са още известни като "добър" холестерол - високите им стойности намаляват риска от исхемична болест на сърцето и сърдечен удар.
Функцията на липопротеините с висока плътност (HDL) е да транспортират холестерола до черния дроб. Някои автори дори смятат, че тези липопротеини са способни да премахват холестерола, натрупан под формата на артериални плаки, което значително забавя тяхното развитие. LDL холестеролът (т.е. липопротеините с ниска плътност) има тъкмо обратния ефект и затова се означава още като "лош" холестерол. Неговото високо ниво се свързва с повишен риск от сърдечно-съдови заболявания.
При съмнения за повишен сърдечен риск се назначават рутинни изследвания на холестерола и триглицеридите. Обичайно се измерват четири показателя в кръвта: триглицериди, LDL, HDL и общ холестерол. Препоръчва се стойностите на HDL холестерола да бъдат над 1.29 mmol/l при мъжете и над 1.03 mmol/l при жените. Ниското ниво на HDL холестерол в кръвта може да причини сериозни здравословни проблеми. Ако измерените стойности са под 1 mmol/l, драстично се увеличава рискът от сърдечно заболяване. Други допринасящи фактори са тютюнопушенето, консумацията на наситени и трансмазнини и храни с много холестерол, както и затлъстяването.
За да понижите стойностите на общия холестерол и повишите тези на добрия HDL холестерол, най-добре първо се консултирайте със своя лекар. Като начало експертите препоръчват да се ограничи приемът на храни, богати на трансмазнини, холестерол и наситени мазнини, и те да бъдат заменени с такива, които съдържат полиненаситени и мононенаситени мазнини - те имат благоприятен ефект върху липидния профил.
|
|