:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,772,767
Активни 704
Страници 29,234
За един ден 1,302,066

Двойките на седмокласниците по литература скочиха 3 пъти

Успехът на изпитите за гимназиите падна заради промяна в скалата
СНИМКА: БГНЕС
И тазгодишните резултати от изпитите след седми клас показаха значително разминаване с тенденциите от миналата година.
Двойките на изпита по български език и литература за седмокласниците са се увеличи повече от три пъти - тази година слаба оценка имат 375 деца, докато м.г. броят им е бил 122. Увеличение, макар и не толкова драматично, има и на двойките по математика - 193 деца не са успели да покрият минимума от точки, за да вземат изпита, а м.г. са били 108. 53 598 деца се явиха на изпита по математика, 53 820 - по български.

Отличните работи по български език намаляват значително - тази година над 5.50 са получили 2870 ученици, докато м.г. с отличен са били оценени 4118 деца. Пълните шестици по български остават без промяна - 7. При математиката обаче отново има сериозна разлика - от 147 през 2010 г. на 69 сега. По-малко е разминаването при оценките над 5.50 по същия предмет, които са 1285. Тук обаче миналата година имаше голяма аномалия, нетипична за системата на външното оценяване - от 78 през 2009 г. отличните оценки се увеличиха на 1143.

Донякъде големите разлики се дължат на непрекъснатите промени, които просветното министерство прави в скалата за оценяване. През 2010 г. прагът за тройка беше свален на 14 т. и тогава пак не можеха да се сравняват резултатите с предходната година. Сега пък скалата беше върната на положението от 2009 г. и за тройка са необходими минимум 16 т. Със същата стъпка се променят и следващите нива. Под претекста на тези промени вчера от министерството заявиха, че е некоректно да се сравняват постиженията на учениците през тази и миналата година. Така отново не беше направен анализ на външното оценяване по основното му предназначение - да проследява и сравнява нивото на знания на децата. Единственият коментар на МОМН беше, че резултатите от двата изпита са съпоставими и че тестовете стават по-сложни.

Тази година средната оценка по български език от двата модула - за външното оценяване и за изпита за гимназиите, е 4.02, а по математика - 3.65. М.г. средната оценка по български беше 4.72, а по математика - 4.36. Преобладаващите оценки по български и литература са много добрите - 47.1%, докато по математика най-много са добрите оценки - 52.93%.

За втора поредна година просветното министерство провежда общ изпит, който обединява т.нар. външно оценяване и кандидатстването за гимназиите след VII клас. От ведомството отчетоха, че тази година повече деца са се "престрашили" да работят по втория модул за гимназиите. Прави впечатление, че почти два пъти се увеличава средният брой точки от допълнителния модул по математика - 11.89 т., докато м.г. е бил 6.19 т. При него максимумът е 35 т. от общо 100 за двата модула.

При преразказа няма голяма промяна в резултатите. Средният брой точки т.г. е 18.82, а м.г. - 19.02 т. Резултатите от преразказа не зависят от конкретния текст, а показват почти еднакво равнище на оценяваните компетентности на двата випуска, коментира Евгения Костадинова, шеф на дирекцията "Образователни програми и образователно съдържание" в МОМН.

Резултатите от външното оценяване по другите предмети са по-добри по история, география, биология и чужд език, докато резултатите по български, математика и химия намаляват спрямо м.г. Оценките по физика са без промяна. Обяснението на министерството за по-ниските резултати по двата основни предмета е, че тестовете са различни в сравнение с тези по природните и обществените науки. Например на теста по български език и литература има задачи, на които учениците трябва сами да напишат отговор, докато по другите предмети верният отговор е един от няколко възможни. Данните по области показват, че най-слаби са знанията на учениците в Разград и Търговище, най-добре се справят в София-град.



МЕРКИ

Зам.-министърът на образованието Милена Дамянова обяви, че ведомството ще предприеме серия от мерки, за да се подобри качеството на образованието. Още от тази есен ведомството ще започне да изпробва нова система за инспектиране и оценяване на децата. Целта е да се изравнят критериите за писане на оценки, за да се преодолеят разликите в текущото и външното оценяване на учениците, обясни Дамянова. Практиката е децата да получават по-високи оценки от учителите си и по-ниски при външно оценяване, включително и на матурите. Ще повишим контрола и ще следим дали учителите изпълняват графика за допълнителните индивидуални и групови консултации, обяви зам.-министърът. На регионално ниво ще се правят анализи на резултатите по различните предмети и какви са пропуските на учениците. В училищата пък ще се следи как работят учителите по даден предмет и какви са резултатите по него.

В четвърти клас проблемът е геометрията

Учениците от IV клас, които единствени успяват да задържат добри позиции в международните изследвания, отбелязват лек спад на знанията. Според данните от националните изпити, които се провеждат за пета поредна година, успеваемостта на децата в края на началния курс намалява спрямо м.г. Данните за постиженията на учениците от IV клас бяха представени вчера от просветното министерство заедно с оценките на седмокласниците.

Въпреки че според просветното министерство резултатите от миниматурите в IV клас са съизмерими с тези от 2010 г., процентът на верни отговори по всички предмети намалява. Най-голяма е разликата в постиженията на децата по математика - този година верните отговори са били 68.70%, докато миналата са били 70.50 на сто. Средният брой точки по математика е 13.74 от 20 възможни. Децата се справят най-добре с аритметичните задачи, а най-големи затруднения срещат при геометричните, които изискват наблюдателност, пространствено мислене и др.

Успеваемостта по български език и литература е 70.50% при 71.05% верни отговора през м.г. Средният брой точки е 14.1. Малките ученици показват добри постижения в областта на четене с разбиране и факти, свързани с изучавани автори и творби, и при задачите, които изискват степенуване на прилагателните имена. Най-трудни са им задачите за изписването на неударени гласни. Децата могат да възпроизвеждат правила, но имат нужда от повече опит при прилагането им, коментираха просветните експерти. Най-добра е успеваемостта по "Човекът и природата" - 76.75% верни отговора. При този предмет децата се затрудняват най-много при задачи за разбиране на процеси и явления. По "Човекът и обществото" проблемите, с които се сблъскват учениците, са свързани с темите от историческото съдържание. По този предмет процентът на верните отговори е 73.15 на сто.

Тестовете са по-добри и вече започват да се доближават до международните, за да има съпоставимост на данните, коментира зам.-министърът на образованието Милена Дамянова.
8
2096
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
13 Юни 2011 20:24
С две думи - стъкмистичното ниво се вълнува...
------------------------------- ---------------------------
Блогът на Генек

13 Юни 2011 23:44
... тия верно ни взимат за идиоти ...
14 Юни 2011 00:24
Чудя се и се мая дали изпитващите изобщо имат някакви "компетентности", или пък може би "компетенции", но поне да имаха някакви "умения"... или пък може би поне съвсем малко мозък...

Редактирано от - palavnik на 14/6/2011 г/ 00:25:04

14 Юни 2011 08:40
Герберастията и тук навлезе с бодра крачка. Тестовете са направени да покажат колко тъпи са децата ни, а не колко знаят. Типично по герберски задачите се правят над нивото в училище и тъпанарите могат да се бият в гърдите колко са умни, а поколението на тройната колко е тъпо. Тестовете са много далече от европейските, но хората няма как да ги сравнят и им вярват. Последствията - смачкано самочуствие на цял набор, а ползата за герберастите никаква, това е гадното, поне да направят някой милион, че да ги оправдаем по някакъв начин.
14 Юни 2011 13:08
Надежда всякаква вий тук оставете.... Настоящата система си отива. Иде Новото образование, където резултатите от такива масови изпити ще са най-маловажните от всички неща.
Издърпахте ли си Визия за Новото образование на България?
14 Юни 2011 13:35
Дайте един тест, да видим за какво иде реч.Готов съм да отговарям на момента.Може пък децата да не са криви.Но, че не четат, това е вярно.
14 Юни 2011 16:15
Пълни глупости са повечето "изводи", направени от МОМН.

" МЕРКИТЕ" са просто нелепи.

Всъщност министерството така и не е разбрало още, че трябва първо то да се реформира.

Необходима е подмяна на всички учебници.

Новите трябва да предвиждат възможностите за подходящо изпитване с тестове. Да има първоначално съгласуване на ниво упражнения.

Едва след това може да се говори за уеднаквяване на изисквания.

Не може тестът като изискване да отсъства практически в задължителния минимум учебни пособия и часове, а да го изискваш от учениците да си купуват частни издания.

Да, с власт можеш да ги принудиш да решават тестове, а с връзки в Съда можеш да излъжеш, че е законно.

Не, с власт не можеш да направиш изводи по тестове, когато това е невъзможно.

А и всички изводи за невъзможнсотта са били очевидни преди тестовете :-)
14 Юни 2011 16:17
"ведомството ще предприеме серия от мерки, за да се подобри качеството на образованието. Още от тази есен ведомството ще започне да изпробва нова система за инспектиране и оценяване на децата. "

Т.е. и догодина няма да можем да сравняваме с предходната.

НО КОЙ ЩЕ БЪДЕ УВОЛНЕН, ЧЕ ТАЗИ БЕ ЛОША?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД