Министерството на правосъдието ще ревизира 1/3 от Наказателния кодекс, като отпадне значителна част от провиненията, които в момента са престъпления. Мотивът за премахването е, че заради тях се водят дълги процеси, които приключват с леки наказания, и по-ефективно би било да се налагат глоби. Очаква се ревизията да намали с 8-10% делата, които влизат в съда, и с около 12% преписките в прокуратурата.
На обсъждането вчера министър Маргарита Попова успокои, че ако дадено действие вече не е престъпление, то ще си остане нарушение и ще се наказва административно. Много спорове между хората и бизнеса могат да се решават чрез гражданско или търговско дело, без да се стига до намеса на прокуратурата.
Прокуратурата например предлага да отпадне затворът за тези, които не плащат издръжка. В момента най-тежкото наказание за това е до 2 години затвор или пробация, както и обществено порицание. "За последните 3 години има 6000 такива дела", обясни Росен Димов от Върховната касационна прокуратура. Според него е по-добре издръжката да се търси чрез съдебен изпълнител, а не като се подава жалба в прокуратурата.
Прокуратурата предлага също използването на фалшиви или чужди регистрационни табели за автомобил да се санкционира административно. За три години държавното обвинение е работило по 1600 такива дела, като крайният резултат по тях е най-много 300 лв. глоба. А всяко такова дело струва 3000 - 4000 лв.
Друга идея е обвинението да не се занимава с шофирането след употреба на алкохол. Маргарита Попова обаче обяви, че няма да внесе такова предложение за промяна в НК в парламента, защото това е "сериозно, това е епидемия".
Сред текстовете от НК, за които всички са съгласни, че трябва да отпаднат, защото са морално остарели и не се ползват, са спекулата, продажбата на некачествена вещ, безделничеството. По последния текст се преследват предимно просяци и проститутки, които често сами са жертва на престъпление, обясни Ива Пушкарова, преподавател в СУ. Предлага се да не са престъпление укриването на пречка за сключване на брак, повреждането на чужда вещ (освен ако не е на значителна стойност), измама на доставчика и т.н.
Преди дни, докато представяше доклада на обвинението за 2010 г. пред депутатите, главният прокурор Борис Велчев обяви, че ако не се предприемат реални мерки за намаляване натовареността на прокуратурата, догодина тя може да спре да работи. Досега парламентът непрекъснато вкарва нови текстове в НК, включително и за защита на животните.
НК е приет през 1968 г. и е кърпен десетки пъти. С премахването на някои текстове обаче НК няма да стане по-малък, защото на тяхно място ще се вкарат нови - например за корупционни престъпления и за злоупотребата с еврофондове.
ама единствената причина, за да караш кола с чужди табели, за която мога да се сетя, е да правиш двойник на крадена каляска, или да си тръгнал да обираш банка
Редактирано от - intel_inside на 13/6/2011 г/ 20:22:31