След американското нахлуване в Ирак през 2003 г. Багдад трябвало да получи около 61 млрд. долара американска помощ, отпусната по проекти за строителство и възстановяване. Пачките със стодоларови банкноти били подреждани в контейнери и превозвани от военновъздушната база "Андрюс" до Багдад с военнотранспортни самолети С-130 "Херкулес". С първия полет пристигнали 2.4 млрд. долара. До май 2004 г. били осъществени 20 такива полета, а финансовата помощ надхвърлила 12 млрд. долара. Според американски представители това вероятно е най-големият въздушен мост за пренос на пари в световната история. Американците обаче не разполагали нито с време, нито с достатъчно персонал, за да упражняват строг финансов контрол върху тези парични потоци след пристигането им на иракска земя. Милиони долари били натъпквани в чували и товарени на пикапи, за да бъдат превозени до иракските агенции или предприемачи. Всъщност американските представители съхранявали парите в подземен склад в един от бившите дворци на Саддам Хюсеин, а също в американски военни бази и накрая са доставяли сумите на иракските министерства, агенции и фирми.
"Кражба на такава зашеметяваща сума може да изглежда малко вероятна, но американските власти не го изключват. Някои американски доставчици и предприемачи бяха обвинени в източване на десетки милиони долари за комисионни и подкупи в периода на следвоенното възстановяване, особено в хаотичните първи дни след нахлуването. Но за основни нарушители се смятаха иракските официални лица", твърди изданието.
Според иракски одитори въпросните 6.6 млрд. долара от тази помощ са изчезнали и вероятно са били незаконно присвоени. "Това може да се окаже най-голямата кражба на пари в цялата история на САЩ", допуска Стюарт Боуън, шеф на специалния инспекторат, който следеше как се изразходват средствата за възстановяването на Ирак. Фондът за развитие на Ирак, създаден от правителството на Джордж У. Буш, преустанови дейността си този месец.
Багдад обаче предупреди, че може да даде под съд американското правителство, за да си върне липсващата сума. Предупреждението бе отправено от Абдул Турси Саед, шеф на иракската Сметна палата. "Ясно е, че Ирак е заинтересован да защити активите си", заяви и иракският посланик във Вашингтон Самир Сумайдайе.
КОНТРОЛ
През първите 5 месеца на годината иракската комисия за борба с корупцията е повдигнала обвинения срещу 479 души и е проследила къде са отишли 49 млн. долара, присвоени чрез корупция, твърди неправителствената организация "Трансперънси интернешънъл". От тях обаче са възстановени едва 218 600 долара или 0.4 процента. През въпросния период комисията е разследвала 16 860 случая, като са задействани процедури срещу 627 лица, от които срещу 479 са повдигнати обвинения. 291 от разследванията на корупционни случаи са блокирани от министри, които доскоро имаха правомощия да спрат разследвания във ведомствата си. Според "Трансперънси" Ирак е на четвърто място сред най-корумпираните държави в света. Корупцията е и основна пречка за развитието на страната.