Айман аз Зауахири е новият лидер на "Ал Кайда"
след убийството на лидера на групировката Осама бин Ладен миналия месец от американски командоси, съобщиха ислямистки сайтове, цитирани от световните медии. "Ал Кайда" под новото ръководство ще продължи джихада (свещена война) срещу САЩ и Израел, посочва групата в съобщение. Египтянинът бе дясната ръка на Бин Ладен и анализатори очакваха именно той да застане начело на терористичната организация, макар да не притежава влиянието и харизмата на бившия си ръководител. Предполага се, че Зауахири е бил мозъкът зад мрежата на "Ал Кайда". Наскоро саудитският в."Ал Уатан" писа, че Зауахири може би е допринесъл за ликвидирането на Осама заради разногласия. Индонезийски съд осъди вчера на 15 години затвор лидера на местните ислямисти Абу Бакар Башир по обвинения, че е помагал и финансирал терористична групировка "Джамаа Исламия", която е подготвяла убийството на президента Сусило Бамбанг Юдхойно. Нейни членове организираха серия от взривове на туристическия о.Бали през 2002 г., когато загинаха 202 души.
Румъния обвини 41 митничари
и контрабандисти в участие в схема за контрабанда на цигари от Сърбия, съобщи "Дойче веле". Всички обвиняеми са работели на митническия пункт Моравица и съдействали за нелегалния внос в страната на цигари за 3.3 млн. евро. Срещу подкупи от 100 до 900 евро митническите служители и полицаите почти ежедневно са си затваряли очите за нелегалния внос на цигари от Сърбия. От началото на годината са били предприети съдебни мерки срещу 260 румънски полицаи и митничари по обвинения в корупция.
Хакери удариха ЦРУ и Сената
съобщиха агенциите. Хакерската група Lulz Security твърди, че е превзела публично достъпния сайт на Централното разузнавателно управление на САЩ за кратък период от време. Сайтът вчера бе временно недостъпен, но не е ясно дали причината за това са действията на хакерите или големият брой потребители, които са искали да проверят дали новината за атаката е истина. Lulz Security също така проникнаха за втори път за една седмица в сайта на Сената на САЩ, но не успяха да откраднат поверителни данни. Американската банкова корпорация "Ситигруп" съобщи на клиентите си, че 360 000 кредитни карти са били засегнати от хакерска атака миналия месец - близо два пъти повече от по-рано обявените досега цифри. САЩ са най-търсената страна от киберпрестъпници за извършване на техни атаки и за прокарването през страната на нелегални финансови потоци заради либералното им законодателство, сочи доклад на компанията, специализирана в стратегическото разследване CEIS.
|
|