Сътрудници на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) разкриха източване на еврофондове за научни проекти в Италия. |
"До момента не разполагаме с никакви данни за измама в подобен мащаб", заяви Давид Бублил, говорителят на еврокомисаря по данъчната политика и митническия съюз Алгирдас Шемета.
Измамата е реализирана по "изключително сложен начин, напомнящ прането на пари" и чрез трансгранична мрежа от фиктивни компании и подизпълнители, твърди Павел Борковец, говорител на ОЛАФ. Няколко координатори на проектите са обвинени, че съзнателно са надули разходите и разноските, включително за несъществуващи дейности, поясни още говорителят.
"Очевидно проектите са организирани с единственото намерение да се измами Еврокомисията и да се заобиколят нейните контролни механизми", посочи още Бублил. А за да се придаде законен вид на деянието, организаторите са включили в молбите за финансиране действащи учени, представляващи изследователски институти и действащи компании. В повечето обаче случаи те са били включени без тяхното знание.
Запознати в Брюксел казват, че отделни случаи на дребни финансови нарушения - от завишени фактури до по-малки случаи на злоупотреби - са неизбежни в големите съвместни изследователски проекти. Но комисията е разширила проверките на партньорите в проектите, включително и на компании, а това вече означава нарушения в голям мащаб. Успехът на измамата говори, че замесените в нея са били отлично запознати със слабостите на процедурите в ЕС, и съответно умело са подготвили необходимите документи.
Бублил твърди, че Еврокомисията се е поучила от случая. Всички звена, свързани с отпускане на пари за научни проекти, включително Генералната дирекция за информация и медии, са обучени да следят и контролират методите, използвани от измамниците. Актуализират се и правилата за финансовото оценяване на проектите. Между другото до момента ЕК е успяла да възстанови 10 млн. евро от заграбените 50 млн. евро. Останалата част смята да възстанови чрез съд.