:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,564
Активни 746
Страници 28,129
За един ден 1,302,066
Агенция очерта икономическите перспективи за 3 години

Българинът ще е с 30% по-богат след три години

Безработицата трябва да стане 15% до 2005 г.
Доходите на българите ще нарастват с 3-3,5% средногодишно до 2005 г. според прогнозните разчети в Предприсъединителната икономическа програма на България за периода 2002-2005 г. Вчера тя беше представена от изпълнителния директор на Агенцията за икономически анализи и прогнози Цветан Манчев.

Сценарият е проигран при темп на растеж 4% за тази година до 5,25% през 2005 г. Основната цел на икономическата политика ще бъде повишаването на стандарта на живот и намаляването на разликата между средния доход в страната и този в еврозоната, обясниха анализаторите. Те обаче напомниха, че на българина ще са му нужни 31 години, докато догони европейските заплати. При реализация на предложената програма се очаква повишение на реалните доходи на човек от населението с близо 30% за периода и спад на равнището на безработица с около 5%.

Средната работна заплата в бюджетната сфера догодина ще се увеличи номинално с 9%. През следващите две години заплатите в бюджетната сфера ще се увеличат с по 8,5%.

Към края на периода се очаква инфлация от 3,5% и безработица под 15%. За 2002 г. се прогнозира инфлацията 8% и ниво на безработицата около 20%. Според програмата се очаква ръстът на заетостта през 2005 г. да е близо 3%, при -1,3% тази година.

Предприсъединителната програма предвижда и увеличаване на преките чужди инвестиции, които в края на периода трябва да са около 1,3 млрд. евро годишно. Това означава на глава от населението да се падат 160 евро при 120 евро тази година. Предвижда се растеж на износа между 7 и 9 на сто. Към края на периода ръстът на БВП се очаква да достигне 5,25% от записаните 4% за тази година. Външнотърговският дефицит да намалее до 5,2%. През тази година се очаква той да е около 6%.

Не се предвижда България да скъса с валутния съвет и с разумната фискална политика. Препоръчва се да се извърши дерегулация на държавните монополи, да завърши процесът на приспособяване между цените на услугите им и разходите за производство. Трябва да приключат реформите в социалното и здравното осигуряване, в образованието и местното самоуправление.



ПРОЦЕДУРА

До средата на август документът ще бъде представен пред Еврокомисията. Програмата е механизъм за наблюдението на икономическото развитие на страните, кандидатки за членство в Европейския съюз, което извършва комисията. Всяка държава посочва целите, приоритетите и инструментите за реализирането на икономическата си политика. В нея са представени темповете на развитие по основните макроикономически показатели за следващите три години. Те се основават на отчетните икономически данни от средата на 2001 до средата на 2002 г.
529
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД