Българинът е получавал едва 3,8% от средния годишен доход на един швейцарец през 2001 г. По среден годишен доход България е на 31-о място сред 38 европейски страни с 967 евро на глава от населението. Пред нас в класацията са Македония с 1031 евро и Румъния с 986 евро. Това показва изследване на Института за маркетингови проучвания GfK за средния годишен доход на глава от населението и покупателната способност в европейските региони за 2001 г. Само Югославия, Босна и Херцеговина и Албания са след нас на Балканите.
По покупателна способност на човек от населението България се придвижва с едно място напред, като изпреварва Македония в сравнение с предходната година. Румъния обаче се качва с три места напред и е 27-а по покупателна способност.
Покупателната способност на жителите в европейските страни се изчислява, като се използват средният годишен доход на глава от населението и равнището на цените. За база се приема Германия с индекс на покупателна способност 100.
Швейцарците са на първо място през 2001 г. със среден доход от 25 603 евро на човек. Жителите на Люксембург получават средно по 24 623 евро годишно, а норвежците - около 19 000 евро. Шеста в класацията е Великобритания с 16 451 евро, която за първи път от дълго време изпреварва Германия, чиито жители получават 16 171 евро средно на година.
Списъкът на благоденстващите страни се оглавява от държавите от ЕС и тези от Централна и Северна Европа, а последните 20 места са заети от страни в Южна и Източна Европа. С доход от 6436 евро на глава от населението Словения е изпреварена от Португалия, най-бедната страна от ЕС със среден годишен доход от 7466 евро на човек. В Молдова, най-бедния район в Европа, хората разполагат средно с 223 евро, по-малко от 1% от доходите на швейцарците.
За да се изяснят ценовите несъответствия в отделните страни, трябва да се сравнят на база на индексите на покупателната способност, обясниха от GfK. Когато се направи това, се оказва, че жителите на Люксембург са с по-големи възможности от щвейцарците. Покупателната способност на жителите на Люксембург е с 53% по-висока от тази на немците, а на швейцарците - с 28%. Молдовците имат едва 5% от покупателната способност на жителите на Люксембург.
|
|