Амбициите на Министерството на здравеопазването постепенно в системата на спешната помощ да заработят и парамедици срещат доста пречки. "Навсякъде по света обучението на парамедиците е 2 години. Според сегашния закон това не може да стане в университет и затова работна група трябва да разреши въпроса", каза ректорът на Медицинския университет проф. Ваньо Митев.
Според здравния министър Стефан Константинов ще са необходими законови промени, за да се въведе обучението на парамедиците, освен поправки, които да легализират и позволят работата с подобна професия. Идеята на МЗ е постепенно парамедици да поемат от лекарите част от спешните случаи в "Бърза помощ". Константинов смята, че може да се направи "нещо като професионална гимназия" в базата на БЧК в Горни Лозен и там да се учи специалността. Обучителите пък могат да са от държавна институция, Червеният кръст също е подходяща за целта организация. Друг вариант било да се създаде колеж за парамедици. Там обаче обучението е 3 години.
Министърът обяви и че за начало финансирането на обучението по новата специалност ще е с европари. 6 млн. лв. е спечелило МЗ по програма "Развитие на човешките ресурси" от ЕС за обучение и квалификация на кадрите на спешната помощ.
Въпреки неясната форма, която бъдещите парамедици ще завършват, Константинов смята, че оптимистичният вариант да започне обучението им е краят на този година.
|
|