Законопроект, който разрешава евтаназията и казва при какви условия може да се извършва тя у нас, внесе в парламента депутатът от БСП Любен Корнезов. Според него евтаназията е "удовлетворяване на молбата на неизлечимо болния или неговите близки за ускоряване на неговата смърт по безболезнен начин". "В България не е имало такъв закон досега, знам, че въпросът е много спорен", каза пред "Сега" Корнезов, който в случая действа само от свое име.
Проектът е изключително либерален и разрешава всички видове евтаназия - активната, т.е. когато пациентът умира, подпомогнат от лекар, пасивната - когато просто се спират или не се прилагат реанимационни и животоподдържащи мерки, доброволната - когато човек сам изявява желание да бъде евтаназиран, и дори принудителната, при която близките на болния вземат решението вместо него, тъй като той не е в състояние да изрази волята си. Разрешава се и евтаназия на деца.
Когато човек взема решението сам, молбата за евтаназия трябва да бъде писмена и нотариално заверена. Ако близките решат за принудителна евтаназия, искането се прави от съпруг, пълнолетни деца и родители и също е нотариално заверено. Дори само един от близките да не е съгласен, тя не може да започне. Ако пациентът е малолетен, решението се взема от родителите му.
Нотариално заверените молби се разглеждат от 5-членна комисия, назначена от министрите на здравеопазването и правосъдието. Трима от членовете й са лекари, единият задължително психиатър, двама са юристи. Комисията може да иска допълнително всякаква медицинска информация, включително нови изследвания. Решението й може да бъде само единодушно, ако дори един член не е съгласен, евтаназия не се разрешава. То може да се обжалва пред Върховния касационен съд както от пациента или близките, така и от прокурор. Искането може да се оттегли винаги, дори и след решение на съда. С уреждането на тези две инстанции вносителят смята, че се отхвърлят съмненията, че с евтаназия може да се спекулира с болни хора от страна на близките.
При евтаназия органите на пациента могат да бъдат трансплантирани по право, предлага Корнезов. Така един живот може да спаси друг, мотивира се той. Починалият в резултат на евтаназия се счита за починал от естествена смърт, предвижда още законопроектът. Според депутата подобна легализация не е в противоречие с наказателното право и не е описана като престъпление в Наказателния кодекс.
ДИСКУСИЯ
От 2004 г. насам дебатът за и против евтаназията периодично се възобновява. Опити за легализирането й са правили Евдокия Манева в амплоато си на депутат от ДСБ и народни представители от БСП, които предложиха разрешаване на пасивната евтаназия. Предложенията досега не са минавали, тъй като не е ясно как ще се спазва границата между евтаназия и убийство. Сега Любен Корнезов се мотивира с правото на избор и факта, че евтаназията така или иначе съществува, затова е по-добре да се регламентира правно. Форми на възможност да се прекрати животът на тежко болни има в Белгия, Холандия, Швейцария, Италия, Япония, Австралия, Албания и в някои от щатите в САЩ.
|
|