България призна Преходния национален съвет (ПНС) в Либия като легитимен представител на либийския народ, съобщиха от външното министерство в София. Това стана чрез съвместно изявление на външните министри на България и Хърватия Николай Младенов и Гордан Яндрокович, огласено в столиците София и Загреб.
"Повече от три месеца либийският народ защитава правото си на свобода. Неговите легитимни искания бяха посрещнати с насилствени атаки от страна на силите на Муамар Кадафи. Нападайки жестоко собствения си народ, полковник Кадафи загуби окончателно своята легитимност", се казва в изявлението. България съответно ще изпрати специален пратеник към съвета.
Само преди три месеца България категорично отказа да признае ПНС в Бенгази. След призива на френския президент Никола Саркози към ЕС да признае бунтовниците, отправен на заседанието на Европейския съвет през март, премиерът ни Бойко Борисов заяви пред журналисти в Брюксел: "Обясних на европейските лидери, че членове на съвета в Бенгази са сред хората, измъчвали българските медици в продължение на 8 години, и това ни струва близо 60 милиона долара". Тогава световните агенции определиха реакцията му като "гневна". Малко преди това Николай Младенов заяви, че България признава държави, а не движения. По думите му тогава било странно, че бивши министри са станали знаменосци на движението срещу Муамар Кадафи. Вчера МВнР не даде обяснения по рязката промяна в позицията на България.
"Настъпва времето за истински политически процес на национално помирение и преход. Либийският народ, който се стреми към свобода и демокрация, демонстрира своята воля да бъде представляван от единен и приобщаващ национален съвет. България и Хърватия приемат Преходния национален съвет (ПНС) в Либия като легитимен представител на либийския народ. Нашата подкрепа произлиза от разбирането, че ПНС е способен да ръководи процеса на изграждане на демократична и единна Либия, придържаща се към върховенството на закона и най-високите международни стандарти за защита на човешките права", се казва още в документа, разпространен от българското външно министерство вчера. Съветът вече е признат от Франция, Великобритания, Германия и няколко други държави.
Министър Николай Младенов замина вчера на кратко посещение в Бенгази, където имаше насрочена среща с председателя на ПНС Махмуд Джибрил и с останалите членове на съвета. Николай Младенов занесъл и малка хуманитарна помощ - лекарства и други медицински пособия за Бенгази. Наскоро външното министерство обяви намерението да поднови дейността на българското консулство в Бенгази, като изпрати един дипломат там.
На срещата на Младенов с външния министър на ПНС Абдел Ати ал Обейди бил коментиран и случаят с българските медицински сестри, съобщи МВнР. Според представителите на Временния съвет по него ще излизат нови факти, които ще покажат, че той е бил инсценировка на режима на Кадафи. Николай Младенов представи и специалния пратеник на България в Бенгази - Делян Даков.
Младенов отиде в Бенгази ден след като Международният съд в Хага издаде заповед за арест на Муамар Кадафи по обвинение в престъпления срещу човечеството.
РЕАКЦИЯ
Триполи отхвърли заповедта за арест на Муамар Кадафи и юрисдикцията на Международния наказателен съд, предадоха агенциите. "Решението на Международния наказателен съд е прикритие за опитите на НАТО да убие Кадафи", заяви новият министър на правосъдието Мохамед ал Гамуди. Той подчерта, че неговата страна не е подписала Римското споразумение за Международния наказателен съд и не приема неговата юрисдикция.