:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,225
Активни 470
Страници 4,790
За един ден 1,302,066

Министър Найденов намери пазар за скъпите храни - в детските градини

"Грижата" за децата обаче ще вдигне таксите. Затова родителите искат държавата да поеме част от сумата
След поредица от акции без видим резултат аграрният министър Мирослав Найденов намери начин да осигури пазар за скъпите колбаси, сирена и хляб, изготвени по създадените от него стандарти за качество. Той обяви, че ведомството му ще се намеси в бизнеса, като елиминира дистрибуторите, които доставят храната от производителите до детските кухни и градини.



Така Найденов смята да осигури качествени стоки в менюто на децата и учениците, без да се повишава таксата за градина. Наред с това родителски асоциации започнаха да призовават държавата също да поеме част от цената за изхранването на децата със скъпите, но претендиращи за здравословни и качествени стоки. В бъдеще стандартите трябва да обхванат и храната на учениците.

"В момента доставката идва от един търговец, който, минавайки храната през него, си слага надценка. Ако се разреши доставка по лотове, т.е. искаме да се махне от звеното посредникът, ако хлябът идва от производителите на хляб, то тогава цената ще падне. Всичко е въпрос на логистика", разясни Найденов вчера пред бТВ. Той дори започна да смята на едро в опит да убеди родителите, че храната по "стандарт" няма да бръкне дълбоко в джоба им. "Цената на храноден във врачанската детска градина например е 1.80 лв. Ако се използват качествени продукти, имаме 15 стотинки оскъпяване", пресметна Найденов.

Дистрибутори заявиха пред "Сега", че замисълът на министърът няма как да се осъществи, защото производителите ще си калкулират допълнителни разходи за транспорт. Освен това те са категорични, че в условията на пазарна икономика подобна намеса на държавата е недопустима.

Сметки за детската храна по стандарт от месеци насам правят по форумите и родителите. В момента месечната такса за детските градини е 60 лв., а ако храната поскъпне дори с 1 лев на ден, таксата ще скочи до 80 лв. на месец. Именно затова родителски асоциации вече призовават държавата да поеме част от разходите. "Държавата трябва също да има готовност да поеме евентуално увеличение. Нашата цел е да не се увеличава таксата. Тя би спряла много родители от това да пуснат децата си на градина. Трябва да се организира доставката и на същата цена да се доставят продуктите", коментираха вчера от асоциация "Родители". До момента стандартите за храни са препоръчителни, вкарани обаче в детското меню, те автоматично ще станат задължителни и ще осигурят пазар за тези продукти.

Сагата по внедряването на скъпата храна в детски градини и училища стартира през септември м.г. Тогава агроминистърът заговори, че родителите трябва да са готови да плащат своеобразен данък "дете". "Ако някой смята, че ще си води детето за 20 лв. на месец на детската градина и то ще яде качествено, нека ние да обясним на тези драги родители, че това няма да стане. За децата си трябва да извадим (пари - б.а.) и да си платим. Вижте какво се яде сега в детската градина - едни намазани филии с не знам какво и отгоре поръсено с още не знам какво", аргументира се Найденов. Идеята му обаче беше забравена покрай провала на колбасите "Стара планина", когато стана ясно, че държавата не разполага с лаборатория, чрез която да контролира качеството им. 4 фирми бяха набедени, че влагат соя, но лаборатории в Германия опровергаха твърдението. Хлябът "България" също почти не се намира в магазините, понеже у нас няма качествено жито, което да покрива критериите.

Министърът заяви, че ще обсъди новата схема за доставка на храни до детските градини с Националното сдружение на общините, понеже кметствата правят търговете за избор на доставчик на храна за забавачките. Идеята вероятно ще срещне сериозен отпор. Още миналото лято от здравното ведомство реагираха остро на идеята на Найденов. "Не знам какво трябва да променяме. Рецептурниците за детската храна са нови, от 2002 г. са. Освен това в тях не можем да запишем стандарт "Стара планина" или БДС, защото те не са задължителни, как да задължим детските градини?", заяви тогава д-р Маша Гавраилова, началник отдел "Опазване на общественото здраве" в МЗ.

Само преди 2 години пък беше променена наредбата на просветното министерство за продажбата на храни в столовете и бюфетите. Тя предвижда поне веднъж седмично там да се предлага риба, а два пъти седмично - пълнозърнест хляб. Телешкото, свинското и агнешкото месо трябва да са без видими мазнини. Айранът трябва да е без сол, а млечните продукти трябва да са с мазнини до 2%. От 2008 г. ЕС предоставя на България пари за мляко, а от м.г. и за плодове. Усвояването на тези пари у нас обаче е катастрофално. Заради нехайството на чиновниците досега страната ни загуби близо 10 млн. лв. от ЕС само за безплатни плодове. Всяко правителство се опитва да внесе свой ред в закуските на децата, но обикновено търпи провал.
62
3907
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
62
 Видими 
28 Юни 2011 19:27
Ако тия продукти бяха чак толкова качествени - защо се налага държавата да ги изкупува и практически да се намесва в конкуренцията на уж пазара?
Просто поредна консултация къде е най-добре да се пласира етикетчето.
------------------------------- -------------
Блогът на Генек

28 Юни 2011 19:56
Ура! Провал за правителството! Децата ще продължават да ядат боклуци.
28 Юни 2011 20:00
За разлика от Старата планина на Мазния Миро, то хляба по стандарт мисля, че е направен добре. Напоследък само от него купуваме, траен е и не мухлясва. Цената му е съизмерима с тази на другите.
28 Юни 2011 20:15
На времето баба ми на село, а и не само тя месеше хляб 1 път в седмицата.И го печеше в махленската фурна..Без всякакви стандарти.И впрочем- също не мухлясваше цяла седмица..
28 Юни 2011 20:17
Имаше една приказка на Андерсен - "Каквото стори дядо, все е хубаво". Сега има една на някои вестници - "Каквото стори Бойко и министрите му, все е лошо". Ако децата ядат боклуци - лошо, защото е са вредни. Ако ядат качествени храни - пак лошо, защото са скъпи. И в двата случая е виновно правителството.
28 Юни 2011 20:25
Найденов доказва, че макар и бавно, цивилизацията може и да навлезе в България. Веднаж, като налагане на крайно необходима мярка... вижте на какво са заприличали дечицата. Като ги гледа човек, и ако имаше повече американо-африканци, би си рекъл, че е в Щатите. Толумбичка до толумбичка, също като майките и бабите им
Втори път, като уместна държавна намеса. Да, детското здравеопазване е сред малкото запазени територии на държавата. Недопустимо е теглото на децата и изобщо здравето им бъде оставяно на "грижите" на родителите и бакалите.
28 Юни 2011 20:25
Добре бе кое му е качественото на тоя стандарт, при положение де допуска слагане на натриев нитрит, глутамат и прочие химии вътре? Особено натриевия нитрит е символ на върховно качество.
28 Юни 2011 20:29
Да де, ама дилемата изобщо не е тази.
Дилемата е дали родителите да плащат завишени такси навръх Боковата криза, за да се изкупува централизирано продукцията на няколко фирми.
Що се отнася до хляба, и млякото, съм съгласен, че донякъде има разлика.
Що се отнася до колбасите - никак не съм съгласен.
Колбасите Стара планина са направени от сланина, карантии и кокаляци с неизвестен произход, с много вода и сол. Разликата е само, че нямат соя.
В заключение - ако става дума за храни, произведени по БДС, съм съгласен да плащам повече.
Ако става дума за Мировите стандарти - не.
28 Юни 2011 20:36
Стандарт до Стандарт, мила моя Майно ле
28 Юни 2011 21:04
Виж, сър Джон... Позицията на газетата "Бий чиновника, винаги има защо" е безусловно правилна. Статията също дава доказателство за правотата й - крадливите ръчички не могли да свият 10 милиона и за по-лесно оставили децата без плодове. Башка, че тези пари са могли да спасят една община от обезлюдяване. Но и ти си прав, че ударите следва да се нанасят с кадифени ръкавици. Хем боли повече, хем не рискуват ситуацията от друга много поучителна приказка на Андерсен, тази за едно овчарче
28 Юни 2011 21:24
***

Редактирано от - sybil на 28/6/2011 г/ 22:02:16

28 Юни 2011 21:42
И дгд пазарната икономика кога не ни устройва.
Прочие министъра трябва да махне тази думичка стандарт ==> лепенето на стикери уви, само по себе си Не Е стандарт, не злоупотребявайте с маркетинговите похвати
28 Юни 2011 22:25
Отглеждането на деца е скъпо удоволствие и е отговорност на родителите, а не на държавата. Преведено на друг език това в случая означава родителите да си плащат, колкото трябва за детските ясли и градини, примерно по 10, 20 или 30 лева на ден. Никой не е длъжен да изхранва децата на другите и вместо държавата да прибира милиарди от доходите ни, за да плаща всякакви социални помощи, вкл. и за децата, тези пари е по-добре да останат в всички нас и ние да им намерим най-доброто според нас приложение. Това са наши пари, а не на държавата. Много по-добре е, родителите на едно дете посещаващо детска градина, които сега плащат 60 лева за детска градина и получават да кажем 2 заплати от по 400 лева, да плащат по 200-300-400 лева за детската градина с 2 заплати от по 700-800 лева.
28 Юни 2011 22:35
skyspirit, не бях се замислял, но наистина "фурнаджийския" хляб не мухлясва дълго време. От друга страна обаче "изсъхва" най-много за два дни. Може би просто е опечен добре е съдържанието на вода в него е по-ниско, отколкото в некачествените хлябове.
28 Юни 2011 22:47
Инициативата е повече от добра - за всеки нормален човек най-скъпото нещо е детето му. Същото се отнася за държавата, съответно най-естествено е да се инвестира в здравето на тия деца - в храната, условията на отглеждане, обучение и т.н.
За завишените такси - първо, не е ясно дали ще се завишат. А и да са завишени, ефекта ще е повече от положителен - родителското тяло ще се лиши от няколко кутии цигари или бутилки долнокачествена ракия. Във всеки един случай ефекта ще е здравословен. Аз лично не мога да повярвам че един нормален родител ще прави сметки за храната на детето си. Ще ми е безкрайно интересно да видя баща/майка които биха избрали да спестят 10-15-20 лева при опцията детето им да яде по-човешка храна.
28 Юни 2011 22:58
След поредица от акции без видим резултат аграрният министър Мирослав Найденов намери начин да осигури пазар за скъпите колбаси, сирена и хляб, изготвени по създадените от него стандарти за качество. Той обяви, че ведомството му ще се намеси в бизнеса, като елиминира дистрибуторите, които доставят храната от производителите до детските кухни и градини.


Не вярвам на човека, който внесе 20 годишно месо, без да му мигне окото! Каквото и да прави той, знайте добре, че става дума за пари, най-често вашите.
28 Юни 2011 23:53
...а млечните продукти трябва да са с мазнини до 2%

Тази гениална мисъл съм я пропуснал...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
28 Юни 2011 23:55
П.П.
А какво мисли да предприеме министърът за маслеността на майките кърмачки?...
Все пак, налага се децата от малки да свикват с 2-та процента...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…

Редактирано от - редник на 28/6/2011 г/ 23:58:07

29 Юни 2011 00:23
Добре че не се определя какво ядат децата от специалистите в тоз форум, според които един хляб колкото по-дълго издържа без да мухляса и без да изсъхне, толкова е по-качествен. Мъка.
29 Юни 2011 00:30
Инициативата е повече от добра - за всеки нормален човек най-скъпото нещо е детето му. Същото се отнася за държавата, съответно най-естествено е да се инвестира в здравето на тия деца - в храната, условията на отглеждане, обучение и т.н.


Teslata
Какво му е доброто на това някакъв си министър на земеделието да се намесва в работата на детските градини? И каква работа има да пробутва стоката начастни фирми? Без никакъв интерес ли? Точно този? Хаха, смях в залата.
Я бързо да маха палавите си ръчички от места, дето не са му работа.
А ти, дърводелски инструмент, наистина имаш дърводелска логика. Освен ако не си се маскирал така, а всъщност си от възторжените производители на калпава продукция с разни лепенки по нея. Чиста мента, както повечето неща в обрулената ни от мошеници държавица.
29 Юни 2011 00:57
В резултат на непрестанните усилия на министър Найденов да задмине идиотизма на Патрона си, както и на врачанско-ловешките недоразумения Тотю и Си.Дянков, народът вече нарича обикновената наденица бъкана със соя, нитрати и нитрити и различни бои НАЙДЕНИЦА, да му е честит новият стандарт и всички БДС-та по всички земни кълбета.
29 Юни 2011 06:09
Що се правите на...Така де!
Не става дума за качеството на детските храни - за контрол над тях има други методи.
Става дума за няколко "наши" хора, дето са лепнали етикети, за да вдигнат цената и сега се налага държавата да им изкупува стоката. Щото тя е некачествена и скъпа. Пък хората не щат д аплащат повече за същото.
Останалото са метани пред дървения идол...
------------------------------- -----------------------
Блогът на Генек
29 Юни 2011 07:14
Българският Държавен Стандарт от времето на Живков Е недостижима мечта за пишмандемократите, управляващи България през последните 22 години! Помияри хранят народа с помия!...

Редактирано от - Т_Живков на 29/6/2011 г/ 07:16:21

29 Юни 2011 08:11
Т_Живков, кой стандарт - онзи дето изкарваше портокали за Нова година? Дето трябваше всяко по-"луксозно" хранително изделие да се редим с часове и да познаваме продавачката? За същия стандарт ли говорим.

В случая с Найденов си личи тоталната безпомощност за регулиране на хранителния сектор. Много трудна тая работа, то и желание трябва... а решението както винаги е гениално! Проблема е, че отново и отново лобисти се правят на глупави, а ние ядем доматите с колците и се оставяме дори да ни убедят, че ние сме тъпи, щото ги търпим.

Найденов е за затвора с тия неговите измислени лобистки стандарти. От самото начало смърдяха неистово, а сега виждаме втората част на схемата. А другаря Т_Живков налива ли, налива вода в тая мелница. БеДеСе, другари, БеДеСее...
29 Юни 2011 08:22
Още нещо - другаря Найденов този път се е поиздънил със схемичката и разчита на неграмотността на мат'риала. Откога производителите продават и доставят на дребно? Дитрибуторите са прави, че поевтиняването в следствие на елиминирането им е илюзорно, защото разходите за транспорт все така ще се плащат. Елементарно противоречие, което показва колко елементарно биват манипулирани хората, за да плащат един вид рекет да не бъдат тъпкани децата им с *много* найденици.
29 Юни 2011 08:44
Сега ли измисли този схема министро или беше предвидена, като резервен ход
29 Юни 2011 09:09
Адикроун, парите са странно нещо.
1. Парите са си твои единствено благодарение на това, че съществуват общи инструменти, които гарантират тяхната валидност, начина на функциониране на банките, твоите права, вкл. и на собственост, и защита на тези права чрез закони и институции, вкл. и чрез полиция, съд и прочие.
2. За такива приказки в някоя нормална държава вероятно биха те взели за луд. Навсякъде в нормалния свят обществото чрез държавата се грижи за децата, вкл. и като на места доста строго регулира начина, по който могат да бъдат отглеждани.
29 Юни 2011 09:15
Авторът съвсем манипулативно изтълкува предложението.
М-р Найденов отхвърли идеята да се използват скъпи храни с логото "Стара планина"! Предлага да се използват само продукти с добро качество и се спазват приетите стандарти за детско хранене!
С тях ще определят изрично качеството на храните, които се дават в детските градини. При проверка от Агенцията по храните ще се следи и за произхода на продуктите. От производителите ще се иска гаранция за съдържанието, за да сме сигурни, че сиренето е от мляко, а не от палмово масло, а колбасът е направен от истинско месо. Децата ни в момента със сигурност ядат некачествена храна.
На практика проблемът не е в това дали детето ще изяде една баница, а тя да е направена от брашно, мляко и сирене, а не със свинска мас и извара.
В момента снабдяването се прави от фирмите посредници, които спечелят обществената поръчка в дадена община, като основният критерий е най-ниската цена на доставка. Има идея, големите производители сами да снабдяват потребителите, с което категорично ще се локализира контрола за произхода и качеството и ще се намали цената на храните или за същите пари ще се гарантира по-високо качество (но не и "Стара планина!!!).
Дано Ви е станала ясна идеята...

29 Юни 2011 09:30
категоричната локализация на контрола най ми се изясни.
също како и загрижеността на другия гербераст за какво родителите ще си харчат парите.
Въобще много обичам некомпетентни хора да дават акъл по неща за които нямат познания, или да се напъват да броят чужди пари - при герб това някак си идва от вътре - нали така другарчета?
29 Юни 2011 09:32
aldycrown,
логиката ми е твърде проста - искам храната която синът ми яде в училище да е същата, която купувам в къщи (сирене между 8.40 и 10.00 лв). Или поне близка по качество.
Мога да те успокоя за професията ми - програмист съм, и връзката ми с хранителния бранш е чисто консуматорска.
И понеже много обичаш въпросите - колко струва сиренето което ТИ и СЕМЕЙСТВОТО ТИ хапвате?
29 Юни 2011 09:52
Ефекта от цялата работа ще е :едни пари(комисионни)от чиновническо-общинарски джоб ще се преместят в джоба на някой директор на детска градина!
29 Юни 2011 09:54
Когато синовете ми ходеха на училище, майка им приготвяше сандвич като идеята беше да не си купуват боклуци които се продават в лавката. Всеки родител се е сблъсквал с проблема за храната която ядат децата му, кой за качество, кой да я осигури за да имат нещо за ядене. Истеричното политизиране показва само едно: За много хора правенето на политика в Б Г е равнозначно на правенето на бизнес. Мъка.
29 Юни 2011 10:12
Аз пък не виждам какво лошо има да се елиминират дистрибуторите. Нито пък е "несъвместимо с пазарната икономика" - смукачите по веригата винаги ще излязат с този довод. Колкото по-малко маймуни от клона прибират по нещо от всичко, което минава, толкова по-добре.

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
29 Юни 2011 10:24
става въпрос за админисративно изменение на правилата - на теория с цел изгода за определена група потребители, също на теория и също толкова възможно с цел облагодетелстване на определена група производители.
Кой от двата варианта е верен?
Еми въпрос преди всичко на морал.
До момента обаче почти няма гербаджия които да се е показал като някаква твърде морална личност - тупан до тупана, и мошеник до мошеника.
Те така те,
Елемнтарната логиката диктува,
става ли въпрос за гербави да се провери дали няма изначално някаква плитка схема за измами - тези са толкова първични че има ли опция, то без съмнение и кражба ще има.
29 Юни 2011 10:27
Много ме учудва малоумието на някои, когато се опитват да политизират очевидно полезни идеи за обществото. Това говори за тяхната душевна пустота и злоба, с която се разплащат на обществото за пропадналите си илюзии.

29 Юни 2011 10:30
Руританец, проблема се вижда веднага и се нарича логистика.
До момента клиентите на доставчиците са ги подбирали единствено според цена и са получавали банички с извара. Доставчиците обаче са си натоварени с логистиката и транспорта.
Махаме доставчиците и някакси връзваме производителите към крайните клиенти. Не става ясно кой ще доставя, с чии камиони, кой ще плаща за доставката. Не става ясно и кой ще се нагърби с логистиката - директора на училището ли ще търси производители на евтини и качествени банички?

Та проблема е следния: критериите за избор на доставчик са под контрола на (да речем) директора на училище X. След тая риформа, същия тулуп, който досега е хранил наши фирми за евтини банички, ще трябва да си ритне комисионата, да намери производител на хубави евтини банички и да се нагърби с отговорността за качеството на храните, с които храни поверените му деца.

Как точно го виждате това?
29 Юни 2011 10:30
дай ми дефиниция за "очевидна обществена полезност"
Въвеждане на положително етикиране и рекламирането на тази политика пред обществото като "стандарт", очеизвадна полезна дейност ли се води?
29 Юни 2011 10:48
Имаше една приказка на Андерсен - "Каквото стори дядо, все е хубаво". Сега има една на някои вестници - "Каквото стори Бойко и министрите му, все е лошо". Ако децата ядат боклуци - лошо, защото е са вредни. Ако ядат качествени храни - пак лошо, защото са скъпи. И в двата случая е виновно правителството.


Сър Джон,
аз съм на същото мнение, но ти си го написал по-добре отколкото аз щях да го напиша.

29 Юни 2011 10:55
...а млечните продукти трябва да са с мазнини до 2%

Тази гениална мисъл съм я пропуснал... :D


П.П.
А какво мисли да предприеме министърът за маслеността на майките кърмачки?...
Все пак, налага се децата от малки да свикват с 2-та процента...


Редник,

29 Юни 2011 11:00
Инициативата е повече от добра - за всеки нормален човек най-скъпото нещо е детето му. Същото се отнася за държавата, съответно най-естествено е да се инвестира в здравето на тия деца - в храната, условията на отглеждане, обучение и т.н.

Teslata
Какво му е доброто на това някакъв си министър на земеделието да се намесва в работата на детските градини? И каква работа има да пробутва стоката начастни фирми? Без никакъв интерес ли? Точно този? Хаха, смях в залата.
Я бързо да маха палавите си ръчички от места, дето не са му работа.
А ти, дърводелски инструмент, наистина имаш дърводелска логика. Освен ако не си се маскирал така, а всъщност си от възторжените производители на калпава продукция с разни лепенки по нея. Чиста мента, както повечето неща в обрулената ни от мошеници държавица.


Алдикраун,
Ако си позволя да реагирам в твой стил, би следвало да те попитам да не би пък ти да си от сегашните доставчици, които пълнят детските градини с храни със съмнително качество?
Да не би сегашните доставчици да не са частни фирми? Да не би някой да им е забранил да се съобразят с новия стандарт и да се включат в доставките за детските градини? Аман от тенденциозност .


29 Юни 2011 11:17
Що се правите на...Така де!
Не става дума за качеството на детските храни - за контрол над тях има други методи.
Става дума за няколко "наши" хора, дето са лепнали етикети, за да вдигнат цената и сега се налага държавата да им изкупува стоката. Щото тя е некачествена и скъпа. Пък хората не щат д аплащат повече за същото.


Генек,
питаш другите що се правят на..., ама ти също се правиш на...
Я като си толкова сведущ по темата ощастливи форума с конкретните имена на няколкото "наши" хора, които са лепнали етикети на некачествена и скъпа стока, която сега се налага държавата да изкупува. Убеден съм, че форумът ще посрещне с радост конкретиката в тази насока, както и конкретиката по адрес на НЕнаши хора, които произвеждат качествено и евтино, но държавата в лицето на Миро иска да ги задуши. Дай тези данни, ще ти бъда много благодарен, а предполагам и мнозинството от колегите. Тъкмо ще помогнем като купувачи за проваляне на козните на министъра.



29 Юни 2011 11:53
Уважаеми Митев,
ти май приемаш, че трябва да бъдем държавни с яка ръка като каракачанки и чакаме разрешение от господаря да мислим или лаем.
За ниското качество на ред стоки, лепнали тоя етикет, говоря не само аз - има много изказвания във форума.
Що се отнася до имената - бъркаш! Ама принципно бъркаш. Не е моя работата да посочвам КОНКРЕТНИТЕ имена на "вашите" хора. За това си има люде, които са овластени и получават заплати.
Аз изказвам мнението си - по пътя на анализа и отхвърляне на слабо вероятните версии, стигам до най-възможното.
Нима мислиш, че Миро Мършата се е гарижил внезапно за здравето на българите, в частност децата?
Тоя, дето внесе 20-годишното месо?
Както е казал колегата Шерлок, като отхвърлиш невъзможното - остава вероятното.
За повече подробности се обърни към параграфа, но мисля, че имам някакво право на мнение. Дори да не ти се харесва.
А, впрочем, ти как смяташ - отде внезапно изникна този пазарен алтруизъм?
И дали изобщо е в ресора на земеделския министър грижата за детското здраве и снабдяването на детските градини?
Преди да ми кажеш, че пък аз отде-накъде, да те осведомя, че не съм министър и свободно мога да смятам куп неща, които на чиновника не са позволени.

Редактирано от - генек на 29/6/2011 г/ 11:57:16

29 Юни 2011 12:12
.
29 Юни 2011 12:24
За ниското качество на ред стоки, лепнали тоя етикет, говоря не само аз - има много изказвания във форума.
Що се отнася до имената - бъркаш! Ама принципно бъркаш. Не е моя работата да посочвам КОНКРЕТНИТЕ имена на "вашите" хора. За това си има люде, които са овластени и получават заплати.
Аз изказвам мнението си - по пътя на анализа и отхвърляне на слабо вероятните версии, стигам до най-възможното.
Нима мислиш, че Миро Мършата се е гарижил внезапно за здравето на българите, в частност децата?
Тоя, дето внесе 20-годишното месо?
Както е казал колегата Шерлок, като отхвърлиш невъзможното - остава вероятното.
За повече подробности се обърни към параграфа, но мисля, че имам някакво право на мнение. Дори да не ти се харесва.
А, впрочем, ти как смяташ - отде внезапно изникна този пазарен алтруизъм?
И дали изобщо е в ресора на земеделския министър грижата за детското здраве и снабдяването на детските градини?
Преди да ми кажеш, че пък аз отде-накъде, да те осведомя, че не съм министър и свободно мога да смятам куп неща, които на чиновника не са позволени.


Уважаеми Генек,
не бих си позволил при никакви обстоятелства да оспоря правото ти на мнение. Разбрах, че не е твоя работа да посочваш КОНКРЕТНИТЕ имена на "наши" хора, но не разбрах как стигна до извода, че те са и мои хора.
Инак, оставам с впечатление, че постинга ти се базира на информационен източник от типа ЕГК - една госпожа каза. И най-вероятно щях да го подмина без внимание, ако беше написал нещо от типа на "предполагам че" и формулировките, които си използвал не намирисваха на претенции за доказана истина.


ПП.

Уважаеми Митев,
ти май приемаш, че трябва да бъдем държавни с яка ръка като каракачанки и чакаме разрешение от господаря да мислим или лаем.


Пак добре, че си написал "май", т.е. допуснал си минимална вероятност това да не е така. Поласкан съм от това "май" в становището ти за това какво приемам.

Редактирано от - Mitev на 29/6/2011 г/ 12:37:34

29 Юни 2011 13:42
През целия си дълъг път в държавната администрация Миро Мършата показваше и показва неотклонна склонност към корупционни практики! Нямаше длъжност, на която да не правеше зулуми и уйдурми в полза на "правилните" хора.

Rogatia
...
Имам чувството, че като народ напълно сме загубили представата за това, кое е нормално и кое не е. Плюс отвратителната Бай Ганювска партизанщина във всичко. И май не е от много скоро.
Айде нека спрат да ни правят на идиоти. Това е единственото, което искам.



Редактирано от - aldycrown на 29/6/2011 г/ 13:49:39

29 Юни 2011 14:07
В случая принципа е много сбъркан - народа може да яде боклуци, но хайде да дадем на децата в детските градини пак боклук, но по-малък!
Нещата се решават просто - въвежда се отново БДС от преди 1989-та и боклуците се изхвърлят от пазара. Би могло да се сложат допълнителни изисквания към храната за детските заведения, но те ще са от друго естество, а не разделение както сега по линията некачествено - по-малко некачествено.
29 Юни 2011 14:12
Така Найденов смята да осигури качествени стоки в менюто на децата и учениците, без да се повишава таксата за градина.
Как успя министъра да ги намери тези качествени храни? Аз над 20 години ги търся, но няма и помен от тях в България.
29 Юни 2011 14:23
За съжаление и в тази статия се смесват поне две съвсем различни неща - качеството на храните, които ядем всички, вкл. и децата с издръжката на едно дете в детско заведение.
Качеството на храните е очевидно лошо - даже и това, за което уж се твърди, че било качествено е почти същия боклук като останалите. Другият въпрос - издръжката на децата в детските заведения сам по себе си също е на погрешна основа - родителите трябвало да плащат малко за децата си там!!! Очевидно е, че с малко пари техните деца няма да бъдат добре гледани, като не става дума само за храната. Очевидно е и че за гледането на дете трябва да плаща родителя, а не държавата, което ще доведе и до един друг ефект - повече българчета.

Редактирано от - XYZxyz на 29/6/2011 г/ 15:05:38

29 Юни 2011 15:03
Другият въпрос - уздръжката на децата в детските заведения сам по себе си също е на погрешна основа - родителите трябвало да плащат малко за децата си там!!!


Една застаряваща и отиваща си нация се скъпи да си поддържа младите майки и техните деца, прави всичко точно наопъки за увеличаване на раждаемостта. Ще споменете циганите? Ами те ще ни наследят територията, с тъповатата политика на повечето наши правителства това е в кърпа вързано!
29 Юни 2011 15:42
Хиксе,
Митев ми обясни - конкретно да се назовават храните с ниско качество. И, предполагам, да се уточнява - кое где еще...
По съветски!
Така че ти и останали, ако кажете думичка срещу некачествената стока - само с имена, факти, протоколи /отде да ви вярвам на вкусовите рецептори?/, ще следват оргизводи.
-----------------------
Блогът на Генек



... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД