Въпреки заканите на правителството, че веднъж завинаги ще сложи край на такса "плаж", порочната практика се повтаря и тази година. Два плажа по Черноморието - "Русалка" и "Ривиера", продължават да затрудняват свободния достъп на туристите до ивицата и са наказани с актове. Това отчете на пресконференция строителният зам.-министър Екатерина Захариева. Проблемите с тях стоят нерешени поредна година, а туристите продължават да плащат от джоба си за иначе безплатното ползване на плажа.
Още преди година собственикът на курортния комплекс "Русалка" Николай Банев бе обвинен, че събира вход от 10 лева за ползването на ивицата, въпреки че това е незаконно. Подобен бе и случаят с комплекс "Ривиера", чийто собственик е Весела Кюлева. Скандалът стигна до строителния министър Росен Плевнелиев, който се възмути от ограниченията и заяви, че "плажове за бедни и богати в България не може да има". Година по-късно обаче се оказва, че държавата още не е решила проблема с рекетирането на туристите. Не забелязва и много други плажове, където хотелиери си заграждат зони за ползващите ол инклузив.
В рамките на един месец са инспектирани 86 морски плажа, при които са отчетени близо 180 нарушения. "Най-честите нарушения са свързани с липсата на спасители и лекари и разполагането на незаконни търговски обекти", заяви шефът на дирекция "Концесии" в строителното министерство Милен Топалов.
В най-лошо състояние са плажовете Созопол-запад и Слънчев бряг-север, където липсват душове и спасители. Въпреки това обаче неохраняемите плажове са намалели до 65, което е по-малко в сравнение с миналата година. Заради чести нарушения през 2010 г. са били прекратени 7 концесионни договора. "Затова, ако и тази година нередностите се повтарят, отново ще разваляме контракти", категоричен бе Топалов.
ЗА ПРИМЕР
Дванайсет плажа по българското Черноморие пък могат да се похвалят с липсата на каквито и да било нарушения от началото на сезона. Сред тях са "Равда - Академика", "Равда -Олимпийски надежди", "Албена", "Св. св. Константин и Елена", "Свети Влас - централен".
Въпреки това обаче неохраняемите плажове са намалели до 65, което е по-малко в сравнение с миналата година
.
Не мога да разбера как цел на ведомство на Плевенлиев е да се намалят неохраняемите плажове.
Напротив, те трябва да се увеличават. Българите предпочитат вече да ходят на Гърция и една от причините е, че там все още има плажове без спасители, лежанки и чадъри за по 6-7 лева.
Аз, както и повечето културни българи, искаме плажовете да не са задръстени с изпаднали полубезработни със свирки, наричани спасители.