Въпреки разпространеното мнение, че българските ученици учат малко и почиват много, просветното министерство е готово да даде нови 6 неучебни дни. Така общият брой на неучебните дни ще набъбне от 36 на 42. Това предвижда проектографикът за учебното време, предоставен на "Сега" от ученици от работната група за ваканциите към министерството на образованието. Проектът е обсъждан с директори и с Асоциация "Родители".
Новата ваканция ще е в края на октомври - от 31 октомври и 1 ноември, Деня на будителите, който също е неучебен ден. Досега по няколко почивни дни в края на октомври и началото на ноември имаха само първолаците. Още една календарна седмица се прибавя към коледната ваканция. Досега учениците почиваха от 24 декември и се връщаха на училище в първия работен ден на новата година. Ваканцията между 2010 и 2011 г. беше с един ден по-кратка от предходната година и това предизвика протести на ученици в социалните мрежи и призиви за национално бягство на 3 януари. Инициативата се провали, но вследствие на ученическите протести срещу уж по-кратката ваканция министерството сформира работната група от просветни експерти и ученици, които да обсъдят новия график за почивка. Вследствие на обсъжданията зимната ваканция ще продължи до 8 януари включително. Друг е въпросът кой ще гледа децата в допълнителните неучебни дни, след като родителите им се връщат на работа седмица по-рано.
За сметка на по-дългата ваканция се маха междусрочната, която беше няколко дни в края на януари или началото на февруари. Но ще има кратък отдих от 23 до 26 февруари включително, предвижда проектографикът. Месец по-късно - от 31 март до 8 април, е пролетната ваканция, а великденската ще е от 27 април до 1 май.
Въпреки множеството обсъждания учебната година ще започне, както повелява традицията - на 15 септември. Седмица по-късно учащите ще имат общо четири почивни дни. Заради 22 септември, който е официален празник, 23-ти също е обявен за неработен ден и така училищата няма да работят общо 4 дни. Очаква се на 24 октомври също да не се провеждат учебни занятия, тъй като ден по-рано са изборите и обикновено денят след вота е неучебен за училищата.
КАК Е В ЕВРОПА
В Австрия учебната година започва на 5 или 12 септември в зависимост от региона. Есенната ваканция е от 27 до 31 октомври. Коледната ваканция е от 24 декември до 7 януари. След това през февруари учениците имат 5 почивни дни. Великденската ваканция започва на 31 март и продължава до 10 април. Следват 4 дни в края на май. Общо 6 дни са официалните религиозни празници. Подобна е схемата за ваканциите и в Белгия, но там започват учебната година на 1 септември. В Чехия графикът е по-стегнат. Занятията започват на 1 септември и приключват на 29 юни. Есенната почивка е само два дни в края на октомври. Коледната ваканция е от 23 декември до 2 януари. 3 февруари е обявен за почивен ден, а пролетно-великденската ваканция е 1 седмица и е в периода между 6 февруари и 18 март в зависимост от региона. През април има само два почивни дни - на 5 и 6 април. Общо 6 са религиозните празници през годината. Във Франция започват учебната година на 5 септември и приключват на 5 юли 2012 г. Есенната ваканция е от 22 октомври до 3 ноември. Празниците за Коледа и Нова година са от 17 декември до 3 януари. След това има 2 неучебни седмици през април, които са по различно време. Общо 7 дни са официалните празници.
Макар да трябва само по един климатик на стая /без пари не става!/ и лятото само юли или август да е почивен. Останалото време- труд! И всякакви занимания в училище.
Но - децата не са приоритет. Да не са магистрали!
------------------------------- ----
Блогът на Генек
Редактирано от - генек на 15/7/2011 г/ 20:28:32