:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,960,108
Активни 547
Страници 18,951
За един ден 1,302,066

Просветното министерство увеличава ваканциите

Въпреки мнението, че и сега децата не учат достатъчно, през следващата учебна година ще има нови 6 почивни дни
Въпреки разпространеното мнение, че българските ученици учат малко и почиват много, просветното министерство е готово да даде нови 6 неучебни дни. Така общият брой на неучебните дни ще набъбне от 36 на 42. Това предвижда проектографикът за учебното време, предоставен на "Сега" от ученици от работната група за ваканциите към министерството на образованието. Проектът е обсъждан с директори и с Асоциация "Родители".



Новата ваканция ще е в края на октомври - от 31 октомври и 1 ноември, Деня на будителите, който също е неучебен ден. Досега по няколко почивни дни в края на октомври и началото на ноември имаха само първолаците. Още една календарна седмица се прибавя към коледната ваканция. Досега учениците почиваха от 24 декември и се връщаха на училище в първия работен ден на новата година. Ваканцията между 2010 и 2011 г. беше с един ден по-кратка от предходната година и това предизвика протести на ученици в социалните мрежи и призиви за национално бягство на 3 януари. Инициативата се провали, но вследствие на ученическите протести срещу уж по-кратката ваканция министерството сформира работната група от просветни експерти и ученици, които да обсъдят новия график за почивка. Вследствие на обсъжданията зимната ваканция ще продължи до 8 януари включително. Друг е въпросът кой ще гледа децата в допълнителните неучебни дни, след като родителите им се връщат на работа седмица по-рано.

За сметка на по-дългата ваканция се маха междусрочната, която беше няколко дни в края на януари или началото на февруари. Но ще има кратък отдих от 23 до 26 февруари включително, предвижда проектографикът. Месец по-късно - от 31 март до 8 април, е пролетната ваканция, а великденската ще е от 27 април до 1 май.

Въпреки множеството обсъждания учебната година ще започне, както повелява традицията - на 15 септември. Седмица по-късно учащите ще имат общо четири почивни дни. Заради 22 септември, който е официален празник, 23-ти също е обявен за неработен ден и така училищата няма да работят общо 4 дни. Очаква се на 24 октомври също да не се провеждат учебни занятия, тъй като ден по-рано са изборите и обикновено денят след вота е неучебен за училищата.





КАК Е В ЕВРОПА

В Австрия учебната година започва на 5 или 12 септември в зависимост от региона. Есенната ваканция е от 27 до 31 октомври. Коледната ваканция е от 24 декември до 7 януари. След това през февруари учениците имат 5 почивни дни. Великденската ваканция започва на 31 март и продължава до 10 април. Следват 4 дни в края на май. Общо 6 дни са официалните религиозни празници. Подобна е схемата за ваканциите и в Белгия, но там започват учебната година на 1 септември. В Чехия графикът е по-стегнат. Занятията започват на 1 септември и приключват на 29 юни. Есенната почивка е само два дни в края на октомври. Коледната ваканция е от 23 декември до 2 януари. 3 февруари е обявен за почивен ден, а пролетно-великденската ваканция е 1 седмица и е в периода между 6 февруари и 18 март в зависимост от региона. През април има само два почивни дни - на 5 и 6 април. Общо 6 са религиозните празници през годината. Във Франция започват учебната година на 5 септември и приключват на 5 юли 2012 г. Есенната ваканция е от 22 октомври до 3 ноември. Празниците за Коледа и Нова година са от 17 декември до 3 януари. След това има 2 неучебни седмици през април, които са по различно време. Общо 7 дни са официалните празници.
17
4507
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
15 Юли 2011 19:28
На учителите времето не стига. Учениците полуграмотни. А се дава още ваканция???
Макар да трябва само по един климатик на стая /без пари не става!/ и лятото само юли или август да е почивен. Останалото време- труд! И всякакви занимания в училище.
Но - децата не са приоритет. Да не са магистрали!
------------------------------- ----
Блогът на Генек



Редактирано от - генек на 15/7/2011 г/ 20:28:32

15 Юли 2011 20:10
Учениците са много претоварени с излишна информация и факти. Материалът не се усвоява, защото не е по силите им (както на учителите, така и на учениците).
15 Юли 2011 20:28
Колега сена,
а как се определя коя информация е излишна?
И за кои деца говорим - ония в 10, 11, 12 клас?
------------------------------- -------------------------
Блогът на Генек


15 Юли 2011 23:04
Месец по-късно - от 31 март до 8 април, е пролетната ваканция, а великденската ще е от 27 април до 1 май.
Абе, хора, ква великденска по това време, като догодина великден е на 15-ти април??!!!??
16 Юли 2011 08:59
Е затова хората в югоизточна Азия просперират и са напред светлинни години както в производство на каквото се сетите около вас, така и в науката и образованието, щото се УЧИ ЗДРАВО-знам го от лични впечатления, а не статии и прочие! Английският е задължителен още от детската градина, а се учат още и китайски, малайски, хинди. Затова в един Сингапур например децата са често четири езични още до 4-ти клас, носи се униформа, лятото се ходи постоянно на курсове по математика, литература и ги скъсват от тестове! Цел- 2012 година да бъдат най-добре образованата и подготвена технологически нация! И да го знаете от мен-каквото видях там, това просто ще стане!
Ключови думи:
образование в Сингапур

Образование в Сингапур се управлява от Министерството на образованието (Мое), която контролира развитието и управлението на държавните училища, получаващи държавна субсидия, но също така е консултативен и надзорна роля по отношение на частните училища. За частни и държавни училища, има различия в степента на автономност в техните планове, обхватът на държавна помощ и финансиране, обучение тежест за студенти, както и политиката на внос.

Децата с увреждания посещават специални образование (СПЕД) училища, управлявани от доброволно грижи организации (VWOs), които са частично финансирани от Министерството на образованието. Разходи за образование обикновено съставляват около 20 на сто от годишния национален бюджет, който държавни субсидии за образование и държавно-частни подпомага образованието на гражданите и сингапурски финансови средства на програмата Обучение, разходите за които са значително по-висок за не-граждани.

През 2000 г. Задължително образование Закона кодифицирана задължителното образование на деца от начална училищна възраст, и го направи престъпление за родителите да успеят да запишат децата си в училище и да се гарантира тяхното редовно обслужване. Изключения се допускат за Домашно или на пълен работен ден религиозни институции, но родителите трябва да кандидатстват за освобождаване от Министерството на образованието и отговори на минималната референтна стойност .. Специалните нужди на децата са автоматично освободени от задължителното образование.

В Сингапур, английският е първи език научих от половината от децата от момента на тяхното достигне предучилищна възраст и става основна среда за обучение по времето, когато те достигнат началното училище. Английски език е езикът на обучение за повечето теми, особено по математика и природни науки; официалните езици майчин език по принцип не се преподават на английски, макар да има разпоредба за използване на английски език в началните етапи. Някои училища, като средните училища в рамките на Специалната помощ план (SAP), с която се насърчава използването на богати на майчин език, могат да преподават на английски език и понякога на друг език. Няколко училища са били експериментират с учебните програми, които интегрират език лица с математика и науки, като се използва английски и втори чужд език.

Сингапур образователната система е описан като "световно водещи" и през 2010 г. е бил сред тези подбран за похвала от британския министър на образованието Михаил Gove.

голота уеб камери
16 Юли 2011 09:17
Не е толкова важно как и къде учиш, а върху какво изпитват и как изпитват ! Обучението може да бъде извършвано с различни форми, по желание и възможности на обучавания !Така обучаваните с по-малки възможности няма да дърпат по-успелите !Консултациите за желаещите, външното оценяване и възможноста всеки се обучава възможно най-индувидуално с проекти се практикува в по-развитите страни !
16 Юли 2011 09:18

SINBAD,
Ама там сигурно мама и тати не рИват, че детенцето им е претоварено, че не му се зачитат правата. Дисциплината сигурно не е пожелание. Криворазбраната демокрация доведе до свободия при това не без помоща на сега жалващите се родители, че децата им са неграмотни.
16 Юли 2011 09:50
Да, Малина, точно така е- родителите не само че не РИВАТ, ами здраво натискат децата си да учат, щото нямаш ли нужните точки от тестовете-няма колеж, няма ли колеж-няма университет, няма ли университет-няма работа, няма жилище, няма нищо- а стандарта е един от най-високите в света, отделно, че е най-чистата държава! дЕЦАТА ПО ЦЯЛ ДЕН И ЦЯЛО ЛЯТО СА ЗАЕТИ, КАТО ЗАДЪЛЖИТЕЛНО НОСЯТ ПО 2 ДЖИЕСЕМА-ДА ТИ ЗНАЕ УЧИТЕЛЯТ И РОДИТЕЛЯТ КЪДЕ СА ВЪВ ВСЕКИ ЕДИН МОМЕНТ. още-ако нямаш 21 години, влизаш в бар само в мечтите си, а притежаването и на милигРам дрога се наказва със СМЪРТ, и не те отърва нито братко, нито батко, нито посланик-никой!! това да видя ученик да пуши или нещо подобно-не ми се мисли родителите му какво ще го правят, щото това да те повика принципала на училището-това значи голям гаф и като нищо ще ти изхвърчи детето от колежа, нищо че имаш парите да го купиш целия колеж, да речем! Няма протекции, няма подкупи, учителите са уважавани ВИСОКООБРАЗОВАНИ ХОРА-имах за съседи такива хора, получават достатъчно- сумата я знам, но ще кажа просто-над 3000 долара е нормална заплата за училище, пък в университетите е още по-висока в зависимост от университета. Студенти пристигат от цял свят и въобще не е лесно да покриеш тестовете и да влезеш да учиш, ако и да имаш пари. Затова ще повярвам, че нашата образователна система е вярна, КОГАТО ВИДЯ същото в България, а не само приказки и планове. УЧЕНЕ и РАБОТА-ТОВА Е ДЕВИЗЪТ НА ЮГОИЗТОЧНА АЗИЯ! а не постоянни ВАКАНЦИИ и имитация на образование!!
16 Юли 2011 11:23
Избори идат и най-великият бабуин/според усата-мафиот, обещава "кебапчета":на спортистите ранни пенсии, на майките-да карат през просото за детските, на учениците-училища дискотеки, на митефци-стари табели...
16 Юли 2011 12:24
и имитация на образование!!
16 Юли 2011 12:32
ДНЕС младите българи са НАЙ-ПРОСТИТЕ в Европа (сигурен съм, че европейските статистики не лъжат). Впрочем това е очевадно за всеки, който живее в България.
На фона на прогресиращото изпростяване на българската младеж, е скандално още по-голямото "облекчение" на българските ученици дадено великодушно от Правителството на Б. Борисов.
За бъдещето на България ли мисли то или за повдигане на залязващия си рейтинг чрез елементарен популизъм?
16 Юли 2011 12:41
А, бе, що не се върнете три години и половина назад (учителската стачка 2007) и да прочетете какво сте писали тогава?...

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
16 Юли 2011 13:21
SINDBAD,
Хубаво е това, което пишеш, ама Бойко Борисов ако реши да го направи в БГ, всички червени прашки ще скочат, че сме полицейска държава!
16 Юли 2011 14:31
Наскоро гледах по телевизията, че Финландия е с най-добра образователна система. Най-престижно е да си начален учител там, по-платено от лекар и адвокат. Ми да вземем да прихванем нещо и от тях.
Барми, тук изкупителната жертва е даскала. Както казва една позната на това което преди демокрацията пишех двойка, сега минава за шестица.
Генек, не се занасяй, не може един урок да е 10 листа. Авторът на учебника е същия от 1986 г и съдържанието не е много различно, но обемът е 6 пъти по-голям.
16 Юли 2011 14:40
Така или иначе децата учат общо взето много ненужни неща в училище, това че се увеличава ваканцията не е новина, миналата година им беше намалена зимната, сега си я връщат. Този въпрос тогава го бистрихме и неколцина форумци дадоха информация, че в повечето европейски държави ваканциите са или колкото нашите, или дори по-големи. Така че стига с това. Добре че е надделял здравият разум учебната година да си започва на 15. Има една поучителна книжка Dumbing us down на един американски учител, който твърди, че училището затъпява децата. Доста е убедителен в някои моменти, в други, аз лично не приемам възгледите му, но общо взето интересна друга гледна точка. Та някои от нещата, с които съм съгласна с Джон Гато са следните - училището преподава уроци по подчинение, по зависимост от външна оценка и неспособност за самооценка, интелектуална и емоционална зависимост, непрекъснато наблюдение и контрол. Така че да оставим децата да въздъхнат през ваканциите. Как беше великата песен Teachers, leave them kids alone, All in all it's just another brick in the wall.
16 Юли 2011 15:12
brick in the wall, ама като се сблъскат с реалния живот, как ще си намери всяка тухличка мястото в стената, ако майсторите са пияни и неуки, супервайзъра им-крадец и далаверажия, а инвеститора- известна мутра!! Всичко много зависи от първите 5, не 7 години вечеи от средата, в която растат децата. При чалга, безхаберие, мръсотия, далавери и оплювания в една държава няма като как да израсне читаво поколение. пълво да понапреднат с науките, пък тогава да почиват, както е в повечето европейски страни!
16 Юли 2011 16:45
Буболечка,
за учебник по кой предмет става дума?
Защото по литература са нискокачествени - като стил, език, изложение, но пък пълни с чужди текстове по темата плюс някои произведения вътре.
Лен,
това за самооценката...Трябва доста опит, за да я имаш що-годе здрава. Тъй като много хора - от ББ почни - се смятат за високо, високо летящи. А всъщност са пърхащи между трънките.
Просто детето смята, че това, което то знае - е достатъчното. Това, което не знае - ненужното.
Един приятел ми разправя как изпитвал някакъв и оня възмутен въздъхнал: "Ама, господине, защо ме питате само каквото не знам..."
------------------------------- ---------
Блогът на Генек

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД