Южноафриканският спринтьор Оскар Писториус успя да покрие норматив "А" в бягането на 400 м за световното първенство в Даегу (Кор, от 27 август) само ден преди да изтече крайният срок. На атлетическия турнир в Линяно (Ит) той постави свой личен рекорд, като финишира за 45.07 сек., с 18 стотни по-бързо от нормата, което му осигури виза и за олимпийските игри в Лондон '12.
В тази новина нямаше да има нищо странно, ако Писториус не бе инвалид - с два ампутирани под коляното крака. 24-годишният спринтьор бяга със специални карбонови "стъпала", прилични на остриета и издаващи при тичане свистящ звук, заради които носи и прякора "Блейд рънър". С тях Оскар стана първият в историята лекоатлет с увреждания, който ще участва на първенства наравно с "нормалните".
"Това бе състезание мечта - заяви 4-кратният шампион от параолимпиади. - Не спах цяла нощ след бягането, получих може би повече от 300 поздравителни SMS-а."
В неделя, на друго състезание в Италия, Писториус бяга една обиколка за 46.65 сек., което не му стигаше за квота (норматив "А" е 45.25 сек.). А надпреварата в Линяно бе последната възможност и той я използва. Предишното му най-добро постижение за сезона бе 45.61 сек. и представляваше покрит норматив "Б" (45.70) на международната федерация по лека атлетика (IAAF). Само че бе постижение №4 в ранглистата на ЮАР, а на световното имат право да участват максимум по трима атлети от страна. Това означаваше, че Писториус имаше шансове да бъде включен в южноафриканската щафета на 4х400 м за световното в Даегу. Но онази вечер в Линяно успя да си гарантира персонално място в отбора и за Даегу '11, и за Лондон '12.
Оскар води дълга битка с IAAF именно заради желанието си да се състезава редом с "нормалните" атлети. Преди олимпиадата в Пекин '08 IAAF ангажира германския професор по биомеханика Герт-Петер Брюгеман от спортния университет в Кьолн, за да изследва Писториус. Проучването струва 50 000 евро, а професорът написа заключение от 30 страници, в което твърди, че Оскар има "осезаемо предимство" пред "нормалните" бегачи. И IAAF забрани на инвалида да се надбягва с тях.
Един от основните мотиви бе, че при бягане на 400 м другите забавят скоростта си между 200 и 300 м от дистанцията, докато Писториус я увеличава именно в този отрязък. Заради южноафриканца IAAF даже измени своето правило 144.2 и то вече гласи, че не се позволяват "всякакви технически приспособления, които включват пружини, колела или всички други елементи, носещи на използващия ги предимство пред другите атлети, които не използват такива приспособления".
След като делото стигна до Арбитражния спортен съд в Лозана, той реши през май 2008 г., че Писториус все пак има право да участва на олимпиадата. Само че африканецът не успя да покрие норматива и се примири с второ поредно участие на параолимпиадата. От вторник вечерта обаче всичко е наред. Впрочем постижението от Линяно би стигнало на Писториус да се класира 5-и на финала на 400 м от олимпиадата в Пекин '08.