Премиерът поясни, че в района на ларгото метрото минава на 26 м под земята, за да може да се направи археологическият музей. |
Музеят с обща площ от 16.5 дка в столицата се изгражда на два етапа. С пускането на метрото през есента на 2012 г. трябва да е завършено пространството под бул. "Мария Луиза" - между Булбанк и пл. "Независимост", където бяха разкрити останки на средновековна църква и некропол около нея. Сред находките са ценни мозайки и части от антична баня. Пространството пред ларгото пък ще бъде покрито под стъклен похлупак, под който пешеходците ще могат да разглеждат откритите находки. Пътеката ще върви от изток на запад, както е била главната римска улица "Декуманус максимум". Ще има и сцена за културни представления, както и макет на античния град.
"Такъв музей - подземен, на българската археология и история, няма по света - проверих го вчера, такова чудо няма", сподели културният министър Вежди Рашидов. "Нека премиерът реже лентички, защото след всяка лента има нещо, което може да се покаже с пръст. Защото в България се правят много невидими неща", коментира още Рашидов.
След като се разбра, че София ще има "феноменален музей", премиерът Бойко Борисов обяви, че ще има и най-красивото метро в Европа, но без да обясни защо. "Това е разликата между нашето правителство и правителствата преди 20 години, че и повече, когато са строили ЦУМ и всички тези огромни сгради - под тях е заровено подобно нещо. Виждате как ние се отнасяме към културно-историческото наследство - траки, римляни и всичко това, което в нашата история е минало като цивилизации", по традиция премиерът посочи разликите между сегашните и предишните управляващи. "Убеден съм, че въпреки критиките след няколко години софиянци и гостите, когато се движат по това прекрасно съоръжение, ще си спомнят за този ден и ще благодарят, че в условията на най-тежката финансова криза ние сме построили повече, отколкото са изприказвали другите", завърши Борисов. След това обаче се наложи на два пъти да прекъсва обявяването на края на церемонията с думите "остарявам", за да се допълва. "Главният археолог на републиката - Дянков, разкри преди няколко дни, че и двама римски императори са убити в България. Така че, когато им показваме на туристите, има какво да им кажем и за римската история", каза Борисов. Опитите да се разбере къде и как финансовият министър, който от няколко дни е и "главен археолог", е открил римски императори и кои са те, не се увенчаха с успех. "Някъде по пътя, сигурно ги е открил. Не знам, питайте премиера", каза Рашидов.
КУЛТУРА
Над 30 млн. лв., осигурени по ОП "Регионално развитие", ще се използват още за възстановяване на архитектурния резерват "Плиска", на раннохристиянската базилика "Червената църква" край Перущица, културни обекти във Велико Търново и др., съобщи пък министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев.