България и още 8 от 47-те страни в Съвета на Европа не изпълняват в достатъчно голяма степен или изцяло игнорират много от решенията на Европейския съд по правата на човека. Това са резултатите от проучване на комисаря по правата на човека Томас Хамарберг, съобщи пресслужбата на Съвета на Европа.
Според комисар Хамарберг най-често решенията на съда не се изпълняват от девет страни - България, Гърция, Италия, Полша, Молдова, Румъния, Украйна, Турция и Русия. Обикновено става дума не за неизплащане на обезщетения. По-сериозният проблем е, че не се провеждат реформи, които следват от постановените решения на съда. По данни на Съвета на Европа в момента около 9000 присъди на Съда в Страсбург трябва да бъдат изпълнени - два пъти повече в сравнение с 2004 г.
През май правосъдният министър Маргарита Попова обяви, че правни експерти обсъждат създаването на фонд, обезпечен от държавата, който да обезщетява засегнатите от бавното правосъдие у нас. Въпросният фонд ще бъде управляван от национален орган, при който ще се депозират жалбите на ощетените от забавянето на правораздаването. "Ако ищецът не е удовлетворен от решението на органа, ще може да се обърне към съда", обясни Попова в тв предаване.
Това е първият опит за спасяване на властта от големия проблем, пред който тя бе изправена след дадения ултиматум на България от Европейския съд по правата на човека в Страсбург до 15 месеца да се справи с бавното правораздаване. В момента пред този съд има 700 жалби от българи.
най-често решенията на съда не се изпълняват от девет страни - България, Гърция, Италия, Полша, Молдова, Румъния, Украйна, Турция и Русия.
Все утвърдени демокрации...