:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,770,442
Активни 620
Страници 26,909
За един ден 1,302,066
Перспективи

Зала разпределителна за българския спорт

Зачената от тройната коалиция, най-новата рожба на Бойко Борисов изглежда обречена дълго да се чувства като сираче. Дори приемните родители тепърва градят мениджърска концепция за развитието на "Арена Армеец София"
СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Новата многофункционална зала на 4-ти километър е внушителна както отвън...
В събота Бойко Борисов ще окачи още една трикольорна лентичка на въображаемия колан с трофеите от своето управление. Макар и същата на вид като десетките прерязани през изминалите 2 години, тази ще е малко по-особена. Освен че с нея премиерът ще маркира точно половината от своя мандат, тя ще отвори вратите на обект, който действително е единствен по рода си в България. След почти десетилетие общи приказки за необходимостта от нова спортна зала в София и виртуалните планове на две предишни правителства модерното съоръжение вече е факт.

Одобрен за реализация в последните дни на тройната коалиция, проектът бе изпълнен с благословията на настоящия кабинет, което се оказа комай единствената обща посока на работа на двете правителства. Борисов не само че не нахока Станишев, напротив - с охота пое щафетата при перспективата да притежава спортна зала в колекцията си от магистрали, метродиаметри, южни дъги и северни тангенти.

Две години и 110 млн. лв. по-късно на мястото на някогашната тренировъчна база на ЦСКА край 4-ти километър на "Цариградско шосе" поникна "Арена Армеец София". Първосигналната асоциация може да навява носталгия и респект именно към школата на "червения" отбор, но не сантиментът бе водещ при избора на име за новата зала. А корпоративните интереси - както на държавата, така и на бизнеса, който изглежда задълго ще е основният източник на приходи за 12-хилядното съоръжение.

Най-новият държавен обект е включен в активите на "Национална спортна база" ЕАД (НСБ), стопанисващо всички спортни обекти с национално значение. Сред тях се открояват Националният стадион "Васил Левски", столичният комплекс "Диана", конната база "Хан Аспарух" в София, високопланинската база в Белмекен, ремонтираният комплекс "Спортпалас" в Златни пясъци. Но ако те имат отдавна работещ механизъм за бизнес управление,



новата арена стартира без ясна

концепция за мениджмънт



Възможните стратегии за евентуална възвращаемост на огромната инвестиция се ограничават в експлоатацията на 3 културно-развлекателни отрасъла - спорт, шоубизнес и изкуство. Към тях евентуално може да се прибави и конферентният туризъм, но столицата все пак разполага с НДК за тази цел.

"Представете си София преди 10 г. без НДК. Хайде да не гледаме скептично, а днес да започнем да работим така, че да направим нещо за столицата, което ще донесе много позитиви на града и страната ни - апелира изпълнителният директор на "Арена Армеец София" Венцислав Генков. - Само за оставащите 4 месеца до края на годината активността на хората, които искат да дойдат и да проведат нещо в залата, е огромна."

Оказва се не чак толкова огромна... Към днешна дата в календара на залата до края на 2011 г. има сигурни само 5 събития - 3 спортни и 2 музикални. При все че имат международен характер, спортните спадат по-скоро към графата "незначителни" от гледна точка на зрителския интерес - турнир за Световната купа по художествена гимнастика на 19-20 август, световно първенство по акробатичен рокендрол и буги-вуги на 17 септември и финален турнир за Световната купа по мотоциклетна акробатика на 16 декември. Музикалните пък са концерти на Жан-Мишел Жар на 9 октомври и на Шаде на 26 ноември.

"Имаме разговори за домакинство на една купа по акробатика и един турнир по борба, но те още не са утвърдени - разкрива Генков. - Освен двата сигурни концерта имаме и още няколко планирани музикални събития, обаче нямаме подписани договори, затова не мога да кажа нищо. Промоутърите не обичат да съобщават неща, които не са сигурни."

Част от скептицизма и недоверието към новата зала се зародиха превантивно именно заради водещите музикални компании в България. Някои от тях открито изразиха съмнения в качествата на съоръжението от техническа гледна точка. От "Лауд Консертс" се оплакаха, че нямат информация каква тежест може да понесе таванът на залата, а от "Болкан Ентъртейнмънт" заявиха, че никой не ги е търсил за съвети относно акустиката на помещението.

"Това не е вярно - категоричен е Венцислав Генков. - Първо, залата е проектирана като спортно съоръжение и е основно с такава насока. Второ, ние направихме най-добрата акустика, подчертавам дебело - най-добрата акустика в света. По-добра от тази на НДК. Всички тези панели, цялата облицовка е на една от водещите шведски фирми. И даже на хората, които са проектирали първоначално залата, не им е минавало през акъла, че такова нещо съществува. Ние имаме най-добрата акустика от всички такива зали в света в момента. Просто защото е най-нова. Последен модел. Следващите сигурно ще бъдат по-добри. Но в момента сме много напред в това отношение."

Под съмнение бе поставена и многофункционалността на залата от спортна гледна точка. Това се случи още в самото начало на строителството, щом стана ясно, че заради недостатъчно вътрешно пространство в нея няма да може да се провеждат лекоатлетически състезания. По-късно се заговори, че няма да има и инсталация за ледени спортове и това окончателно дискредитира арената в очите на фенове и специалисти откъм представата им за модерно съоръжение. Оказа се обаче, че второто не е съвсем вярно.

"Всичко необходимо за ледената инсталация е предвидено и изпълнено по проект - уверява Генков. - Имаме готовност, живот и здраве, ако имаме и пари, можем да я завършим и да я пуснем в експлоатация. Не е необходимо да се преработва нищо, всичко е готово. Липсва единствено самата инсталация, която представлява един високотехнологичен килим. Разгъва се като руло и е необходимо само да се свърже към водопровода. Върху него се налива вода и отгоре автоматично се получава лед с дебелина до 18 см. Това е предостатъчно за всички ледени спортове.



Остава или да намерим пари,

или да ги спечелим



На този етап спряхме този разход, защото е ненужно голям. Та ледени спортове в България почти няма, да не говорим за публика. Ние направихме така, че тръбите и мястото, където да поставим инсталацията, ги имаме, място за резервоари имаме, имаме готов пълен проект, ако се осигурят парите, можем да го направим за 20 дни."

Колкото до леката атлетика, Генков твърди, че става дума за недоразумение.

"Ние заварихме едно задание, което беше още от бившата Държавна агенция за младежта и спорта (ДАМС). Договорът вече беше подписан, в него имаше заложени само 8 спорта - баскетбол, волейбол, хандбал, художествена гимнастика, спортна гимнастика, борба, щанги и бокс. Лека атлетика нямаше. А за да има, не достигат 7-8 метра. Ако беше установено от самото начало, мисля, че нямаше да има проблем да отворим още конструкцията, но това беше готов проект, утвърден и вече се строеше."

Изпълнителният директор отрича проектът да е преработван в движение, след като едно от първите действия, които Борисов предприе като министър-председател, бе да предоговори цената на строежа с изпълнителя "Главболгарстрой" (ГБС). Общата стойност бе свалена от 107 млн. на 90 млн. лв. без ДДС. Обяснението беше, че ГБС се отказва от заложената печалба и ще работи едва ли не благотворително. Впоследствие пък се оказа, че работата е започнала без строителен надзор и проектът бе временно замразен, но до сериозни санкции за строителя така и не се стигна.

Впрочем преработване на параметрите все пак имаше - в края на 2009 г. След него "Синята коалиция" алармира за намалени височини на етажите - от 4.8 на 3.35 м. През януари 2010 г. дори бе свикано заседание на парламентарната комисия за борба с корупцията. На него ГБС призна, че е намалена застроената площ (б.а. - 48 880 вместо 63 000 кв. м). По вторичните разчети на НСБ се планираше да се намалят и паркоместата, но те все пак останаха в рамките на предварително заложените в проекта 1150.

Според Генков в момента залата е годна да приеме над 35 вида спорт, включително споменатата вече разновидност на мотоциклетизма. Особеното при нея е, че изисква огромна товароносимост на основата на помещението, която трябва да може да поема 1800 т земна маса върху себе си. Според Генков към днешна дата в Европа има само две зали, които отговарят на това изискване - парижката "Берси" и софийската "Арена Армеец".

Колко обаче реално са спортовете в България, които биха си позволили лукса да използват огромното съоръжение? От една страна,



наемът би бил непосилен

за повечето федерации,



а от друга - плащането му би било безсмислено, тъй като у нас на практика няма състезание, което да напълни трибуни с капацитет 12 000 зрители.

Единствено федерацията по волейбол може да претендира едновременно за финансови възможности и зрелище, с които да привлече интерес. И точно затова за събитие на откриването на 30 юли бе избран приятелски мач на мъжкия национален отбор срещу този на Сърбия. Само че с едно много важно уточнение - входът за публиката е свободен.

Което със сигурност няма да е така по време на финалите на Световната лига догодина, когато в София ще гостува елитът на волейбола. Едва тогава ще проличи може ли спортно събитие да изпълни капацитета на "Арена Армеец". А междувременно тези дни от думите на националния селекционер Радостин Стойчев се разбра, че исканият наем е твърде висок дори за бюджета на волейболната федерация и тя предпочита да инвестира направо в собствена тренировъчна база, вместо тимът да води подготовка в "Арена Армеец".

"Наемът на залата няма да е фиксиран - обясни Венцислав Генков. - Ще зависи от това дали събитието е международно или национално. Все още мислим, търсим решение. Тепърва ще утвърдим някакъв ценоразпис, като мине откриването. А след това цените на билетите ще определя наемателят - това си е негово задължение."

По информация на "Сега" от източници в различни спортни федерации, които са правили сондажи за бъдещо ползване на залата, исканият наем в момента започва от 5000 лв. на ден.

Според предварителни изчисления, за да може някой ден съоръжението да преследва самоиздръжка, то трябва да бъде ангажирано поне веднъж седмично. Засега това е мираж. Но в противен случай залата е обречена да разчита на подаяния от държавния бюджет, за да покрие собствените си финансови потребности. А те не са никак малко.

Предварителните изчисления показват, че само сметката за ток ще възлиза на повече от 1 млн. лв. годишно. Според сега действащите наредби на Столична община такса смет на залата пък ще е около 400 000 лв. всеки сезон. А като се прибави задължителният фонд работна заплата на обслужващия персонал, ежегодните разходи на НСБ само за залата ще надхвърлят 2 млн. лв. Засега този бюджет е обезпечен едва наполовина - от генералния спонсор "Армеец", който през следващите 7 г. ще плаща по 1 080 000 лв. за правата върху името на арената.

"Разбира се, че издръжката е най-голямото перо и най-тежкият момент. Всеки ден правим планове как ще се издържаме - доверява Генков. - Първо,



още не можем да кажем какви

точно са параметрите на издръжката



Да речем, все още нямаме представа на колко ще възлиза разходът на електричеството в зимните условия. Ето, сега разбрахме, че в летните условия потреблението е по-високо от очакванията, понеже вентилационната система има зададени едни характеристики, но при 40 градуса режимът й на работа е друг. Смятам, че чак като почнем да правим плана за догодина, ще можем да заложим ясен бюджет. В началото откриваме 57 преки работни места, а ще има и съпътстващи. Факт е, че натоварихме апарата на НСБ почти двойно. Колкото бяха активите му досега, само тази зала е почти още толкова."

В графика за догодина отсега има заложени 3 спортни събития - последната олимпийска квалификация по волейбол преди игрите в Лондон '12, която е насрочена за май (б. а. - тя може и да отпадне от календара на София, ако дотогава националният отбор е осигурил участието си на олимпиадата, но това минава през куп условности), финалите на Световната лига по волейбол през юли и тенис турнирът на шампионките на женската асоциация (WTA) в края на ноември.

Последният форум ще се провежда в "Арена Армеец София" ежегодно до 2014 г., след като българската федерация по тенис (БФТ) спечели домакинството за срок от 3 г. Дори събитие от подобен калибър обаче едва ли ще предизвика достатъчен интерес у обезверения български запалянко. Който на всичкото отгоре е и беден. И това е пределно ясно на управата на залата.

"Ако тръгнем отсега да планираме самоиздръжка, ще пострада спортът. Защото ще превърнем залата в конгресна, концертна, изложбена - прогнозира Венцислав Генков. - От друга страна,



спортът не може

да понесе тези разходи



Волейболът може и да напълни залата веднъж-два пъти в годината. За тениса се съмнявам - турнирът на жените не знам дали ще може да докара и 10 000 души. Плюс това населението на България няма платежоспособност. Никой не може да предвижда цени от 400 евро на ден, колкото струваха примерно билетите за Финалната четворка на Евролигата по баскетбол в Барселона тази година. Та ние тук не бихме могли да продадем годишен абонамент за 400 евро! И все пак не бива да омаловажаваме факта, че в условията на финансова криза в България най-сетне се намериха пари, желание и воля да се изгради това съоръжение. Това е много голямо нещо. Всички фенове ще го разберат в най-скоро време. Атмосферата тук е съвсем различна."

Тъжната истина е, че на този етап българският спорт всъщност не заслужава зала от подобен калибър. Кристално ясно е, че в момента няма състезание, което да напълни "Арена Армеец София" при платен вход. От друга страна обаче, тя никога не би се напълнила, ако не съществува.
СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
...така и отвътре.
СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Благодарение на 4-метровите портали е осигурен директен достъп до сърцето на залата на всякаква тежкотоварна техника. Това е от особено значение както за музикалните компании, които трябва да строят сцени за своите клиенти, така и за по-нестандартните спортни мероприятия като планираното мотоциклетно шоу, за което ще бъдат издигнати специални възвишения от земна маса.
СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Шефът на залата Венцислав Генков тепърва ще се чуди как да напълни огромния за българските стандарти капацитет на съоръжението.
Снимка: НЕВЕНА ТЕНЕВА
Засега само волейболът може да напълни новата зала.
40
6019
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
40
 Видими 
25 Юли 2011 19:56
Според предварителни изчисления, за да може някой ден съоръжението да преследва самоиздръжка, то трябва да бъде ангажирано поне веднъж седмично. Засега това е мираж.

Засега е ангажирана 3 пъти за ... година.
Да ни е честита все пак новата продобивка.
25 Юли 2011 19:58
И как този материал кореспондира с новината от първа страница? Натиснете тук
25 Юли 2011 20:11
Ключовата дума е "безплатни"!
И защо това "грандиозно" съоръжение не беше предвидено за лекоатлетически състезания!?
25 Юли 2011 20:38
Абе я веднага да го взривяват това недоразумение на ГЕРБ, бе! Не стига, че с парите за които е построено, можеха да се дадат по 5 лева на всеки пенционер, ами сега и пари за поддръжка ще се плащат! Нехранимайковци такива! Я вижте какви спортни успехи постигнаха миналата олимпиада спортистите ни и без тази заличка! Женя Бомбата няма ли да се самосезира?!?
25 Юли 2011 20:46
Пак добре че не решиха да правят гребен канал. Всъщност...колко му е ?
25 Юли 2011 20:47
...ама то нали имаше една тангента там
25 Юли 2011 21:03
Ими...може и да съм в грешка, моля помогнете, дайте линк към някой юръпски премир, който да е артикулирал като свой приоритет, по такъв начин и толкова пъти една спортна зала.
Благодаря предварително.
п.с. Може и от Африка дори и приматпремиери.
25 Юли 2011 21:14
По ли са платежоспособни братята сърби, че имат две такива зали? Дали ще се пълни зависи от изпълнителите вътре! Според мен и тенисистките ще я напълнят!
Докато всички изявени български спортисти отиват в чужбина да играят ще имаме проблеми с пълненето на залите.
25 Юли 2011 22:04
Чалгътъ ще опраи бюджета.
25 Юли 2011 22:14
Абе няма какво да се джавкаме сега, залата я започнаха предишните и я направиха сегашните. Боко ще ѝ резне лентичката, ще натъпче залък в устата на момата с погачата, ще чуем пак песента за залите и магистралите, вкл. и тук във форума...
А иначе, залата - малко като Белене - сега може и баш да не трябва, ама скоро (дай Боже!) ще, та по-добре да я имаме.
Не знам за концерти как е - може би да е по-изгодно от спортни мероприятия?
25 Юли 2011 22:17
Hugin,
Пепел ти на езика!
25 Юли 2011 22:30
Пепел я!
Ей сега Светиня и Полиглота ни светнаха, че ще строят три (ТРИ) стадиона в България. Два в София и един в Пловдив... За някакви 250 милиона споменаха... Да го обобщим така: Пир по време на чума!
25 Юли 2011 22:58
Второ, ние направихме най-добрата акустика, подчертавам дебело - най-добрата акустика в света. По-добра от тази на НДК.

25 Юли 2011 23:18
Ей сега ми дойде на акъла как да пълним залата - бате бойко ще играе тенис, футбол и там каквото друго играе. Продадените билети директно ще правят по 2-3% ръст на БВП годишно, ще има и за пенсионерите пенсии и т.н.
25 Юли 2011 23:32
Mr.Self-Destruct

Може направо да се пренесе да живее във въпросната зала... Щото Той и шах играе, и рисува (във фоайето може да се уреди специална изложба), и кучета гледа.... В един кът може да се уреди музей... В него - каскетите на дядовците, макет на филията с мас, акордеона, схема на победният мач срещу Капабланка, снимки от срещите с Бекер, боевете със Станишев, ЛЕНТИЧКИТЕ и пр. и пр. и пр....

Редактирано от - E6 на 25/7/2011 г/ 23:33:31

25 Юли 2011 23:41
Ceco падна ли?
25 Юли 2011 23:45
Заглавието нарича залата копеле - аз бях дотук. Това е най-кратката статия, която съм чел.
26 Юли 2011 02:15
Никой не го е*е за българския спорт.
Цялата работа пак намирисва, че всичко е било за да може "едни хора да вземат едни пари"
Огромно и скъпо никому ненужно съоръжение ... и грозно на всичкото отгоре.
"най-добрата акустика в света" ...
26 Юли 2011 03:14
Доста по-евтино от повечето изгъзици от Татово време ( като чинията на Бузлуджа , например ).
Кво сте се разпискали сега ?
26 Юли 2011 06:36
София имаше (и има достатъчно) зали, които пустеят, рушат и ползват за битпазари...
26 Юли 2011 07:21
Добре, чудесно, прекрасно! Обаче ме гложди въпроса, къде са онези кресльовци, диалектните серсеми които по повод и без повод се цепеха в последните 22 години:

"ДЪРЖАВАТА Е ЛОШ СТОПАНИН"

само докато изцицат де що може от лошия стопанин??

Инак бъдещето на многократно откриваното съоръжение е предизвестено - едно НДК на куб, единствено залязващите звезди на трурбочалгата като Азис и Ивана могат да го понапълнят, нейсе.
26 Юли 2011 07:32
Е, това сме ние българите! Каквото и да се направи в тази държава, все ще го оплюем! После се чудим, че нищо не върви. Ами, то знаете приказката за Вуте! Тя не е открита още, вие вече я погребахте!
26 Юли 2011 07:37
Генков мяза на наследник, на сина, на поданика, на Султана, а опит в управлението, на спорни съоръжения вероятно е добил в зала Сливница.
26 Юли 2011 08:09
Лека атлетика нямаше. А за да има, не достигат 7-8 метра.
26 Юли 2011 08:31
Каквото и да се направи в тази държава, все ще го оплюем!


Точно така!
Една от многото функции на залата е да бъде оплювана; за разлика от янките булгаристанците люпят семки, освен пуканките и другите рустикални забавления...


Справка - бате ви Боко, известен също с прозвищата Тиквата, Рапона и др. под., който преди да стане ген. инж. д-р и т.н. най-много обичал да посещава Герена и да чопли семки!
26 Юли 2011 09:03
Аз посрещам с ентусиазъм всяка нова придобивка. Но има си някакъв ред (той е в природата). В обществото първо икономиката трябва да стигне до някакво ниво, народът да забогатее, чак тогава се строят такива зали, за да могат да се напълнят и издържат. НДК не се построи през 50-те, а едва в началото на 80-те. За това правителство иконом иката е последна грижа, оаставена е на Дянков и Трайчо и има само плачене от кризата.
26 Юли 2011 09:30
Обаче ме гложди въпроса, къде са онези кресльовци, диалектните серсеми които по повод и без повод се цепеха в последните 22 години:
"ДЪРЖАВАТА Е ЛОШ СТОПАНИН"
само докато изцицат де що може от лошия стопанин

Да бе, наистина.
Защо когато трябва да се дават пари за инвестиция, все държавата - демек ние, данъкоплатците - сме на пангара. После се оказва, че сме лоши стопани, вземат ни построеното и го дават на някой добър частник започва да прибира печалбата....
26 Юли 2011 09:33
на гол тумбак чифте пищови, платени от пенсионерските пенсии
26 Юли 2011 09:37
Тази зала е и показателен пример за начина, по който Боко "намалява" разходите.

Значи, вместо 107 млн спазарил на 90. 15.8% намаление на цената.
Но РЗП "спаднала" от 63000 кв.м. на 48880. 22.4% намаление на продукта ?!

Или - Боко е "намалил" цената на кв.м. от 1698 на 1841 лв ...
26 Юли 2011 09:39
После се оказва, че сме лоши стопани, вземат ни построеното и го дават на някой добър частник започва да прибира печалбата....


Фундаменталист-пазарник с оперетни уклони би казал: "Национализация на загубите и приватизация на печалбите", така работи демокрацията за която корупцията е смазочно масло и т.н.
26 Юли 2011 09:39
Old_BG
Нема такъф!
26 Юли 2011 09:52
Тази статия сложи край на загадката, как ГБС за 1 ден се отказаха от 17 млн, които боко се тупаше по гърдите че спазарил от верният си ортак в околовръстни и прочие мероприятия - Мони Пашов.

Викаха ме за волейболният мач , аз на премиери на такива сгради, строени недостроени от нашенски строителни фирми не отивам.Не заради принципа, а защото най-често там излизат грешките.После статистика, комисия и виновен е шофьора.

Но това за грандоманията е много готино, управляващите реднеци от край време строят "най-големи"неща.Хотел Рюгьон, сталинските сопки в Москва, , големият скок и прочие глупости.
26 Юли 2011 11:09
Общата стойност бе свалена от 107 млн. на 90 млн. лв. без ДДС.
ГБС призна, че е намалена застроената площ (б.а. - 48 880 вместо 63 000 кв. м).

Я калкулаторче-всезнайниче да ми помогнеш.
107 млн. за 63000 кв.м. - 1700 лв./кв.м. без ДДС или 2040 лв./кв. крайна цена.
90 млн. за 48880 кв.м. - 1840 лв./кв.м. без ДДС или 2210 лв./кв. крайна цена.
За Боко, ГЕРБ и амбразурчиците това е гениален Негов ход, с който е свалил цената с 16% без ДДС или с около 20% крайна. За елементарната математика това е увеличение с почти 10%.
Една добра база са преброяване на амбразурчици и мислещи наесен.
26 Юли 2011 12:15
Не харесвам постройки с прави и остри ъгли.
26 Юли 2011 12:44
ние направихме най-добрата акустика, подчертавам дебело - най-добрата акустика в света. По-добра от тази на НДК


Хахаха, Акустиката на НДК (предполагам става дума за тази на зала 1) е еднаква с тази извън НДК - т.е. никаква.
26 Юли 2011 13:44
За НЕГО или добро, или нищо!!!
ГЛАДбулгарстрой- една от няколкото строителни фирми на хранилка...
26 Юли 2011 13:55
И още нещо, много по-важно:
"Колкото до леката атлетика, Генков твърди, че става дума за недоразумение."
КОГАТО СЕ ПРАВИ ПРОЕКТ ЗА 100МЛН. ДА ИМА "НЕДОРАЗУМЕНИЯ"!?
И някои твърдят, че са професионалисти!?
В белите страни такъв "проектант" не би и помирисал повече обществена поръчка.
А ако пък е бил накой кухар от министерството- името и поста му да ги чуем, а после на свободния пазар та да видим кой ще го вземе с неговите недоразумения.
26 Юли 2011 15:07
26 Юли 2011 15:14
Вие може и да се присмивате на Бойко за пристрастяването към рязане на ленти, но извън форумите, по вертикала, това дори и повод за подражателство. Ще дам пресен пример с моето семейство - дългоочакваният първи червен домат бе най-тържествено откъснат от двегодишният ми внук Сашко. За целта се струпахме всички около корена-ударник, дойдоха и две съседки, които веднага прекръстиха Сашко на Бойко, а сестра му, десет годишната Калина, пристигна с ножици. Без някой да й е споменавал, чалга-ритуалът явно се е загнездил в крехкото мозъче...
Имаше и камера, разбира се, само съседките дето не бяха в национални носии. Берачът, избран по заслуги в поливането /има си специален малък маркуч/, бе аплодиран и увековечен.
Дали като подробност да не спомена, че "откритият обект" се оказа неузрял откъм вътрешната страна? Не е толкова важно, камерката на зетя е запечатала сочната половина
26 Юли 2011 18:51
Драгой, а хляб и сол защо не бяхте подготвили, за да е пълен ритуала
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД