:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,772,626
Активни 710
Страници 29,093
За един ден 1,302,066

Проблемните кредити счупиха всички рекорди

Лошите и предоговорените заеми вече са над 8 млрд. лева
Прогнозите за летен пик на просрочените кредити се сбъдват с пълна сила. Към края на юни лошите и преструктурираните кредити са достигнали безпрецедентно висока стойност - 8.25 млрд. лева, а делът им вече е 20.5%, което също е абсолютен рекорд. Това показват най-новите данни на БНБ. За сравнение - през юни 2009 г. проблемните вземания на банките бяха 2.29 млрд. лева, което означава увеличение от близо 6 млрд. лв. само за 2 години.



Както и в предишните месеци най-много закъсват с плащанията фирмите. 21.72% от заемите за бизнеса са в групата "проблемни". При потребителските кредити делът на просрочените и преструктурираните вече е 19.13, а при жилищните - 17.8%. И в трите категории процентите са рекордно високи.

Новината за рекордния ръст на лошите вземания от вчера не изненада банкерите. Според Петър Андронов, директор на СИБанк, вероятно пикът още не е достигнат, а бремето на просрочените дългове се усеща повече, защото не се отпускат много нови заеми. Андронов обаче смята, че финансовите институции у нас са добре подплатени с резерви и биха издържали дори на 30% необслужвани заеми. "Най-често се преструктурират фирмени задължения, защото там сумите са значително по-високи и по-трудни за обслужване. Заради активната политика на всички банки по ипотечното кредитиране очакваме скоро тенденциите да се обърнат", коментира банкерът пред "Сега".

Според данните на БНБ обаче кредитирането остава твърде слабо. Към края на юни отпуснатите заеми са малко над 50 млрд. лв., което е само с 2.3% повече спрямо обемите година по-рано. Потребителските кредити дори са с 1% по-малко на годишна база, а жилищните отбелязват 2.5% ръст.

Бизнесът очаква ситуацията с просрочията да продължи да се влошава. "Още не е дошъл моментът, в който процентът на тези кредити ще започне да намалява. Причините са основно проблемите в строителния бранш и все още високата безработица. С 300 хил. са намалели заетите от началото на кризата. Над 20% лоши заеми определено трябва да е като жълт сигнал за банките", коментира Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал.

Най-лошото е, че високото ниво на просрочията се отразява на лихвите. Банкери не крият, че се налага коректните клиенти да покриват загубите на банките от проблемните заеми. Поради това лихвите по старите заеми стоят високи, а и за новите клиенти не падат осезаемо. "Заради рисковата среда у нас лихвите са на такива нива", смята финансистът Емил Хърсев. Според него "нашите банки понякога имат непосилни, антиикономически условия за финансиране - например заем за строителство на хотел у нас се дава за срок от 7-8 години, докато в Германия падежът е след 30 години." Финансистът обясни пред "Сега", че необслужваните заеми няма да спрат да растат, докато не се съживи пазарът на недвижимо имущество. Иначе и Хърсев смята, че българските кредитни институции имат буфери да издържат дори и по-голям процент на необслужвани задължения. "Централната банка има високи изисквания за заделяне на провизии и банките са добре капитализирани", твърди Хърсев.

Няма точен процент на "лошите" заеми, над който ситуацията да се счита за критична за системата. Всичко зависи от натрупаните буфери, обясняват експертите. Агенция "Мудис", която само преди дни вдигна кредитния рейтинг на България, смята, че банките у нас ще устоят на бремето на просрочените вземания. Лошите кредити в България, Румъния и Хърватия ще достигнат най-високите си нива към края на 2011 г., обяви в свой анализ рейтинговата агенция "Фич".
66
4673
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
66
 Видими 
25 Юли 2011 20:24
Лошите вземания на фирми от държавата къде спадат?
------------------------------- -
Блогът на Генек

25 Юли 2011 20:33
Ралица,
предоговорените кредити не са проблемни - те се обслужват и не носят никакви загуби на банковата система. Вземете да го проумеете това най-накрая, макар и да ви е много трудно.
25 Юли 2011 20:34
Колкото са виновни "лошите" Кредитополучатели, че не могат да обслужват кредита си, дваж по-виновни са банките-кредитодатели, които са ПРОУЧИЛИ(!) и ПРЕЦЕНИЛИ(!) надеждността на бъдещите си Кредитополучатели и са им отпуснали кредити!
25 Юли 2011 21:41
Аз не виждам проблем с предоговорените кредити - кажи-речи всички мои колеги с ипотечни кредити, си ги предоговориха на по-ниска лихва.

Редактирано от - Mr.Self-Destruct на 25/7/2011 г/ 21:42:02

25 Юли 2011 22:01
Банкери не крият, че се налага коректните клиенти да покриват загубите на банките от проблемните заеми. Поради това лихвите по старите заеми стоят високи...

Аман!...
Къде е държавата?...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
25 Юли 2011 22:02
...всички мои колеги с ипотечни кредити, си ги предоговориха на по-ниска лихва.

Колега, и как става това?...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
25 Юли 2011 22:08
Витлеем, съгласен съм с Вас. Всъщност лошите кредити - тези, които не са обслужвани над 90 дни са малко над 12%. Останалите до 20.5% все пак се обслужват - разсрочени, неритмични вноски - но все някак се обслужват. Така че, журналистите първо е хубаво добре да преценят нещата, преди да лепнат поредното "бомбастично" заглавие. Да не говорим, че и тези 12% - 13% щяха да са доста по-малко, ако бизнеса нямаше "лоши" вземания от държавата, както правилно е отбелязал Генек.
25 Юли 2011 22:59
Още повече, че и тези 12-13% т.нар. лоши кредити също подлежат на предоговаряне, така че и това не е точно число. Аз самият имах два кредита, които попаднаха в графата "лоши" и които предоговорих и вече изплатих. Не че ми беше лесно, но тук говорим за коректността на числата и внушенията. Грешни числа - грешни внушения.
26 Юли 2011 01:28
"Грешни числа - грешни внушения"... съгласен съм! Числата са грешни, защото лошите кредити са НАД 20% много отдавна, а тези 'данни' са толкова напудрени, колкото не може да бъде! Информацията, която имам е от служител на Райфайзен и служител на ДСК, които, независимо един от друг, ми казаха, че банките никога не са имали такива големи проблеми със взиманията си както сега и са притеснени. На официалната стъкмистика ли да вярвам или на това, което виждам с очите си всеки ден?
26 Юли 2011 01:35
Изключително неадекватно е лице което няма и начално финансово образование да обобщава и рисува апокалиптични картини за просрочени милиарди, билиони и квадрилиони.
Банките в РБ наистина са абсолютно фалшиви, но щом държавата позволява това, те ще съществуват. Както и смехотворните застрахователи, идиотските охранители и в крайна сметка - бутафорните "управляващи"!



















26 Юли 2011 02:02
Моите наблюдения са, че отдавна лошите кредити са над 20 %. Но това се крие от банките.
От февруари т.г. не ме притискат по телефона да си плащам заема, така е и с много други около мен, които имат заеми. Хората няма как да връщат заемите като не получават достатъчно пари. Така, че икономиката се зацикля...
В нормалните държави лихвите са в пъти по-ниски. Като станем и ние нормална държава и лихвите са нормални - тогава ще си плащаме заемите.
Както е навсякъде по света!
26 Юли 2011 05:36
Витлеем:
предоговорените кредити не са проблемни - те се обслужват и не носят никакви загуби на банковата система
.
Не са проблемни, когато се обслужват. Както не са проблемни и не предоговорените, когато се плаща навреме... Тепърва поговорката‌"Нучил се поп на сварен боб. Свършил се боб - отучил се поп", ще става настолна...ще ми се да ви светна малко( ), ама няма. По добре е да си го изстрадате...
26 Юли 2011 05:50
Защото, уважаеми колега, предоговореният заем всъщност "изглежда" по-поносим.Но в никаккъв случай не е.Бумагите съдържат хиляди уловки. Една от тях, например е удъжаването на срока на погасяване, така, че всъщност истинското крайно изплащане на заема става нереално.Ако това е заем ипотека, то това означава, че ти като заемополучател ще плащаш години наред и в края на краищата имота няма да бъде твой.Освен това, едно такова разтеглено в годините изплащане, винаги е съпътствано от прогресивно нарастваща лихва. Така, че предоговорения заем е един голям х..й, който с годините се навира все по-дълбоко и усещането, разбира се става все по истинско Ако пък е бизнес заем и ти го предоговориш, трябва да си много сигурен, че печалбата през следващите две години ще бъде поне няколко десетки%, но в същото време ще трябва да се посигуриш с доказателства пред данъчния регистър за една декларирана минимална печалба. Което е трудно. А вече и в България опасно... Така, че предоговаряне ли? По-добре плюй на всичко и фалирай!! Иначе и последната кръвчица ще ти изпият, а и ще искат да си платиш за сървиса...

Редактирано от - ivo kunchev на 26/7/2011 г/ 06:05:10

26 Юли 2011 08:34
Като станем и ние нормална държава и лихвите са нормални - тогава ще си плащаме заемите.

Ясно - сега ги земаме заемите, а ще ги връщаме "га се опраим"
26 Юли 2011 09:01
Вземайте заеми и си носете новите дрехи.
Иде 2012. Нибиру приближава ....
После нема да има на кого да връщате нищо.
26 Юли 2011 09:14
Данните са стряскащи.
Крах на финансовата ни система ще е много неприятен.
26 Юли 2011 09:15
а сравнение - през юни 2009 г. проблемните вземания на банките бяха 2.29 млрд. лева, което означава увеличение от близо 6 млрд. лв. само за 2 години.

Да де, ама от юли 2009-та ГЕРБ е на власт.
26 Юли 2011 09:27
Нещо не ми е ясно - банковите лихви понякога са високи, понякога ниски, кой както се договори или прецени.

Това, че някой е пълен глупак и е надскочил сянката си или е подписал документи, които дори не може да разчете, си е негов проблем. Ама нямали били работа хората - ми криза е, навсякъде по света нямат работа.
Ама къде била държавата ?! Не е работа на държавата да спасява малоумни хора.

26 Юли 2011 09:31
Нашите евро-банки, с надутите им лихви от по 11 процента годишно (сами си го сметнете на един кредит от 75 000 евро), не спряха да реват, че давали толкова скъпи кредити заради условията, които им били тежки.ЕМи хайде да пуснем китайските банки тук, да видят как условията бързо ще станат поносими и лихвите ще се сринат.Омръзна ми от тая страна на добавената стойност, от която всеки точи и се оплаква че му е малко.Особено ми омръзна от "финансисти" като Хърсев/Хампарцумян, за които единствената подходяща бизнес среда ще е робовладелска държава по платоновия модел
26 Юли 2011 09:34
От гледна точка на банките предоговорените кредити са лоши, защото задължително се класифицират в по-висока рискова група и за тях се заделят съответно по-голям процент провизии. Това е съгласно една от наредбите на БНБ за банковия надзор. И съгласно същият този банков надзор, упражняван от БНБ, банките нямат право да класифицират вече предоговорените кредити като редовни, дори и да се обслужват.
Само в случаите, когато предоговарянето е на основание, което е различно от влошаване на финансовото състояние на длъжника, затруднения в обслужването, спадане стойността на обезпеченията и невъзможност да бъдат допълнени и др.п., само тогава предоговореният кредит не се класифицира като проблемен с всички последици от това.

Така че авторката съвсем правилно е интерпретирала информацията, получена от банките.
26 Юли 2011 09:56
Dinain, точно така.
Га съ опрайм ние тогава шъ опрайм и банките.
Няма друга алтернатива! За да платя трябва да имам пари, а като няма кой да ми ги даде за многото работа, която работя(повярвай ми ужасно много работя) няма от къде да ги платя. Така, че кръгът се затваря. Кредиторът може да си вземе парите ако кредитополучателят му ги даде, т.е. да има от къде да ги вземе.
Като мен са хиляди други хора. Много е лесно да обвиняваш някого защо е взел заем и не може да го върне. Много е просто - тогава вземах чиста заплата без удръжките 1500 лева. Дадоха ми ги. Като се сринаха заплатите от къде да ги взема, нямам печатница за пари, я...
26 Юли 2011 10:04
Когато (неизбежно) настъпи следващата социалистическа/комунистическа/ анархистка и пр. революция, за разлика от предната ще има доста повече неща за национализиране, вкл. споменатите "банки"! И хотелчета/хотелища и молове и палати. Не кат 45-49та - стотина гатера и една дузина юзини... ще е вълнуващо феерично!
26 Юли 2011 10:07
Надай се жено...
26 Юли 2011 10:15
прогресивно нарастваща лихва. Така, че предоговорения заем е един голям х..й, който с годините се навира все по-дълбоко и усещането, разбира се става все по истинско

Парен каша духа, а непареният - думичката с х, очевадно
26 Юли 2011 10:18
Когато (неизбежно) настъпи следващата социалистическа/комунистическа/ анархистка и пр. революция, за разлика от предната ще има доста повече неща за национализиране,


То затуй около казана на балхарския Рогатий не били нужни супервайзори, разправят...
26 Юли 2011 10:25
mary1001,
не се притеснявай, когато кредиторът е банка, ще намери от къде да удовлетвори вземането си. Бъди спокойна, няма да те забравят и никаква погасителна давност няма да те спаси, въпреки, че както казваш - "хиляди са като теб".
На никой не му пука колко ти е била заплата преди и колко сега...договорът си е договор, дължимото се дължи, измъкване няма!
Лихвите са си лихви, такива каквито са договорени.

Извод: "Три пъти мери, един път режи!"
Щото после: "Майсторе, три пъти го режа и все късо..."
26 Юли 2011 10:31
ЪФ1, !
26 Юли 2011 10:46
Ха, за да се поправят нещата с лихвите и да си плащат хората заемите изрядно, трябва да се развърже пазара на недвижимости.
Сега имаме огромно предлагане на високи цени, малко търсене и много фина цедка при банките за да ти пуснат заем, който е с огромна лихва. Не е учудващо че хората не се натискат. За да се раздвижи блатото, трябва цените на предлаганите имоти да паднат сериозно - тоест да отразят очевидната икономическа картина, както прави всеки нормален пазар. Обаче, огромна част от предлаганите имоти са собственост на самите банки - те от алчност се нагрухтяха с имоти, в очакване да ги продават с ипотечни кредити. А банките не искат да ги пуснат тези имоти на пазара на реалните им цени, на които могат да ги продадат. Пак от чиста алчност.
И така положението лека по лека отива към голем бой ... И тогава ще видим кой кого ...
26 Юли 2011 11:19
И така положението лека по лека отива към голем бой ... И тогава ще видим кой кого ...



40% от банковия сектор е собственост на гръцки банки.
Смучат кръв от тук, за да преливат там, вАмпирите.
26 Юли 2011 11:48
Смучат кръв от тук, за да преливат там, вАмпирите


Ми вземи си заем от тайландска банка. Или от българска. Или монголска, ако ти харесва повече.... Какво те спира?

На теб пациента, като ти остави 50 лева за преглед, в частния кабинет, това означава ли, че смучеш кръв от него или си обикновен супермаркет - плащаш или умираш ? Каква е разликата между тебе и банките ?

26 Юли 2011 11:56
ЪФ1: Лихвите са си лихви, такива каквито са договорени.
Да, ама не са! Аз договорих лихва при 6.5 %, а после ми я увеличиха на 10 %.
А заплатата ми от 1500 намалиха на 1000 лева. Как да си плащам заема при тези условия? Ще си вземат банките ако има от къде да си ги вземат!!!
Вече претръпнах! И не ми пука изобщо. В края на краищата един път се мре, а не 100 пъти.
Банките си знаят какво предстои защото така са го планирали отдавна. Ама и на мен ми писна да ме доят... млякото ми отдавна пресъхна!
26 Юли 2011 12:12
Четете си договорите, колеги, когато подписвате за заем с банка. И като не ви хареса, не го подписвайте. А като сте го подписали и не ви харесва, изплатете го предсрочно и не им плащайте на кръвопийците, нали така? Ама нямате пари. Значи ще си плащате заемите тогава. Впрочем, имам роднини, които не са взели един лев в живота си от банка и живеят в мир със себе си и хармония с околния свят и вселенските пространства. Да, бутат се три поколения в един апартамент, но щастието не е в имането, нали?
26 Юли 2011 12:17
Каква е разликата между тебе и банките ?

В единия случаи има конкуренция, при другия картел, подкрепян от държавата.
26 Юли 2011 12:19
Драгойчо,
хайде сега да четеш внимателно. Това, че банките имат проблеми с вземанията не значи, че няма да си вземат вземанията. Защо? Защото тези вземания са гарантирани от обезпечения, иначе никой няма да отпусне кредити. Дотук ясно ли ти е? Така. Освен това, тези банки провизират всеки просрочен кредит, т.е. внасят пари по сметка в БНБ, за да гарантират те на свой ред тези проблемни вземания. Извод - проблемът не е в числото т.нар. проблемни кредити, а в буферите, които обезпечават тези вземания. Да не говорим, че голяма част от т.нар. лоши кредити се предоговарят и обслужват. Аз самият имах два кредита, които бяха в графата лоши - предоговорих ги и ги изплатих. Да, излезе ми през носа, но никой не ме е молил да вземам кредити. Напротив, аз кандидатствах с писмено заявление. Това е положението, Драгойчо - кога пили-пели, а кога плащалИ-плакалИ.
Хайде приятен ден от мен.
26 Юли 2011 12:23
Докторе,
когато гърците внасяха "кръв" /ползвайки твоята наситена образност/ и раздаваха кредити, беше хубаво и никой нищо не питаше. Всеки си мислеше, че е като при комунизма - кради от текезесето, че утре ще свърши. Еми да, ама не. Има една думичка - отговорност - в чието значение сега вникват кредитополучателите. Все някога трябва да се разбере нейното значение. А иначе делът на гръцките банки у нас е 28%. Ей така, да се ограмотяваш, няма цял живот да си стоиш прост доктор
26 Юли 2011 12:23
Народе робе, робе народе.
26 Юли 2011 12:26
KaizerSoze
..Каква е разликата между тебе и банките ?



Принципна, отворко.

Витлеем
..А иначе делът на гръцките банки у нас е 28%. Ей така, да се ограмотяваш, няма цял живот да си стоиш прост доктор



Натиснете тук ( 27.01.2010)
Делът за последната година спадна до 30%. Но лошите кредити са точно от периода на "голямата инвазия" (2008-2010).
Натиснете тук

Иначе благодаря, ограмотителю.

Редактирано от - Doctora на 26/7/2011 г/ 15:48:19

26 Юли 2011 12:33
Много от кредитите са обезпечени с имоти, на които цената се е сринала. Та затова не ми е ясно как ще си вземат парите банките, след като вземат имота на кредитополучателя, който вече е много по-евтин. Ще си доплаща разликата? Цял живот да изплаща нещо, което вече няма? А при положение, че заплатата му не стига и да доплаща? Май много станаха въпросите...
А решението е много просто - нормални доходи, нормални лихви! Както във всички нормални държави за да станем и ние нормални като тях. Това е!
26 Юли 2011 12:34
mary1001,
ЛИХВАТА Е ТАКАВА КАВАТО Е ДОГОВОРЕНА!!!
Договорила си лихва, която може да се променя едностранно от кредитора!
Толкова ли е сложно?
Претръпнала, непретръпнала, дължиш до пълният размер на вземането.
Дори ипотеката да не покрие дългът. Продължаваш да дължиш докато не погасиш задължението си, т.е. цял живот.
Това се отразява пряко върху наследниците ти, т.е. ако приемат наследството, те се превръщат в длъжници на същите кредитори.
Варианти:
1.Приемане на наследство по опис;
2.Отказ от наследство.

Това за фалит на физическо лице го забравете като опция!
Банките не биха го позволили.
26 Юли 2011 12:42
Витлееме, или се правиш на луд, или вземаш сериозни комисиони от "гръцките" банкери, които са гърци колкото Орфей, негърът!
"Кръвта" която са "раздвали" не е тяхна, а наша, колкото и да ти звучи невнятно. Особено ако валутата е BGN, законно платежно средство в РБ. Сега да ти не говоря за банкови мултипликатори, широки пари, фидуциарно-кредитна книга и т.н.т.
А колежката която казва:
Ама и на мен ми писна да ме доят... млякото ми отдавна пресъхна!
вероятно се досеща, че млякото се образува от кръвта (справка - Доктора), а паразитите изсмукващи кръв ще получат мляко на Мук!
26 Юли 2011 12:47
ЗАКОН ЗА ЗАДЪЛЖЕНИЯТА И ДОГОВОРИТЕ
...
Чл. 27. Унищожаеми са договорите, сключени от недееспособни или сключени от техен представител без спазване изискванията, установени за тях, както и договорите, сключени при грешка, измама, заплашване или крайна нужда.
...
Чл. 33. Унищожаем е договорът, сключен поради крайна нужда при явно неизгодни условия. Съдът може да унищожи такъв договор изцяло или само за в бъдеще. Унищожение не се допуска, ако другата страна предложи да отстрани ощетяването.

Е, ако някой поиска и вземе кредит от банка, за да не умре той(и семейството му) от глад, или за да не фалира фирмата му, НЕ е ли в такъв случай налице "крайна нужда"?! А?!
Само пиТам- не пиПам!


26 Юли 2011 12:49
ЪФ-е, сега да развием един казус, кредитодател е "гръцка" бан/д/ка, кредитополучател е работник - физическо лице, залогът е заплатата на лицето (бъдеща), кредитът е потребителски без поръчители. На лицето му писва, напуска еб@ната си работа и духва нанейде, и кво прайм ся?
26 Юли 2011 12:51
за да не умре той (и семейството му) от глад


Айде, ся, щял да умре от глад. Ако поне малко не те мързи, няма как да умреш от глад, така, че по-полека с глупостите. А "крайна нужда", предполагам, е доста добре дефинирано от съдебната практика. Фалирането/нефалирането на фирмата определено не може да се квалифицира като "крайна нужда".
26 Юли 2011 12:57
гошо, държавата на Сер, Р.Овч. и Боко Тиквата се е погрижила 80% да изпитват дефицит на разплащателни средства, и то при положение, че не се разболеят, не дай Боже катастрофа и други форсмажори. Така, че, по-полека с едровашкото обобщаване кой е гладен, кой бит, и т.н.
26 Юли 2011 13:08
Празните кратуни наречени гордо банка=бохча=трапеза, могат да бъдат рушнати за седмици, но НЯМА да призовавам за това, или да напиша как, защото освен ЗАКОНА ще наруша и финансовото здраве на Родината.
26 Юли 2011 13:13
Meat,
сега да развием един казус, кредитодател е "гръцка" бан/д/ка, кредитополучател е работник - физическо лице, залогът е заплатата на лицето (бъдеща), кредитът е потребителски без поръчители. На лицето му писва, напуска еб@ната си работа и духва нанейде, и кво прайм ся?
Това направих аз! Гръцката банка да го духа...
Английската не дава пари от моята сметка по никакъв повод.[/b]

Редактирано от - mary1001 на 26/7/2011 г/ 13:19:23

26 Юли 2011 13:22
Принципна, отворко.


Абсолютно си прав докторче. В банка влизаш по желание а ти скубеш хората, когато са принудени и нямат изход.

И не ми излизай с лафове от селски вечеринки, щот га дядо, тате, мама, леля и чичо са лекували хора твойте са пасли овце на ливадата...а това, че не можеш да си спретнеш един нормален P&L и да си плащаш на банката, си е твоя работа и няма защо да мрънкаш на хората с тъпите си проблеми. Дреме ми на мен, дали можеш да плащаш или не.


26 Юли 2011 13:32
mary1001
26 Юли 2011 13:42
БНБ увеличи срока за реализация от банките на предоставените им обезпечения под формата на сгради или урегулирани поземлени имоти от 6 на 12 месеца, съобщи централната банка

Натиснете тук
И ВЪПРЕКИ увеличеният срок отчитаме ръст на лошите кредити.
След 6 месеца според стъкмистиката на БНБ ще бъдат около 25%...
Реално са около 40 %...
Само че нашите кредитополучатели никога няма да бъдат обгрижвани като гръцките...лош ни е мат'ряла....
26 Юли 2011 14:06
paragraph39,
наистина ме развесили...
Най-напред трябва да се прави разлика между нищожни и унищожаеми сделки - разликата е огромна.
В конкретните членове на ЗЗД, които си цитирал се говори за възможността за унищожаването на сделка поради крайна нужда.
На първо място, унищожаването на сделка е възможно само с решение на съда, т.е. необходимо е доказване на крайната нужда...освен това производството е триинстанционно...пари, времетраене, сблъсък с юристите на банката, която разполага с голям финансов ресурс, а от там и възможност за набавяне на необходими доказателства и т.н.
На второ място, в случая на крайна нужда, съдебното решение действа ex nunc (за напред).
На трето място, тук има кумулация на две предпоставки:
1. задоволяване на основните материални нужди;
2. явно неизгодни условия за изпадналият в нужда.

и т.н.

Извод: всичко живо започна да разбира от право :

Редактирано от - ЪФ1 на 26/7/2011 г/ 14:10:26

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД