Доскоро Бойко Борисов и Валентин Златев бяха в прекрасни отношения и заедно откриваха новите бензиностанции на "ЛУКойл" |
До налагането на най-тежката санкция се стигна, след като "ЛУКойл Нефтохим" не монтира в предвидения в закона срок - 26 юни, задължителните измервателни уреди, които трябва в реално време да подават информация на митниците какви количества петрол влизат за преработка и какви горива излизат на пазара - вътрешния и за износ. Тази информация е важна за контрола върху плащаните ДДС и акцизи. Шефът на Агенция "Митници" Ваньо Танов неотдавна обяви, че всички други петролни фирми са монтирали уредите и ако някъде се случват данъчни нарушения, това може да е само в рафинерията. Танов намекна още, че е доста съмнителен експортният бум на рафинерията през първите три месеца на годината, когато износът се е увеличил с почти 50%. Той допусна, че изнесените горива може да се връщат и продават в България, като така се спестяват ДДС и акциз. Затова в средата на юли мобилни екипи митничари обсадиха рафинерията и започнаха да следят пътя на всеки литър гориво, а Танов заплаши с отнемане на лиценза. Миналия петък бе проведена спешна среща при финансовия министър Симеон Дянков, на която шефовете на "ЛУКойл Нефтохим" обявиха, че могат да инсталират измервателните устройства едва до края на годината, защото били нужни големи инвестиции. Вчера обаче бяха отнети лицензите на данъчните складове на "ЛУКойл Нефтохим" и нефтения терминал Росенец. "В петък ситуацията изглеждаше по-различно. Смятахме, че е постигната договорка с митниците за отсрочка до края на годината за монтиране на уредите", коментира изненадано пред РИА "Новости" говорителят на "ЛУКойл" Дмитрий Долгов. Той твърди, че са научили за хода от медиите и че ръководството на компанията е в София за преговори с правителството.
Вчера сутринта министърът на финансите Симеон Дянков се срещна в присъствието на Ваньо Танов с главния надзорник на "ЛУКойл Нефтохим" Валентин Златев, за да обсъдят положението. "Ние сме законопослушни, изпълняваме указанията, привели сме рафинерията в авариен режим на работа и предстои спирането й", коментира след срещата Златев. Не стана ясно обаче защо компанията не е спазила сроковете. Наредбата за уредите бе приета през февруари 2010 г., после петролните фирми я обжалваха в съда, но Темида не уважи жалбата им и всички без "ЛУКойл Нефтохим" изпълниха разпоредбите. Преди седмица шефът на управата на рафинерията Михаил Андронов обяви, че компанията още в началото на 2010 г. е започнала програма за монтиране на уредите на обща стойност 11.5 млн. долара по съгласуван с митниците график. Не стана ясно защо графикът се простира зад законовия срок. Не е известно и дали "ЛУКойл" ще обжалва решението на митниците.
"Сега въпросът е докога ще остане затворен "ЛУКойл Нефтохим" - до края на годината или ще успеят малко по-рано да си поставят измервателните уреди", коментира Ваньо Танов. Митничар №1 смята, че рафинерията може до 2-3 месеца да постави уредите и да ги свърже онлайн с Агенция "Митници". Тогава лицензът може да бъде върнат.
Премиерът Бойко Борисов отначало също зае твърда позиция. Вчера сутринта той припомни, че рафинерията е предупредена още преди месец какви действия ще бъдат предприети, ако не монтира уредите. "Имахме два варианта - или да не приложим закона, или да го приложим така, както винаги сме казвали - за всички, няма значение - малки или големи. Предупредихме няколко пъти, фактът е налице", обясни той. Следобед обаче смекчи тона и обясни, че днес ще има нова среща с финансовия министър, на която "ЛУКойл" трябва да даде график и отговор дали могат да поставят измервателни уреди в рамките на два месеца. Не стана ясно дали ако рафинерията поеме такъв ангажимент, лицензът й ще бъде върнат, въпреки че няма да е спазила изискванията на закона.
"Без лиценз складовете на "ЛУКойл" няма да могат да внасят и изнасят продукция", обясни митничар №1. Рафинерията може само да преработи наличния петрол, без обаче да пласира продуктите, не може и да доставя нова суровина. Освен това ще трябва да плати накуп налозите за всички горива на своя територия. По принцип фирма, която има лиценз за данъчен склад, е длъжна да внесе акциза и ДДС чак когато стоката тръгне към пазара. Но тъй като нефтохимът е останал без лиценз, губи привилегирования режим "отложено" плащане и трябва да внесе данъците веднага. Точно затова в момента митничарите правят инвентаризация и до 2-3 дни ще е ясно какви са количествата горива и какви суми трябва да внесе за тях "ЛУКойл Нефтохим" в бюджета. Според експерти от финансовото министерство става дума за десетки милиони левове.
Отнемането на лиценза на бургаската рафинерия означава, че всички горива у нас вече трябва да се доставят от чужбина. Засега не се наблюдава поскъпване на горивата по бензиностанциите. Според митниците "ЛУКойл" държи около 40% от пазара на горива у нас.
Вчера и Танов, и министър Дянков бяха категорични, че дефицит и драми с горивата няма да има. "Ние сме свободна държава членка на ЕС, така че всички пазари в общността са отворени за нас. Не виждам никакъв проблем", каза митничар №1. Вицепремиерът Дянков пък припомни, че в България 420 фирми продават дизел и бензин. "Всички са еднакви пред закона, дори и големите трябва да го спазват", заяви министърът. На въпрос има ли държавата механизми да овладее ситуацията при евентуална разлика в цените на горивата, премиерът Борисов коментира: "И министър Трайков вчера, заедно с Дянков ги събирах, за да търсим такива буфери, възможности, но аз истински се надявам, че рафинерията ще постъпи отговорно". Икономическият министър Трайчо Трайков, чието ведомство държи "златната акция" в рафинерията и който преди три месеца си навлече гнева на компанията, тъй като се усъмни в ценовата й политика, вчера отказа всякакъв коментар с репликата: "ЛУКойл" не е моя бира."
"Отнемането на лиценза на "ЛУКойл Нефтохим" ще доведе до оскъпяване на горивата, защото ще се увеличат разходите за дистрибуция и разходите за внос, но няма да се стигне до криза със снабдяването, защото всички имат запаси", прогнозира пред Дарик радио Николай Белчев, представител на една от големите вериги бензиностанции у нас. Според него най-лесно и евтино страната ни може да внася горива от Гърция и Румъния. Шефът на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев обаче не смята, че ще има поскъпване на горивата заради принудителното затваряне на "Нефтохим".
РЕАКЦИИТЕ
Според лидера на ДСБ Иван Костов започва битка за ограничаване и разбиване на господстващото положение на "ЛУКойл". "Дали правителството ще я спечели зависи от неговата политическа воля. Ако битката бъде спечелена, в България ще влезе евтин, конкурентен внос на готови горива, държавата ще получи средствата си от акциз и ДДС и ще може да контролира внесеното количество", обясни той. Костов допусна, че е възможно в началото "ЛУКойл" да се опита да воюва за цените и тогава Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) ще трябва да наложи тежки санкции.
Другият лидер на "Синята коалиция" Мартин Димитров смята, че най-важното е Симеон Дянков и Ваньо Танов да не се уплашат. "Правителството трябва да гарантира свободния внос на горивата и всички пречки за него трябва да бъдат премахнати. До момента изкуствено и целенасочено е бил ограничаван вносът с много сложен режим", твърди Димитров. Той също остро разкритикува работата на КЗК, която нарочно е държана беззъба и не търси отговорност от фирмите в монополно състояние. Сините вчера дори внесоха в парламента законопроект за пълна промяна в антимонополния орган. От КЗК пък следобед съобщиха, че анализът на пазара на горива вече е готов, а утре комисията ще побърза да го разгледа и гласува, за да откликне бързо на интереса на обществото към темата.
"Високо ценя театралните способности на министър-председателя. Това е един добре подготвен театър между правителството и "ЛУКойл". Крайният резултат ще бъде поскъпване на цените на горивата, а драмата ще заглъхне след ден-два в резултат на "тежки" разговори между "ЛУКойл" и правителството", заяви бившият премиер Сергей Станишев, като посочи, че все пак одобрява действията на Агенция "Митници".