Само за 2 години броят на желаещите да учат в университети в чужбина нараства двойно, показват данните на просветното министерство. За по-малко от месец във ведомството са легализирани 6031 дипломи за средно образование на ученици, завършили тази година.
Това означава, че почти 10% от випуска заминава да продължи обучението си в друга държава. Данните са към края на юни-началото на юли, когато се заверяват най-много документи, но вероятно броят ще се увеличи още заради различните срокове за различни държави.
Увеличението е значително в сравнение с 2009 г. - тогава броят на легализираните дипломи е бил 2948. Традиционно най-много българи учат в германски университети, но няма данни колко ще заминат тази година. Популярна дестинация е Великобритания, която продължава да привлича наши младежи, въпреки че там таксите за обучение се повишават от следващата академична година. Тази година българските кандидати в британските университети ще са 2337 при 2067 миналата година, сочат данните на UCAS - организацията, в която се подават заявленията за кандидатстване във висшите училища във Великобритания. От 2007 г., когато България стана пълноправен член на ЕС, броят на желаещите да учат в британски университети непрекъснато нараства. По брой на кандидатстващите страната ни се нарежда на 14-о място от общо 50, като изпреварва дори държави като Полша, Канада и дори Русия.
Дания, Холандия и САЩ са също предпочитани за получаване на диплома за висше образование. Студентите търсят модерни специалности и интересни комбинации, уточни пред "Сега" управителят на консултантската компания "Интеграл" Ирина Христова. Сред търсените специалности са наука за растенията, науки за Земята, мениджмънт на околната среда, авиационни технологии, възобновяеми енергийни източници, тв и радиоразпръскване, фотография, археология и история, право и политически науки.
В просветното министерство няма статистика колко са българските студенти зад граница. През учебната 2009/2010 г. в САЩ са се обучавали 2495 български студенти, съобщиха за "Сега" от американския Институт за международно образование, базиран във Вашингтон. От тях бакалаврите са 1154 (46.3%), а магистрите и специализантите са 900. Най-търсените програми от чуждите студенти в САЩ са бизнес и мениджмънт, инженерство, математика и компютърни науки и др. Според различни източници 82% от нашите студенти в САЩ не се връщат в родината, а 48% получават работа още по време на следването си. По време на посещението си у нас м.г. германският канцлер Ангела Меркел съобщи, че студентите от България в Германия са около 12 000, което нарежда България на второ място след Китай по брой на чуждите студенти в германската република. Досега просветното министерство е заверило общо около 80 000 дипломи на наши студенти от чужбина.
|
|