:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,761
Активни 374
Страници 326
За един ден 1,302,066

Всеки десети гимназист отива да следва в чужбина

Най-желани са университетите в Германия, Великобритания, Дания, Холандия и САЩ
Само за 2 години броят на желаещите да учат в университети в чужбина нараства двойно, показват данните на просветното министерство. За по-малко от месец във ведомството са легализирани 6031 дипломи за средно образование на ученици, завършили тази година.



Това означава, че почти 10% от випуска заминава да продължи обучението си в друга държава. Данните са към края на юни-началото на юли, когато се заверяват най-много документи, но вероятно броят ще се увеличи още заради различните срокове за различни държави.

Увеличението е значително в сравнение с 2009 г. - тогава броят на легализираните дипломи е бил 2948. Традиционно най-много българи учат в германски университети, но няма данни колко ще заминат тази година. Популярна дестинация е Великобритания, която продължава да привлича наши младежи, въпреки че там таксите за обучение се повишават от следващата академична година. Тази година българските кандидати в британските университети ще са 2337 при 2067 миналата година, сочат данните на UCAS - организацията, в която се подават заявленията за кандидатстване във висшите училища във Великобритания. От 2007 г., когато България стана пълноправен член на ЕС, броят на желаещите да учат в британски университети непрекъснато нараства. По брой на кандидатстващите страната ни се нарежда на 14-о място от общо 50, като изпреварва дори държави като Полша, Канада и дори Русия.

Дания, Холандия и САЩ са също предпочитани за получаване на диплома за висше образование. Студентите търсят модерни специалности и интересни комбинации, уточни пред "Сега" управителят на консултантската компания "Интеграл" Ирина Христова. Сред търсените специалности са наука за растенията, науки за Земята, мениджмънт на околната среда, авиационни технологии, възобновяеми енергийни източници, тв и радиоразпръскване, фотография, археология и история, право и политически науки.

В просветното министерство няма статистика колко са българските студенти зад граница. През учебната 2009/2010 г. в САЩ са се обучавали 2495 български студенти, съобщиха за "Сега" от американския Институт за международно образование, базиран във Вашингтон. От тях бакалаврите са 1154 (46.3%), а магистрите и специализантите са 900. Най-търсените програми от чуждите студенти в САЩ са бизнес и мениджмънт, инженерство, математика и компютърни науки и др. Според различни източници 82% от нашите студенти в САЩ не се връщат в родината, а 48% получават работа още по време на следването си. По време на посещението си у нас м.г. германският канцлер Ангела Меркел съобщи, че студентите от България в Германия са около 12 000, което нарежда България на второ място след Китай по брой на чуждите студенти в германската република. Досега просветното министерство е заверило общо около 80 000 дипломи на наши студенти от чужбина.
52
4171
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
52
 Видими 
05 Август 2011 19:28
Само 10%?....
05 Август 2011 19:47
... вместо да се пропиват тук ... к'во лошо?
05 Август 2011 19:48
Емпиричните ми наблюдения над приятели и познати сочат, че което дете е почнало да учи навън, там си и остава.
А същият ми опит, плюс собствен такъв, показва, че поне 2 пъти повече са завършилите тук и успели да се реализират там.
Та почвам да се тревожа кой ще осигурява социалните плащания за циганите след 10-15 г.?
05 Август 2011 21:01
Китайците.
05 Август 2011 21:05
Дянков да им сложи една такса приблизително равна на субсидията, нищо, че то самото не я е плащало...
05 Август 2011 23:53
/:/ "Всеки десети гимназист отива да следва в чужбина"
............................... ............................... ....
НЕ е проблемът, че всеки десети гимназист отива да учи в чужбина!
Пробемът е, че от всеки 10 учили в чужбина, само 1-2 се връщат в България: " Според различни източници 82% от нашите студенти в САЩ не се връщат в родината, ..."
06 Август 2011 01:51
Излизат да учат в чужбина "златните 10%". Знае се, че от студентите и учениците 10-15% са блестящи, още около 15% са добри, още около 20% стават за нещо, а другите и за чеп за зеле не стават. Та като гледам, блестящите излизат да учат навън, другите "добрите" и дето стават за нещо ги следват след завършване (както каза Stern). Така че в БГ остават само онези... дет чепа...

Пара, проблемът е, че няма за какво да се връщат децата. Невръщането е само следствие.
Примерно: завършил си виШуто в "бялата страна", можеш да останеш там. За какво да се върнеш?
06 Август 2011 01:54
Stren, не се притеснявай за циганите, те ще си тръгнат подобно на гимназистите. Истинският проблем е кой ще плаща пенсиите на всички заслужили милиционери.
06 Август 2011 02:47
Натиснете тук
“Най-трудното в родината (България) лично за мен се оказа сблъсъкът с агресията на всяко едно ниво. Дали ще ходиш по улиците, дали ще шофираш, дали ще седнеш в бар, всеки като че ли е на ръба на нервна криза и ще те убие за най-малкото нещо. Във въздуха витае заплаха, тревога...”

Натиснете тук
"Не ми пука особено много в какво настроение е българската общественост в Мексико, но изтрезнях след разговора с българин. Осъзнах, внезапно някак си, че за 4 години тук в Мексико аз съм бил отглеждан в парникова обстановка, в която хората са добри, учтиви, приветливи, усмихнати, не че са много богати, не че нямат проблеми, но никога, нито веднъж за 4 години не ми бяха затваряли телефон, например. …Четири години и нито един крясък. Четири години и нито една обидна дума. Вечно лято. Тропик. Нито един затворен телефон. Нито едно недоразумение с бланки, снимки, ходене от една институция в друга с работно време от 9 до 13:30. Като в парник съм живял явно, че такова впечатление да ми направи един само неучтив, ядосан, гневен българин (Консула в Посолството на България)."

Аз живея в Мексико вече над 15 години, и мога да кажа същото. Трудно, много трудно ми беше да свикна и аз, тъмен балкански субект с кръвясал поглед, да се държа по такъв начин. Ама се свиква.
Та, и затова бягат младите.
06 Август 2011 03:58
LUKCHO 2,
/:/ "Пара, проблемът е, че няма за какво да се връщат децата. Невръщането е само следствие.
Примерно: завършил си виШуто в "бялата страна", можеш да останеш там. За какво да се върнеш?
............................... ............................... ............................... ..........................
Първо, не са длъжни, по закон, да се връщат!
Второ, не са длъжни и да връщат парите за средното си образование- които са ги платили българските данъкоплатци!
Трето, всеки има право да търси Щастието си, у нас и по Света!
Четвърто, така изтичат от България качествените български Граждани! "Изтичане на мозъци" му казват!
Пето, колкото повече изтичат качествените български Граждани, толкова повече (о)стават в България НЕкачествените български Граждани! А с преобладаващо некачествени Граждани просперираща държава( България, в този случай!) няма как да се направи!
УВИ! Ето от това боли!
06 Август 2011 04:03
Та почвам да се тревожа кой ще осигурява социалните плащания за циганите след 10-15 г.?

who is feeding the paragraph?
06 Август 2011 05:18
колкото повече изтичат качествените български Граждани, толкова повече (о)стават в България НЕкачествените български Граждани!

Е, сега остава да кажеш(покажеш) виновните - Ф.Димитров, И. Костов и от части Б.Б. И всичко си идва на място - изброените са политиците допринесли за разрухата(?) на отечеството. Годините на "прехода" надминаха 20. Изброените водещи политици имат общ стаж от 7(седем) години. Явно останалите години управление ще ги пишем като "тъмен неразбран все още период"...
06 Август 2011 06:43
Пара, разбираемо е че те боли. Но и ти трябва да разбереш децата: на тях не им пука за БГ. Те са млади, искат свобода, въздух, сбъдване на мечтите, професионална реализация, достоен живот. Нищо от това не могат да го имат в БГ.
06 Август 2011 06:50
С оглед на случващото се в България, това е един нормален процес. След като децата нямат голям шанс да се реализират в страната, защо да не опитат късмета си навън? И защо точно младежите трябва да се притесняват за бъдещето на родината си, при условие че политиците са я зачеркнали отдавна и се интересуват единствено от състоянието на банковата си сметка?
06 Август 2011 07:17
Всичко е до политика. Политиката в българия насърчава този процес- няма работа за много високо квалифицирани специалисти. Блестящите умове, ако останат, биват смазвани и тъпкани от некадърни връзкари, заемащи навсякъде ръководните постове и в крайна сметка са принудени да заминат. На всеки, който работи съвестно и качествено има поне 3-ма, които му пречат да си върши работата (в повечето случай, тези 3-ма са от общинската или държавна администрация). Докато има държави, като Германия , в които можеш да се изучиш срещу символична такса (университетите са без такси или до 500 евро/семестър) и след това да намериш достатъчно възможности за реализация. Както виждате - Германия е готова да обучава без такса всеки, достатъчно умен и можещ. Какво предлага като алтернатива България- все повече деградираща образователна система и независимо че студентите са намаляли значително-все повече университети с безобразно качество на образование и с все по-голями такси за обучение. Като че ли стратегията на управляващите е за постепенно обедняване и изпростяване на народа, трайна културна деградация. За жалост, този процес вече 20 г. набира сила и вече не може да бъде спрян.
06 Август 2011 07:37
е.... как така каква била алтернативата - хич бива ли. Алтернативата е летящите "професори" като шуменския маркс++ , както и и пернишкото петобуквие, нарочено за университет. Еми как да не духне човек навън - тука даже параграфина не може да възрази
06 Август 2011 09:09
Наистина, както пише колегата по-горе - всичко е до политика. До прехвалената, желана, мечтана и набивана в главите на хората като единствена възможна дясна политика. До либералния и неолибералния модел.

Една бедна държава, каквато е България, при десния модел неминуемо се превръща в 'бананова република' - силно разслояване, малка богата върхушка, малобройна средна класа - предимно обслужваща върхушката и многобройна бедна прослойка. Това естествено предизвиква силен емиграционен натиск върху населението, както и други неща, обсъждани наскоро, като повишаване броя на неграмотни и т.н.

На България, като на бедна държава, й е нужна силна социална политика, т.е. ляво или лявоцентристко управление, точно противоположно на налаганото от МВФ и СБ.
06 Август 2011 09:50
Хайде спрете с тези приказки за реализация, шанасове навън, разлика в заплатите и прочие. Един кандидат студент се интересува от качеството на образованието което ще получи. А българските университети са пропаднали, мизерни и тотолно стъпкани и неглижирани. Студентски град е превърнат в гето и чалга център, един министър се подиграва на учените, нароиха се 1000 псевдо университети- печатници на дипломи, хвърчащи преподавателите, .... И в крайна сметка какво е качеството на образованието в България?


Всеки един студент който иска да получи добро образование е принуден да кандидатства навън. В България освен СУ и донякъде техническия всичко останало е на ниво П.УТКА

Редактирано от - z-men на 06/8/2011 г/ 09:52:41

06 Август 2011 10:46
След като от 20 години се прави всичко възможно висшето образование в България да е на мизерно ниво във всяко отношение, можем единствено да се чудим, че става дума само за 10 %. Но това вероятно се обяснява с мизерното ниво на средното образование, което не е в състояние да подготвя достатъчно много образователни емигранти. Ето ви светлина в тунела! Значи, за да пазим българчетата в България, е нужно само под бодрото ръководство на др. Игнатов да продължим да забатачваме средното образование. Ще ми ходят те в чужбина, ама-ха!

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
06 Август 2011 11:36
Тази статистика е още по страшна като се вземе предвид че само около 30 процента от гимназистите въобще следват......
06 Август 2011 13:15
Не опира само до качеството на образованието. Опира и до липсата на реализация. Тук и да завършиш, ако е някоя екзотична специалност закъсваш без работа, ако е от по-масовите може да се вредиш на малко над средната някъде, всички останали трябва да ходят в пренаселената София. Между София и отвъд София изборът не е много труден.
06 Август 2011 13:19
Та почвам да се тревожа кой ще осигурява социалните плащания за циганите след 10-15 г.?

Ами доживелите "краят на прехода" пенсионери. Кой друг?
06 Август 2011 13:30
Има 2 начина да се задържат младите хора у нас.
1. Излизаме от ЕС, затваряме границата, въвеждаме изходящи визи.
2. Правим условията за реализация и нормален за 21 век живот приемливи и достъпни за младите.
Лошото е, че лошият Станишев изтърва питомното (1), когато де юре ни вкара в ЕС, а добрият Боко си няма и идея как поне да започне да лови дивото (2).

Редактирано от - Stern на 06/8/2011 г/ 13:34:21

06 Август 2011 14:51
Хайде спрете с тези приказки за реализация, шанасове навън, разлика в заплатите и прочие. Един кандидат студент се интересува от качеството на образованието което ще получи.

Глупости, с извинение, на търкалета.
Кандидат-студентите се интересуват абсолютно от същото, от което се вълнуват и ония без основно образование - ядене, пиене, коли, вещи и тн. - демек от мангизите. И отиват да учат навън не заради знания, а заради възможността да емигрират.
06 Август 2011 16:24
Което не променя факта, че навън излизат, а и почти винаги завършват успешно най-добрите 10%.
06 Август 2011 16:25
И не се връщат.
06 Август 2011 17:07
И правилно.
06 Август 2011 17:31
Като си дойдат на гости-с какво се сблъскват? Само по улиците да ходят-простотия и наглост отвсякъде. Не е и нужно да влизат някъде, за да го разберат. Вчера на Т-кръстовище линейка със звук и светлина не може да излезе. Всичко, което идваше от ляво/ от посока Варна/ летеше. Линейката навлезе малко в кръстовището, а те я заобикаляха, навлизайки в насрещната лента. Такова чудо не бях виждала. Ако можеха, щяха да я прескочат, само и само да не спрат. И това след новината за двамата убити през нощта до спирка в София.
06 Август 2011 18:29
Бързат за гробищата хората. Да не би да затворят.
06 Август 2011 19:13
Точно, Калки,

Това е и причината според мене през годините на социализма -какъвто и да беше той и при всичките му недостатъци-България да дръпне толкова напред и нагоре като цяло:икономика, качеството на живота...
Това много хора като че ли не го разбират и обвиняват други в някаква идейна носталгичност по комунизма.
06 Август 2011 19:28
Дърпала била България напред и нагоре
Напред и нагоре , напред и нагоре.... та до Ноемврийскио Пленум . Соца бил недоношче , рече бай Тошо.
07 Август 2011 00:46
Ама как да се върнат като им показват среден пръст отвсякъде? Я вижте как ГЕРБ се грижи младежта ни в чужбина да може да гласува http://izborenkodeks.wordpress. com/a-propos/%D0%B7%D0%B0%D1%8F %D0%B2%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8% D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D1%83%D1%87 %D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B5- %D0%B2-%D0%B8%D0%B7%D0%B1%D0%BE %D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD %D0%B0-23-%D0%BE%D0%BA/
На политиците нали това е мечтата: читавите да си отидат.
07 Август 2011 03:01
Заради такива като Калки, който мислят, че парите и успехите се полагат за красота и търкалета, а не за умения и знания, държавата и обществото ни са на това дередже. Хайде, ми обяснете как очаквате един студент да се реализира успешно ако няма необходимите знания и квалификация когато завърши? Ако качеството на образованието, което има клони към нула то за каква реализация и за какви заплати ми ревете.
07 Август 2011 03:13
Да предположим, че в България, съвестна Българска фирма търси да наеме кадърни инжинери на висока заплата. Златна възможност за реализация. Фирмата обаче подбира инжинерите на база техните знания и умения, стабилни познания по математика, физика и пр. Хайде да видим кой от следните току що завършили студенти има шанс да бъде нает:

- завършил Шуменския, който не може да си напише името без правописна грешка;

- завършил Варненския, който не е влизал в сутришна лекция по интергално понеже не е бил изтрезнял от чалготеката;

- един с купена диплома от Нов Български;

- завършил в Мюнхен, старателно учил се там;
07 Август 2011 08:56
Пише се "инжЕнер".
Вижте, ясно е че в чужбина има много по-добри университети, но и все повече чужди университети започнаха да предлагат дистанционно обучение чрез институции в България. Ясно е и че нивото на българското "вишо" пада стремително и неудържимо; преписването и купуването на оценки е масово, така че който иска качествено образование и диплома, която значи нещо, и има парите, търси следване навън.
А относно връщането, мисля че процентът все пак е по-голям от 10 - поне от моето "поколение", завършилите преди 10-15 години. Да бачкаш в Германия за 1000-1500 евра все пак не е върха на сладоледа; ако не се оженят бързо или си намерят перспективна работа, младите след завършване има голям шанс да се върнат при семейството и приятелите си от детство и да се установят в България. Колкото повече стандартът на живот се приближава до средния за ЕС, толкова повече ще са...
07 Август 2011 09:01
Хайде да видим кой от следните току що завършили студенти има шанс да бъде нает:

Апропо, макар и да имаш известно право, този предварителен подбор според дипломата подозрително ми напомня немското бетоночелие. Ще ти кажа какво аз бих направил: първо, не бих назначил на отговорна длъжност току-що завършил студент, без значение каква диплома има; бих го прикачил като асистент на някои от по-опитните инженери, за да го наблюдавам няколко месеца и да видя колко струва, и едва тогава ще решавам. Кой точно от изброените? Ами зависи от личните качества и впечатлението, което ми направят, не толкова от тапията.
07 Август 2011 09:06
Заради такива като Калки, който мислят, че парите и успехите се полагат за красота и търкалета, а не за умения и знания,

Аз така, от чисто академичен интерес, да попитам - кои точно мои думи те наведоха на горното умозаключение ?
07 Август 2011 09:12
който иска качествено образование и диплома, която значи нещо

За 'диплома, която значи нещо' съм съгласен - в някои професии дипломата помага да си намериш по-добра работа (естествено, на Запад, у нас е без значение), така че причината е пак - повече мангизи.

За 'по-качественото образование' - сигурно има хора, които искат и това, но пак само като средство да имат по-добре платена работа. Идеалистите, които не се интересуват от заплащането, са като бели врани.

И въобще, изтърканият до безобразие мотив "да се реализирам", който повтарят младите хора, означава само едно - "да имам повече пари и вещи".
07 Август 2011 09:13
абе заломоти ли за "тапията" значи ясно, бг чесън.
а един професионалист веднага може да каже дали тапийджията е кадърен или не.
професионалист се става с посвещаване на професията, с любов към нея.
07 Август 2011 09:23
Откакто простаците са на власт, боят на желаещите да учат в чужбина е нараснал двойно.
Логично е.
Гробокопачите на Европейска Република България не се интересуват от наука, култура и обазование.
07 Август 2011 09:33
което ми напомни един случай (не си спомням дали съм го споделял тук или другаде или под друго име).
мой много близък приятел и колега (и до днес с успешен строителен бизнес в кочината), (ИСТИНСКИ строителен инженер, а не някакъв си смърф)
та по онова време (демокрацията) камунезите, предрешени като седесари, беха пуснали един облак за некаквиси обекти в гърция, голема плата и прочие глупости.
та този мой колега (от предишни дни) ми казва, как при него пристигали всякакви "молби" за работа. един от потенциалните работници му казал, че освен кофражист е и дърводелец, но тапията за такъв щели да му я издадат малко по-късно.
07 Август 2011 10:30
отиват да учат тези дето не слушат само чалга а знаят чужди езици и могат да учат на чужд език научни дисциплини
тези дето знаят само бьлгарски знаят само чалга песни
07 Август 2011 10:48
fractal
Мисля, че ти си най-близо до истината.
Поне за мен, езиковата бариера беше основният мотив да си остана в България.
Между другото не слушам чалга.

Редактирано от - pgh на 07/8/2011 г/ 11:07:50

07 Август 2011 13:51
pgh
останал си в бьлгария но погледни колко неща около тебе са вносни защото всичко е вносно и са те асимилирали икономически
а кои какво говори никои не го е грижа важното е какво прави
а сигурно това е политика да зарибяват децата на работническата класа с чалга да си стоят в бьлгария
07 Август 2011 14:07
За `по-качественото образование` - сигурно има хора, които искат и това, но пак само като средство да имат по-добре платена работа. Идеалистите, които не се интересуват от заплащането, са като бели врани.

И въобще, изтърканият до безобразие мотив "да се реализирам", който повтарят младите хора, означава само едно - "да имам повече пари и вещи".

Чудя се хора като Калки в каква Вселена виреят и кога ще разберат, че гювечът свърши окончателно преди 22 години... Да, повечето хора търсят "реализация", да, повечето хора търсят добре платена работа, и да, за повечето хора доброто образование е средство за постигане на реализацията, а не средство за вдигане на самочувствието.
Просто се дивя на такива хора - разбирам да бяха богати наследници, но колко са такива? Каквото и там някакви заплати, сметки, реализации, дай да се обогатяваме и развиваме духовно, пък някой цял живот ще ни пуска гювеч на аванта, щото сме си така природно развити и готини интелектуалци
07 Август 2011 15:01
динаин
има разни хора и разни идеали
не може да кажеш че ще има само един които имат и едни които нямат
това си е уравниловка
живота е разнообразен
07 Август 2011 16:45
Така де - има богати наследници, които са родени с осигурен живот, и разни там идеалисти, артисти, хора на изкуството и прочее уманитар. Останалите 80-90% от хората търсим "реализация" и високи доходи.
07 Август 2011 16:48
кога ще разберат, че гювечът свърши окончателно преди 22 години...
Гювечът свършва, но мечтата за гювеч, насипан с по-големичък черпак, не умира

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
07 Август 2011 18:20
Прави са и тия дето ходят навънка да учат и тия дето казват че липсват условия. С тая "ДЕМОКРАЦИЯ" я докарахме дотам , че ценностите се градират : пари, чалга, джипове....при такава система от ценности, кво друго да правим, да се радваме на бирата на промоция , на розходка в МОЛ-а , да си варим джибрите и си пием ракията, от инат да не гласуваме, после да псуваме. Пък и тези управляващи както са тръгнали май се се борят да устискат мандата пък след тях, следващия да открива топлата вода.
08 Август 2011 11:16
Не е проблем, че отиват. Проблем е, че не се връщат.
Но са си прави.
Човек един живот живее и няма необходимост да го прекарва в свинарник.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД