Втори случай за последните седмици на пострадал пациент след коронарография оповести Националната пациентска организация, цитирана от БНР. Този път обаче мъжът е починал, а преди това кракът му е бил ампутиран.
Коронарографията е направена на 51-годишния Манчо Гълъбов в частната клиника за инвазивна кардиология "Пълмед" в Пловдив. Манипулацията е извършена през крака. "Стига се до тежка инфекция, която в продължение на няколко месеца не може да бъде овладяна. Пациентът почина преди месец, в смъртния акт като причина за смъртта е посочен сепсисът", разказа д-р Станимир Хасърджиев, председател на организацията.
Мъжът постъпил миналия юни в частната клиника за коронарография и стентове, защото "получавал инфаркт". При изписването - 3 дни по-късно, припаднал с температура 39.6 градуса, появили се болки в десния крак. Последвало дълго лечение - и в "Пълмед", и в университетската болница "Св. Георги". От "Св. Георги" обяснили на съпругата му, че мъжът й бил заразен със стафилококи и имал сепсис, като това е станало още при поставянето на стента. Дни по-късно десният му крак бил отрязан, а на 8 юли човекът починал. От "Пълмед" твърдят, че в болницата няма доказана вътреболнична инфекция.
Семейството на Гълъбов е продало апартамента си, за да плаща лечението. Сега съпругата му ще съди двете пловдивски болници. Агенцията по медицински одит е сезирана още миналата година, а според проверката инфекцията е причинена в клиниката по инвазивна кардиология поради недооценяване на ситуацията и непредприемане на съответните мерки. Според Хасърджиев проблемът е, че масово се правят процедури като коронарографии и са се открили десетки частни клиники специално за това, тъй като здравната каса плаща изследването на доста добри цени.
Преди седмици беше огласен друг случай, при който след коронарография мъж от Провадия загуби ръката си. Вчера медиците, извършили манипулацията, обявиха, че не са допуснали грешка и че докато е бил при тях, пациентът е бил в добро състояние.
Желаещите да се лекуват в подобни клиники следва да знаят, че масово се използват втора ръка консумативи. Те са доста скъпи, еднократни и затова здравната каса плаща толкова.
Но има начини веднъж използван, консумативът да се "стерилизира" и да се пробута на някой по-така пациент пак.
Е, има риск някой да пострада. Но когато здравеопазването е търговска дейност, която трябва да е на печалба, вие какво очаквате?!