:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,746,535
Активни 488
Страници 6,989
За един ден 1,302,066

Недоволство в ЕС срещу плана "Меркел-Саркози"

5 страни поставят условие на Атина, за да участват във втория й спасителен фонд
Снимка ЕПА/БГНЕС
Полският премиер Доналд Туск (вдясно) гостува на френския президент Никола Саркози в Елисейския дворец в началото на юни. Вчера Туск разкритикува плана на Саркози и Меркел като недостатъчен за изход от финансовата и икономическата криза.
Недоволство срещу плана за икономическо правителство на Ангела Меркел и Никола Саркози назрява в ЕС. Полският премиер Доналд Туск заяви в Сейма, че не е удовлетворен от резултатите от срещата на лидерите на Германия и Франция. Техният план се приема като окончателно решение, Еврокомисията вече облича в законодателна рамка идеите им, а президентът на Европейския съвет Херман ван Ромпой заяви, че наесен съветът ще се събере, за да одобри решенията, взети от Саркози и Меркел в Елисейския дворец във вторник. Те се обявиха за създаване на европейско икономическо правителство в еврозоната, което да се оглавява от Ван Ромпой и да заседава два пъти годишно, както и за въвеждането на европейски данък върху финансовите транзакции в ЕС. Според Меркел и Саркози тези действия ще предотвратят нова рецесия в Европа.

Полша е за твърди решения в борбата с финансово-икономическата криза, заяви Туск, цитиран от ИТАР-ТАСС. За реалните проблеми трябва да се говори реалистично. Ние очакваме от лидерите на страните от еврозоната укрепване на бюджетната дисциплина. Длъжни сме да оказваме влияние на случващото се в еврозоната, независимо, че не сме нейни членове, каза Доналд Туск. Според него основна причина за кризата е безотговорното харчене на обществени средства.

Междувременно стана ясно, че вече 5 страни от еврозоната поставят условия на Атина, за да участват във втория спасителен пакет, договорен в еврозоната през юли. Преди дни Финландия даде тон, като обяви, че се е договорила с Гърция за кешов депозит като гаранция за финландския дял в спасителния пакет на обща стойност от 109 млрд. евро. До вчера още 4 страни поискаха същите гаранции от Атина - Австрия, Холандия, Словения и Словакия.

За да се повиши конкурентоспособността на ЕС в света, е нужно общността за прерасне в Съединени европейски щати, заяви междувременно румънският президент Траян Бъсеску. Единствено ако всички страни в ЕС се откажат от суверенитета си, ЕС може да запази икономическата си и военна мощ в света, смята Бъсеску.

НА СМЕТКА

Хиляди швейцарци преминават границите с Франция, Германия и Италия, за да напазаруват по-евтини стоки. Силният швейцарски франк вдигна цените в магазините и удари туризма. Швейцарският франк поскъпна с 18 процента спрямо еврото през последните 12 месеца, тъй като инвеститорите купиха милиарди франкове, смятани за спасително убежище от акции и облигации, чиито стойности пострадаха от финансовите кризи в САЩ и Европа. Цените на стоките в Швейцария бяха по-високи и преди в сравнение с цените в Европа заради процъфтяващата швейцарска икономика. Сега цените са космически, което спъва туризма, намалява износа и кара стотици хиляди швейцарци да минават границата с Франция, Германия, Италия и Австрия, за да пазаруват по-изгодно.

Цюрихският вестник "Тагес Анцайгер" наскоро публикува данни, че печка на ИКЕА за 1299 франка (1114 евро, 1610 долара), струва 130 процента по-малко в Германия. Дезодорант за 5,90 франка (5,14 евро, 7,40 долара) струва 174 процента по-скъпо в Швейцария, детска седалка за кола струва 239 франка (208,5 евро, 301,4 долара) и е по-скъпа с 121 процента.

Това накара редица големи вериги магазини да започнат масови разпродажби на чужди стоки и да отказват зареждането им с нови. Силният франк ги прави непродаваеми в Швейцария, а вносителите не желаят да намалят цените.
25
1531
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
19 Август 2011 19:47
"печка на ИКЕА за 1299 франка (1114 евро, 1610 долара), струва 130 процента по-малко в Германия."
Алоу-у-у, редакторите, вие до отрицателни цени го докарахте.
19 Август 2011 20:01
"За да се повиши конкурентоспособността на ЕС в света, е нужно общността за прерасне в Съединени европейски щати, заяви междувременно румънският президент Траян Бъсеску. Единствено ако всички страни в ЕС се откажат от суверенитета си, ЕС може да запази икономическата си и военна мощ в света, смята Бъсеску."
Румънецът е напълно прав. Но аз вчера обясних набързо защо това няма да стане. И ето потвърждение на моите думи:
"До вчера още 4 страни поискаха същите гаранции от Атина - Австрия, Холандия, Словения и Словакия.". И няма да са само тези 4 страни. Просто хората виждат че Гърция никога няма да може да върне тези пари. И тези пари взети от държавите, веднага ще отидат в германските банки, и не искат това.
Разпадът на ЕС ще бъде, както казва ЗИП, "вълнуващ и фееричен".
19 Август 2011 20:50
Бабче, ми ний кво правим при тази феерия ? Пак ли сме били с дървения компас ?
19 Август 2011 20:56
Универс, предлагам да открием курс по руски език за дундета, бенедикти, боковци и други такива..След време ще ни бъдат благодарни
19 Август 2011 20:59
Разпадът на ЕС ще бъде, както казва ЗИП, "вълнуващ и фееричен".

Нарочни измислици, за да се поддържа статуквото, почти като измислиците в митологии или пък в приказките за разни баби яги и турбалани - персонажи типични за руския детски фолклор, от които се плашат само децата.

В кой свят живейте, бе?
19 Август 2011 21:19
Датчаните си строят стената и КПП-та..та не знам, дали пък не са чели за руските баби яги и българските торбаланци
19 Август 2011 21:29
Van Rompuy: Belgium is not Italy…

August 19, 2011 at 18:08 GMT

Where have I heard that formulation before? Oh yeah!

Ireland is not Greece!

Portugal is not Ireland!

Where does this end?

I know!

Germany is not France!



________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
19 Август 2011 21:32
Какво следва от отказа на еврооблигациите? Инвеститорите ще финансират Вашингтон и Токио, а Европа-не.
Натиснете тук
19 Август 2011 21:37
Тавагишчи изперкались насавсем.
19 Август 2011 21:37
Изводът е прост: купувайте си ИКЕА печки от САЩ--тука вървят по $250-$500, вие в Европата съвсем изперкахте да купувате печки за 1600?!?
19 Август 2011 21:52
"Your car is German. Your vodka is Russian. Your pizza is Italian. Your kebab is Turkish. Your democracy is Greek. Your coffee is Brazilian. Your movies are American. Your tea is Tamil. Your shirt is Indian. Your oil is Saudi Arabian. ...............Your electronics are Chinese. Your numbers Arabic, your letters Latin. And you complain that your neighbor is an immigrant? Pull yourself together.
19 Август 2011 22:31
Мдам, назрял е моментът да приемем ЕУ като 51 щат--не могат да се справят сами с враговете си на изток, явно, затова требе братска помощ.
19 Август 2011 23:33
rki
Безкрайно свежо. И вярно.
19 Август 2011 23:39
UNIVERS, ти остави компаса, ами се погрижи за дървен сандък и бял чаршаф.
Пък, както си спомням преди БГ да влезе в ЕС, нещата бяха интересни: днес долара 20 лева, утре - 50 лева, след 1 година - 3000. Имаш си забавление.
А то сега - скука.
20 Август 2011 19:36





Бабче, Борда и ЕС не са ли различни неща?
20 Август 2011 22:45
Двете неща са желязно свързани: като се катурне ЕС, ще се катурне и бордът. А дори и да се изпълни "по-мекият" сценарий - ЕС остава, но всякакви навлеци като Гърция, Румъния, Португалия, България и т.н. се измитат от ЕС: пак борд няма да има в БГ. Той е много неудобен за управляващите.
20 Август 2011 23:22
Бабче, напомням, че борда съществува доста преди ЕС -БГ . Както и да се развие ситуацията с ЕС- от това на БГ едва ли ще й стане по-добре или по-лошо. Справка - днешния ни хал след 5 години членство . Просто, защото ни взеха само и само да бъдем по-далеч от Русия. И толкоз. А сега всеки се спасява поединично и не му пука за БГ. Спасението е в ръцете на давещите се . Късмета ни засега е в борда и закъснението с неизпълнението критериите за приемане на еврото, респективно наличието на лева. Дори и силно надценен. Щото умните глави казват , че нейде към 4.70-5 лв . е реалния курс.
20 Август 2011 23:31
babavijaga, защо ти трябваше да се намърдваш между шамарите, за да доказваш че и преди и сега все ще сме в г*вна.
20 Август 2011 23:39
Щото умните глави казват , че нейде към 4.70-5 лв . е реалния курс.

ми да ти продам малко евра по тоя курс - колко искаш?

________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
21 Август 2011 03:08
Привидно в интернет събитията се представят от много сайтове, но те в 99% имат за скелет казионна гледна точка.От 20 години се говори за "Глобализация" на света.Това предполага че има консенсус между политици за финансови рамки за емисията на "пари".За да се откажат от паричния суверенитет на страните си!!!
За да изгърми "Глобализацията" в главното си съдържание-явно тя е налагана с "консенсус на приемливата корупция" .Сега в движение лансират все нови "концепции " Явно договорките се пукат, май? Тук има интересно мнение:
"Реално няма заплаха нито за ЕС, ното за еврозоната. Има огромни, все по-истерични и безотговорни спекулативни атаки. След като една година дъвкаха Гърция, тази тема се изтърка. Никой вече не вярва че Гърция ще фалира или ще стане нещо страшно. Тези страхове са вече отшумяли. Затова атаките се пренасочват на други места, но и там те не успяват да произведът нищп сериозно. В Ирландия хората просто се хванаха на работа. За Португалия, Испания, Италия слуховете са се изтъркали точно както за Гърция. Там има проблеми, но проблеми решими.

Затова спекулативните атаки се издигат на още по-високо ниво – атакуват се страни като Франция. А какъв е реалният резултат? Реалният резултат, че в отговор Франция забранява «късите продажби» - основното оръжие от арсенала на борсовите спекуланти. И се получава че тези спекуланти просто режат клона на който седят. "

gullwing
Рейтинг: 455
Неутрално 19 авг 2011 19:25 4
http://www.capital.bg/politika_ i_ikonomika/sviat/2011/08/19/11 41996_zaduljeni_zaedno/
21 Август 2011 07:57
Адвокате33, твоето мнение (всъщност едно преписване от форума на Капиталпротиворечи на самата статия от линка.
Политиците гледат само да си запазят властта. Това могат да направят, ако се харесат на хората повече от популистките партии, които сега са в голям растеж на членска маса. А за популистките партии е много лесно: искаме да излезем от ЕС, ако се налага да загубим суверинитета. Патротизъм, начи така нали. Кой политик ще каже тогава , че "трябва да се подчиняваме на Германия"!!! Това няма да бъде прието нито при гърците, нито при френците, нито при италианците, за британците пък да не говорим.
А Гърция е фалирала вече, затова други трябва да й плащат дълговете.
21 Август 2011 08:03
Всъщност вече срещите на Меркелица и нам-си-кой вече не правят новина. Въртят се в кръг и се мъчат да си ухапят лакътя.
Новина в този момент правят срещите на УСА с Китай, и нищо друго. Просто ЕС, Русия и Горна Волта се оказаха в периферията. Даже и Бразилия и Индия ги изпревариха по значимост.
21 Август 2011 09:15
21 август 2011 Поскъпващият швейцарски франк е заплаха за източноевропейските икономики, тъй като домакинствата не могат да изплащат вече поскъпналите заеми, които са взели в тази валута когато времената бяха по-добри, предаде АФП, цитирайки предупреждение на анализатори.
Източноевропейците бързаха да вземат заеми в швейцарски франкове и други чужди валути през 2004-2005 г., докато лихвите бяха много по-ниски от тези в собствената им валута, а сега всичко това се промени.
Швейцарският франк винаги е носил сигурност в несигурни времена, така че тези заеми изглеждат по-сигурни, но с падането на финансовите пазари през последните седмици, швейцарската валута се оскъпи и това доведе до огромен скок на изплащанията на заемите в Източна Европа.
„Това се отрази неблагоприятно на икономиката, защото покачи вноските и намали приходите”, коментира Адам Кецег, анализатор на банка Райфайзен в Букурещ.
В Полша около половината от заемите на домакинствата са в швейцарски франкове – 135 млрд. злоти (32.2 млрд. евро), по данни на полската служба за финансов надзор.
В Хърватия заемите в швейцарски франкове са 16% от всички заеми, което е 42 млрд. куни или 5.6 млрд. евро.
21 Август 2011 10:44
JP Morgan и Goldman Sachs понижиха прогнозата си за ръст на БВП на САЩ.
Натиснете тук
21 Август 2011 13:28
Адвокат 33 за цитата от Капитал

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД