:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,716,646
Активни 251
Страници 6,240
За един ден 1,302,066

"ЛУКойл" повиши бензина напук на евтиния петрол и Дянков

В три страни в ЕС се предлага по-евтин дизел от продавания в България
"ЛУКойл" изненадващо повиши цените на горивата вчера, макар че петролните котировки по световните борси отбелязаха пореден спад. Масовият бензин А-95 скочи с 2 ст. и вече струва по 2.43 -2.44 лв. за литър. Това се случва на фона на близо 8% поевтиняване на нефта в последните два дни. Ходът на "ЛУКойл" контрастира и с прогнозата на финансовия министър Симеон Дянков, който преди дни каза, че очаква ново понижение на цените на бензина и дизела у нас заради спадащите петролни котировки.

"ЛУКойл" оправда вчера ценовата си тактика с ваканционния сезон, в който по-високото търсене поощрява търговците да държат високи цените. "Цените на горивата на международните пазари са се повишили, което е нормално за този сезон, и ние сме ги отразили и в България", коментираха пред "Сега" от компанията. Фирмата щяла да продължи да следи международното положение и да движи цените си в синхрон със световните тенденции.

Министър Дянков е в чужбина, но от финансовото ведомство вчера коментираха, че "няма пазарна логика в поведението на "ЛУКойл". "Нефтът и в момента продължава да спада, а защо "ЛУКойл" вдигна цените на горивата, вместо да ги понижи, само от фирмата могат да кажат. Позицията си министър Дянков каза още преди седмица и тя е, че цените на горивата ще падат заради поевтиняването на петрола", обясниха вчера от МФ пред "Сега". От там се надяват Комисията за защита на конкуренцията най-накрая да осветли ценовата политика на компанията. В момента в КЗК тече разследване срещу компании от групата "ЛУКойл" за злоупотреба с господстващо положение и за участие в картел.

Откакто стана обект на засилен контрол от агенция "Митници" заради липсата на датчици, "ЛУКойл Нефтохим" престана да пуска до медиите традиционните съобщения за промяна на цените на бензина, дизела и др. горива. В тях неизменно се посочваше, че корекциите се правят "поради промени в пазарната конюнктура".

През последните месеци цените на "ЛУКойл" предизвикват непрестанни коментари, като имаше и напълно противоречащи си обяснения - оказа се например, че цените на бензина скачат както при засилено, така и заради по-слабо търсене. "По-високите цени се дължат на пазарните сили. Част от увеличението може да се обясни с цената на долара, която расте, и повишението в цената на петрола. Друга част от увеличението е чисто търговски ефект, който е предизвикан от по-голяма консумация", обяви преди месец министър Трайчо Трайков. През пролетта обаче, когато ценовият бум предизвика сериозни протести, премиерът Борисов обясни, че слабото търсене надига цените. "Когато е изградена по социалистическо време, рафинерията е разчетена да преработва 12 млн. тона суров петрол, сега преработва 5 млн., а експлоатационните разходи (ток, работни заплати и т.н.) са едни и същи", посочи премиерът, цитирайки буквално думи на шефа на "ЛУКойл Нефтохим" Валентин Златев.

Проверка на "Сега" в портала на ЕК еnergy.eu вчера показва, че бензинът у нас е по-скъп в сравнение с Естония и с Полша, където струва по 1.23 евро за литър. В три държави от ЕС дизелът е по-евтин. На бензиностанциите у нас горивото се продава по 1.22 евро. В Литва цената е 1.21 евро, в Люксембург - 1.14 евро, в Полша - 1.20 евро за литър.

Американският петрол регистрира най-големия си дневен спад от 2008 г. насам, като в два поредни дни стойността му намаля с 6%, а вчера цената му се срина до 80.9 долара за барел. Добиваният в Северно море сорт "Брент", който е определящ за цените в нашия регион, също поевтиня, като се понижи до 105.8 долара за барел.



РАЗСЛЕДВАНИЯ

Съмнения за монополно високи цени и свръхпечалби на петролните компании витаят навсякъде по света. В САЩ Федералната служба по търговия започна разследване за непазарно поведение и ценови манипулации на пазара на горива.

И в Русия върви подобна процедура. През февруари по заръка на премиера Путин Федералната антимонополна служба (ФАС) предприе разследване срещу трите пазарни гиганта "Газпром нефт", "ЛУКойл" и "Роснефт" заради високите цени на горивата. В хода на разследването "ЛУКойл" призна, че завишава цените в Русия. В специално писмо до ФАС компанията обеща да прекрати нарушенията, което заедно с признанията ще смекчи санкциите.
116
5279
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
116
 Видими 
19 Август 2011 19:17
Съвсем пазарно си работи Лук. Има търсене, слаба конкуренция - цените нагоре.
19 Август 2011 19:25
Изненадващо???
--------------------
Блогът на Генек
19 Август 2011 19:30
Нали вчера Лукайл получи едно рамо от Цв. Цв.
19 Август 2011 19:31
... болен на легло се ееее ... мммммм .... лекува! ... нема си свиват милярдите по влогове, а ще си купват бензин! ... и по-здрави на ген. ваню ....
19 Август 2011 19:35
В Испания в момента дизела е около 1, 21 .
19 Август 2011 19:54
Поне сайта са научили къде е. Остава да се научат как се закръглява 1.239 колкото е бензина в Полша и Естония, дали на 1.23 или на 1.24. За няколко години може и такива тънкости да се изучат.
19 Август 2011 19:59
"ЛУКойл" изненадващо повиши цените на горивата вчера, макар че петролните котировки по световните борси отбелязаха пореден спад. Масовият бензин А-95 скочи с 2 ст. и вече струва по 2.43 -2.44 лв. за литър. Това се случва на фона на близо 8% поевтиняване на нефта в последните два дни.

Редакцията, малко срама нямате ли?
Къде го видяхте това "близо 8% поевтиняване на нефта в последните два дни" ???
19 Август 2011 20:01
Котировките от август:
Week Of
Mon Tue Wed Thu Fri
Aug- 1 to Aug- 5
116.37 116.02 113.74 110.22 106.92
Aug- 8 to Aug-12
103.06 103.63 103.84 107.82 108.17
Aug-15 to Aug-19
108.89 109.69 ------ ------ ------

За сряда и четвъртък ги няма още архивирани, но днешната актуална е:
Brent Crude Oil
$109.47 UP 0.11 0.12%







Редактирано от - _SK_ на 19/8/2011 г/ 20:05:56

19 Август 2011 20:15
Проверка на "Сега" в портала на ЕК еnergy.eu вчера показва, че .....

Бива ли точно вестник спонсореран от енергийна компания да пише така напосоки по енергийни въпроси?
За сведение - сайтът еnergy.eu не е "портал на ЕК" (Европейската комисия), а е частен сайт!
То там си пише :
http://www.energy.eu/abo ut/
Europe's Energy Portal is a commercial organization, strongly rooted within the EU, but run independently from the European Commission.

Личният ми опит с този сайт е че информацията там (не само за течните горива) често пъти е невярна, с достатъчно големи отклонения, така че не може да се ползва за обективно сравнение.
19 Август 2011 20:25
На някой прави ли му впечатление, че за разлика от миналата криза, при тази няма рязко поевтиняване на петрола?
Защо ли се пита в задачката? Има едни виртуални пари. Много, ама страшно много. И има едно невиртуално злато което обаче е кът. Подплашения заек( инвеститор) се чуди къде да се спаси. Миналия път бегаше в долара. Ся след като избушиха кредитния рейтинг на САЩ долара няма шанс да се укрепва. Еврото също бере душица. Златото гони звездите. Швейцарския франк така укрепна, пък и колко е голяма икономиката на 7 милионна Швейцария че да покрие всички тея виртуални пари? И остава петрола. Дори да намалее търсенето, все пак това е реален продукт. Мое да се пипне, да се помирише.
Няма да има барел за 35 долара като миналата криза.
А правителството е време да престане да се занимава с Лукойл защото нищо не може да направи срещу пазарните принципи.
Ако има някъде по евтин безнин, нека се внесе. Какъв е проблема да се докара от Естония или Полша?
19 Август 2011 20:27
че информацията там (не само за течните горива) често пъти е невярна, с достатъчно големи отклонения, така че не може да се ползва за обективно сравнение.

Информацията там е същата която се появява след 1-2 седмици на сайта на ЕК. Информацията е за предишната седмица а не текуща и това трябва да се отчита при движения на цените.
19 Август 2011 20:39
А и петрола хич ама хич не е евтин. Някой помни че преди да почне кризата в Северна Африка барела беше 78 долара!!!
Вече 6 месеца е над 100. Въпреки криза въпреки всичко.
И ще се намери аджеба един експерт който да обясни как така от 1 година насам сорта Брент е с над 25 долара по скъп от американския лек суров петрол.
След като до преди година беше точно обратното. Брента беше с няколко долара по-евтин!!!
Паметливи припомнят че "Уралс" е вързан с "Брент" като е с около 3 долара по евтин но пак е с около 20 долара по скъп от американския лек суров петрол. А в предишните години беше с около 6-7 долара по евтин!
Кагебееца и до нефтените фючърси протегна кървавите си до лакти ръце!
Пфу
19 Август 2011 20:40
Само дудуци... мила моя майнольо...
Купувайте скъпи руски енергоносители, другари. Ако дадете на руснаците АЕЦа ще е същото. Ушите ше ви плющат, ама вие си пейте.
19 Август 2011 20:55
garamel-чо, дай нещо по-убаво и по-евтино и веднага те кандидатираме за президент....регистрацията още тече!!!!
19 Август 2011 20:58
На някой прави ли му впечатление, че за разлика от миналата криза, при тази няма рязко поевтиняване на петрола?

скоро зипе - скоро

________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
19 Август 2011 21:04
Aз въпреки моите ясни виждания към САЩ и Ворлик няма да имам нищо против ако САЩ ни дадат евтин петрол да кажем срещу чушки-камби или консерва копърка. Аз също не искам скъп недемократичен руски петрол. Аман от него. Колкото повече използваме такова недомократично гориво толкова по -недемократични ставаме самите ние.
Не мога да разбера ама наистина не мога защо още няма изградени интерконекторни връзки с Гърция и Турция, защото не внасяме евтин аемрикански лек суров петрол? Или от демократичен Ирак?
Страх ме е да си го помисля, но да не би наш Боко да е руски агент? Защо нищо не прави да скъса тези тежки окови, защо превръща цял един народ в бурлаки които да теглят кораба на руските олигарси?
Единствената ми надежда е сър Ворлик. Той е единственото ни спасение. нека се молим за него защото води една неравна битка с руската енергийна хидра.
19 Август 2011 21:14
ЗИП-е, Уорко е вече при фотоволтаиците, не го търси, милия, при питроля - там не било хигиенично!
19 Август 2011 21:16
Масовата цена на А 95 е около 1, 60 евро..Примерите с Полша и Естония потвърждават правилото..А , конкретно естонците са специалисти по контрабанда на гориво от близкия Иван-город.
19 Август 2011 21:20
garamel-чо, дай нещо по-убаво и по-евтино и веднага те кандидатираме за президент

Пич, хем убаво - хем евтино има само у утопията наречена Комунизъм.
Бяхме се запътили натам, но затънахме некъде към "Развитият Социализъм", та още сме до ушите и засмукваме тор...
19 Август 2011 21:23
няма да имам нищо против ако САЩ ни дадат евтин петрол да кажем срещу чушки-камби или консерва копърка

Добра идея. Обаче има проблем. Както вече писах у друга статия, Зипо вече не ще да работи на полето по сигнал на партията кърмилница, станал е интелектуалец. Т.е., нема ни камби, ни копарка...
19 Август 2011 21:55
Добро заглавие Като им е скъпо утре горивото на дудуците, ще се радват, че това е напук на Дянков и лесно ще преглътнат цената!

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
19 Август 2011 21:55
garamel-чо, то убаво, ама май затъването беше пост-комунистическо, пък и сега го няма тато да дари орденче и да получи танкерче - има Congratulations /Иване, Mr. Clean, Боко...и т.н./, а пък вие дайте безплатен аскер за пушечно месо и опростете дълговете на моите нови приятели - негодници, естествено, /но наши!!!/ и.....купувайте по-скъпи енергоносители, ама атлантико-демократични и....най-важното - антируски!
Баси и греховните любови на Захари-зографа!?!?! /Греховни.... ама атлантические!!!/.
19 Август 2011 22:01
garamel-чо, ти кажи алтернативата каква е, а не се измъквай с общи приказки за комунизма, че още 50 годин това ще ви е оправданието за кривия ......
19 Август 2011 22:04
А и петрола хич ама хич не е евтин. Някой помни че преди да почне кризата в Северна Африка барела беше 78 долара!!!

ЗИП, нефта е бил 78 долара септември 2010.
После 85 ноември, 95 януари 2011, 115 март, 125 април
19 Август 2011 22:12
Бяхме се запътили натам, но затънахме некъде към "Развитият Социализъм", та още сме до ушите и засмукваме тор...

гаргамел, в твоите уши наистина има тор.
На това положение сме сега (тук, ние, в България), не заради това което беше преди 89, а заради това което е след 89.
А това което е след 89, накратко казано е че България е колнония на Запада, и най-вече на САЩ.


Има в Тубата едно хубаво поучително филмче, казва се "Дневниците на грабежа", или нещо подобно. Има и субтитри на български.
Отнася се не за България, а за Аржентина. Изгледай го да ти проясни малко.


В Аржентина комунизъм никога не е имало, но западен колониализъм и марионетни на Запада режими - колкото си щеш.
И там ще видиш как в Аржентина не само писледните години, но и десетилетия наред, постоянно се случва всичко онова, което започна да се случва на България след 89 година.
19 Август 2011 22:14
Алтернативата е диверсификация не само на енергодоставките ни но и на износът ни. Алтернатива е равнопоставени отношения с Русия като с бизнес партньор.
Алтернатива е другарите в България да престанат да си мислят, че договорите с руската страна са изгодни за българската страна защото руснаците ще ни дадат нещо на занишена цена.
19 Август 2011 22:16
Дайте да дадем.
Дайте да диверсифицираме. Дайте "равноправни" отношения.
Ми кой пречи на Тиквоний? Нека диверсифицира, нека докара евтин петрол и газ от некъде?
19 Август 2011 22:17
Информацията там е същата която се появява след 1-2 седмици на сайта на ЕК. Информацията е за предишната седмица а не текуща и това трябва да се отчита при движения на цените.

Дай линк да видя къде точно на сайта на ЕК има поседмична информация за цените на течните горива по държави?


Аз и преди съм търсил такова инфо, на сайта на Евростат (който е част от сайта на ЕК), и не съм намирал, и сега не намирам такова.
19 Август 2011 22:20
Дай линк да видя къде точно на сайта на ЕК има поседмична информация за цените на течните горива по държави?

Натиснете тук
19 Август 2011 22:23
Heat,
Още нещо което силно ме озодачи.
Преди на сайта на Евростат имаше помесечно инфо за цените на течните горива по държави.
Сега това инфо, го няма, няма ги таблиците.
Има само за газа и електричеството, които са най-доло на тази страница - Натиснете тук


Инфото за бензина и дизела беше на адреси:

http://epp.eurostat.ec.europa.e u/tgm/table.do?tab=table&init=1 &language=en&pcode=ten00103&plu gin=1
Натиснете тук
Prices of diesel oil
(EUR per litre)
http://epp.eurostat.ec.europa.e u/tgm/table.do?tab=table&init=1 &language=en&pcode=ten00102&plu gin=1
Натиснете тук
Prices of premium unleaded gasoline 95 RON
(EUR per litre)


Имаш ли някакво обяснение защо го няма, или евентуално къде е преместено сега (макар че се рових и не го откривам и никъде другаде)

19 Август 2011 22:25
И къде са тия 400 вносители? И какво като лукойл вдига цените? Нали му е само 40% пазарния дял? Дали не трябва да предположим, че т.н. "вносители", "внасят" изнесени по документи горива от съветските другаре?
19 Август 2011 22:25
На това положение сме сега (тук, ние, в България), не заради това което беше преди 89, а заради това което е след 89.

В какво положение си бе, приятелю? Каква ти е алтеративата на теб? Ако не сме на положението на което сме, щяхме да бъдем на положението на КНДР или най много на Куба. Ми ти не може основни храни да си закупиш в Куба, да не говорим за КНДР, страната с най-много рецепти за манджа приготвена от треви.
В България и в целият Соц блок имаше системен недостиг на продукти от първа необходимост десетилетия наред. След '82 имаше недостиг на храни от първа необходимост. Населението бе преминало на "самозадоволяване". Ако не бе "самозадоволяването" (лекари и инженери да копаят картофи и домати през уикенда на село) системата щеше да падне много по-рано. Имаше режим на водата в 1/3 от страната, а в градовете имаше режим на тока 3:1. В същото време партията изнасяше ток за Гърция за да си покрие лихвите по дълговете. Иначе трябваше да обяви банкрут. Системата и народът бе издоен до такава степен, че алтернатива нямаше.

Това, че червената номенклатура която управляваше предприятията реши да ги фалира за да може да да ги купи за жълти стотинки е съвсем отделен въпрос.
Можеха ли да се направят по-добре нещата през прехода? Да, можеха.
19 Август 2011 22:31
Heat
19.8.2011 г. 22:20:03

Да, мерси, поразгледах, но ако тези данни ЕК ги копират от energy.eu, пак да каже че пролетта съм сравнявал инфото в този сайт с разни национални сайтонве на държавите, и имаше доста отклонения. Освен това някои цени се изменяха често, после застиваха, дриги пък като цяло не ги меняха със седмици, макар че в съответните държави се меняха цените.
Така че му нямам вяра на energy.eu - за мен си събират инфото непостоянно, неровномерно и без доказателство че това е представително инфо.
може да е много близко, но не съвсем точно.
19 Август 2011 22:32
"ЛУКойл" повиши бензина напук на евтиния петрол и Дянков


Абе нали "Лукойл" не са монополисти и картели с просто око КЗК не вижда? Защо е това провокативно заглавие, че "Лукойл" вдига цените на бензина и дизела в България, при това напук на Невдянков?
19 Август 2011 22:34
garamel-чо, то пчела от мед не бяга - ако са били толкоз сладки дясно-фашизо-реституто-мафиото икономиките след 1989 год., що ли народът /въпреки неизбежните си колебания/ ви изрита forever от битието си!?!? Въпросът е за домашно - обмисли го, ако можеш! Отговорът - може и на изборите, ако те вълнуват.
19 Август 2011 22:34
Заглавието наистина е добро... за КЗК и Прокуратурата(доколкото ги има).
Нали нямаше монополи и картели бе?
Сега к'во пак стана, май избори идат, а?
Ами айде пак да "замразим" цените, колко му е!
Поне до октомври..
19 Август 2011 22:35
garamel,
19 Август 2011 22:36
Heat,
Обясни и следното старнно нещо от energy.eu
Там има една таблица, малко по-надолу, Fuel taxes, и там пише:

Bulgaria
Unleaded 0.402 евро
Diesel 0.353 евро


В същото време акцизите у нас са
0.710 лева за литър бензин
0.615 лева за литър дизел


Което никак не се връзва с данните на energy.eu


Редактирано от - _SK_ на 19/8/2011 г/ 22:38:13

19 Август 2011 22:37
некакво объркване ще да има в статията. И правителството.
Нъл щаб имаше. Министрите Пицко и Трайчо напоително обясняваха как имало стотици вносители и как щели да залеят пазара на горива с внос.
Значи цените требе са паднали. А ако не то да не би тея от Лукойл да правили пък дъмпинг досега

И Танов мълчи Толкоз инспектори и ни един мургав съгражданин заловен досега да контрабавдира с кофа, заобикаляйки свързаните с МФ бинзоколонки Поне некой танкер да беха арестовали, по примера на кораба с цигарите
Явно положението е сериозно. Можем само да гадаем дали надписа е бил Connection Refused или access denied.
Дали пък прост мейл нема сработи.
Поне временно кат с калинка.

Редактирано от - MB на 19/8/2011 г/ 22:57:30

19 Август 2011 22:43
И последното питане за европейската енрегийна статстика.
Евростат от няколко години редовно издава годишни енергийни статистики, в които данните не са много актуални, но са подробни и добре структурирани по държави.
Последната излезе миналата година, с последни актуални данни в нея от 2008

Натиснете тук
Energy - Yearly statistics 2008
Натиснете тук

Тази година обаче няма да излезе такова издание.
на сайта на Евростат пише:
Натиснете тук
Environment and energy
Statistical books
Energy: Yearly statistics 2009 canceled
19 Август 2011 22:49
да не говорим за КНДР, страната с най-много рецепти за манджа приготвена от треви.

Но също и научни открития! Два вида корени, доскоро смятани за неядливи, вече се ядат.
19 Август 2011 22:51
Флигорните треска ги тресе.
Ти ги питаш отде да вземем евтин петрол и газ и защо нема диверсификация те се завират у Жен-Шена на Ким Чен Ир.
19 Август 2011 22:56
За повечето неща нямам обяснение като факти. Имам предположения, но без достоверни факти ще е журнализъм.
P.S. Подробните статистически данни май се опитват да ги продават вместо да се ползват безплатно, но ги има на много места и едва ли ще реализират много сериозни приходи.

Редактирано от - Heat на 19/8/2011 г/ 23:00:38

19 Август 2011 23:18
Гаргамел,
на тебе трябва много да ти се обяснява, че калта при теб е повечко.


В какво положение си бе, приятелю? Каква ти е алтеративата на теб? Ако не сме на положението на което сме, щяхме да бъдем на положението на КНДР или най много на Куба. Ми ти не може основни храни да си закупиш в Куба, да не говорим за КНДР, страната с най-много рецепти за манджа приготвена от треви.

Какво е положенето ти казах, и пак поватрям - след 89 година, накратко казано, България стана колонония на Запада, и най-вече на САЩ.
И въобще не сравнявай с Куба или КНДР, неадекватен си. Става дума за това че нямаше нужда след 89 да хоризваме България на американците.
А треви ядоха в Иран, когато там беше на власт американската подлога Пахлави. Той защото много се грижеше за народа си, и затова дойдоха на власт моллите.




В България и в целият Соц блок имаше системен недостиг на продукти от първа необходимост десетилетия наред. След '82 имаше недостиг на храни от първа необходимост. Населението бе преминало на "самозадоволяване". Ако не бе "самозадоволяването" (лекари и инженери да копаят картофи и домати през уикенда на село) системата щеше да падне много по-рано.

Глупости на търкалета. Недостиг на храни в България никога не е имало, нито преди, нито след 89. Преди 89 имаше излишък на платежоспособно търсене, тоест хората имаха пари и затова стоките в магазинете по-бързо се изкупуваха.


Но хладилниците баха пълни, гладни хора нямаше.
Нямаше хора да роват в кофите за боклук, както днес, и то далеч не само цигани.
"Самозадоволяването" е напълно естествено явление, има го и днес. И днес много хора си произвеждат сами храни в личните стопанства - за себе си и за най-близки роднини. Преди 89 може да е било по-голямо като обем, поради това че тогава имаше повече и в по-трудоспособна възраст хора по селата. Съответно децата им ходеха през почивните дни да им помагат.


19 Август 2011 23:18
Имаше режим на водата в 1/3 от страната, а в градовете имаше режим на тока 3:1. В същото време партията изнасяше ток за Гърция за да си покрие лихвите по дълговете. Иначе трябваше да обяви банкрут. Системата и народът бе издоен до такава степен, че алтернатива нямаше.

Абе как успяваш толкова глупости да пишеш? Режим на водата преди 89 не е имало. Режим на водата се появи за първи път в София, при седераса Янчулев.
Режим на тока имаше, но само зимата, в най-студените дни. И това беше не толкова заради износа, а защото индустрията работеше, а тока беше евтин, 2 ститинки нощен и 5 дневен, и повечето хора се топлеха на ток.
След 89 много хора се върнаха десетилетия назад, и започнаха да се топлят на дърва. И то в градовете, нещо което преди 89 го нямаше. Днес близо 60% от живеещите в България се топлят на дърва.




Това, че червената номенклатура която управляваше предприятията реши да ги фалира за да може да да ги купи за жълти стотинки е съвсем отделен въпрос.
Можеха ли да се направят по-добре нещата през прехода? Да, можеха.

Точно така - можеха. Но - ако не бяха американците и българските им подлоги.
Тези които завзеха България след 89, вярно че в голямата си част се състои от бивши номенклатурни комунисти или техни деца. И става дума не само за БСП но и за СДС и всички други седерастки вариации.


Но най-големият грях на тази номенклатура е че стана американска подлога - приеха да са американска колониална администрация в България.
Под американски диктат тази номенклатура направи криминалната приватизация, за жълти стотинки. Хариза всичко каквото имаше да се продава на западни компании. Разбира се запази и нещо за себе си (главно малките и средни предприятия, които Костов раздаде на безценица чрез РМД-та на седерастките феодали по места) като комисинна за мръсната услуга която свъши в полза на Запада и във вреда на България.
19 Август 2011 23:21
ЗИП-е, флигорните не ги търси по конкретиката, дай им да разтягат локуми какъв глад е бил през 82-ра
19 Август 2011 23:43
Хора, луди ли сте? Колкото повече имат, толкова повече ще загубят, когато дойде време разделно. Няма нищо вечно, няма Свещена Римска империя, няма да има и лук и олио тогава. Живейте си живота и не полудявайте с болните. небето няма да стане по-синьо, ако имаш пет лева повече, нито децата Ви по-умни ако чакате само на поевтинелия петрол. Яжте си солта и пазете кожените си шапки. Да сте живи и здрави.

Редактирано от - Brent на 19/8/2011 г/ 23:46:38

20 Август 2011 00:07
Лукчетата да нямат да дават "едни пари" на "едни управляващи", та сега си си събират от "едни управлявани"?
20 Август 2011 00:40
Гаргамел,
Ти наистина ли си толкова зле информиран, или си просто форумен трол, вероятно и на заплащане?

19.8.2011 г. 20:40:43 Купувайте скъпи руски енергоносители, другари. Ако дадете на руснаците АЕЦа ще е същото. Ушите ше ви плющат, ама вие си пейте

Скъпо и евтино е относителна категория. В търговията скъпо е това което може да си купиш по-евтино от другаде. А евтино е това което не може да си купиш по-евтино от другаде.
Ние кое купуваме от Русия, и същевременно да може да си купим от другаде на по-евтина цена?
Нефта, ако не е по-евтин, не е и по-скъп.
Газа по-евтин, откъде другаде? А с транзитните такси от Южен поток, ще си плащаме горе долу половината вътрешно потребление.


Виж от америкнците купуваме по-скъпо, и то доста по-скъпо.
Има два америкатски ТЕЦ у нас. Марица Изток 1 и 3, с обща мощност над 1.5 гигавата. С тях НЕК има договор задължително да им изкупува тока за 15 години напред, на солени цени - 13 стотики за киловатчас, без ДДС. Докато в същото НЕК изкупува тока от другите централи на средна цена 6.5 стотики, пак без ДДС.


И според договорите цените на тока от Марица Изток 1 и 3 ще се индексират, а допълнително още ще се оскъпят и заради предстоящи плащания за въглеродни емисии. След наколко години, когато дойде ред да тръгне АЕЦ Белене, тока от Марица Изток 1 и 3 ще е на цена близо 20 стотики, ако не и над 20 стотинки. В същото време АЕЦ Белене спокойно ще се изплаща при цена 12 стотинки, при цената за стоителство 6.3 млрд. евро, и с изгодното финансиране с нисък лихван процент което предлага да ни осигури Росатом.


Другаде където американците пак се навират в наша вреда е горивото за АЕЦ Козлодуй - Уестингхаус иска да ни продава такова. Да, но за да се стигне дотам, България трябва да похарчи около 500 млн. евро (чисто наши пари, без Уестингаус да се бърка за нищо) - за преустройство на реакторите, да може в тях да се зареждат американски касети, и за още едно хранилище, специално за американското отработено гориво.
То поне и горивото им да беше по-евтино, ами не е, около два пъти е по-скъпо.


Освен това е и некачествено - чехите първи го пробваха, и го извадиха по средата на горивния цикъл, защото им направи и проблем със сигурността на реакторите, и сключиха нов 10 годишен договор с Росатом.
И другата страна, която освен България към момента си има вземане даване с Уестингхаус, е Украйна, където по времето на американската подлога Юшченко сключиха договор, и сега мъчат някакви реактори с половината американски и половината руски касети.
20 Август 2011 00:42
19.8.2011 г. 22:14:16 Алтернативата е диверсификация не само на енергодоставките ни но и на износът ни. Алтернатива е равнопоставени отношения с Русия като с бизнес партньор.
Алтернатива е другарите в България да престанат да си мислят, че договорите с руската страна са изгодни за българската страна защото руснаците ще ни дадат нещо на занишена цена.

И в кое България е неравнопоставена в търговията с Русия? Нещо да са ни задължили да купуваме от тях, а ние да имаме по-евтина алтернатива?
А че вноса ни от Русия е по-голям като паричен обем от изнаса ни за Русия - това е естествена особеност на търговията ни по продукти. Нямаме достатъчно енергини ресурси, особено някои, затова ги внасяме. А ги внасяме от Русия, защото е най-евтино оттам, или поне не е по-скъпо отколкото от другаде. Но от това че салдото ни с Русия е отрицателно, не следва че сме неравнопоставени - то е все едно да кажеш че САЩ са неравнопоставени спрямо Китай, пак само заради отрицателното търговско салдо.


Неравнопоставенсто има, само ако някой със сила те кара да подпишеш договор, да направиш сделко, или въобще да търгуваш, при условия, които не са изгодни за теб, и при условие че имаш по-евтина алтернатива.
България е неравнопоставена спрямо САЩ, не спрямо Русия. Виж пак примера с двойно по-скъпоя ток, който американците ни задължават да им изкупуваме. Голяма част от ивеститорите в скъпите ВЕИ в българия пак са американски компании.


И всичкия този медиен шум за "диверсификация" е нищо друго освен спекулация и извиване на ръце на България от страна на САЩ.
Диверсификацията, ако е нещо толкова хубаво, и има възможност да стане, трябва да се остави да се случва по естествен път - по пътя на ценавата изгода. Ама не, понеже няма откъде другаде да купуваме някои суровини, освен от Русия, идват американците и със сила ни накарат да купуваме от тях, дори и на по-високи цени, само и само да не купуваме от Русия.


Идва някой и ти казва - Ти купуваш еди какво си от еди къде си, ама това не е хубаво за теб, трябва да се диверсифицираш.
И ти макар че досега не си видял лошо от тази си търговия, нито пък си намерил по-издгодна алтернатива, все пак го оставяш да си каже предложението.
И той продължава - Аз ще ти продавам същото.
И ти го питаш - Ами добре, а цената каква ще е?
Той - Абе остави цената, важното е да се диверсифицираш.
После разбираш че неговата цена не те устройва, по-скъпо е, или пък по-неизгодно по други показатели, или и двете заедно.
И почваш да се опъваш - Ама защо да купувам от теб като ще ми е по-скъпо и по-неизгодно?
И тогава вече става нагъл - Абе не е важно нищо друго, важното е да се диверсифицираш.



И какво правим ние? Само за да угодим на американците да прецакат по някакъв начин Русия, прецакваме и себе си. Ей това е неровнопоставеност.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД