Възраженията на премиера Бойко Борисов няма да спрат регионалния министър Росен Плевнелиев да осъществи идеята си за тунел под Кресненското дефиле. |
На последното правителствено заседание Борисов даде да се разбере, че държи на 4-лентов път вместо тунел. С остър тон премиерът контрира регионалния зам.-министър Георги Прегьов, който му припомни, че Кресненското дефиле е защитена територия. "Сложил съм те заместник-министър, за да ми отговаряш като инженер. Ако искаш, при Нона Караджова имаш място и цял ден може да ми говорите за екология", сопна се Борисов. "В пъти е по-тежко, когато са само две ленти (както е сега - бел. ред.). Четири ленти са в полза на екологията и пак започваме да спорим като кокошката и яйцето и искате да похарчим 700 млн. евро да пробием планината, което е хубаво за екологията. Повтарям: две ленти в момента добре ли са за екологията? Искат ли еколозите да затворим пътя за Гърция?", запита Борисов.
Тунелът през Кресненското дефиле е заложен още при оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС) от началото на 2008 г. Този вариант за преминаване през дефилето бе одобрен в резултат на силен обществен натиск от страна на различни екосдружения.
Няколко месеца преди разглеждането на оценката бившата евродепутатка Ели де Хрун-Кувенхофен внесе питане до ЕК дали експертите са запознати с алтернативното и пренебрегвано от българската администрация предложение на екозащитниците за изграждане на дълъг тунел, който да пощади природата. Членове на комисията, участвали в изготвянето на доклада по ОВОС, заявиха, че тунелното решение е голям компромис и има сериозни недостатъци. Изграждането на тунела ще е много скъпо, като само за лот 3, в който попада трасето, ще са нужни близо 700 млн. евро. Освен това съоръжението се нуждае от осветление и вентилация, което допълнително ще натежи. Има сериозни съмнения и за безопасността на пътниците при възникване на пожари. Няма проблем да се възложи нов частичен ОВОС с алтернативно решение въпреки конфликта, който ще последва с екосдруженията, смятат специалисти. Плевнелиев обаче бе категоричен пред "Сега", че няма нужда от нов анализ.
--------- КОНКУРЕНЦИЯ
След като през пролетта бяха подадени рекорден брой оферти в търга за строителството на магистрала "Марица", вчера сериозен интерес бе заявен към изграждането на "Струма" в частта от Сандански до Кулата. Цели 42 компании са закупили документи за участие в надпреварата, но само 15 от тях подадоха документи. Изпълнителят трябва да бъде избран до края на октомври и ако няма обжалване на процедурата, строителството може да започне през ноември. Отсечката ще разполага със специални бетонни стени, които ще пазят костенурките и други защитени видове. Влечугите ще минават през тунели и ще имат определени места за снасяне на яйца. Участъкът е с дължина 15 км и ще струва около 53 млн. евро, а финансирането е по линия на оперативна програма "Транспорт".