Здравословното меню в детските градини, предучилищните групи, домовете за сираци и по лагерите става факт от 15 септември, след като в "Държавен вестник" вчера беше обнародвана наредбата на здравното министерство. Тя обаче е правена без никакви разчети ще оскъпи ли изпълнението й и с колко изхранването на децата в детските заведения. Никой не желае и да поеме сметката.
"Вярвам, че никой не би бил против децата да ядат качествена и полезна храна и държавата би трябвало да е длъжна да намери ресурс за осигуряването й. Единственото, за което сме се разбрали с министерството на образованието, е това да не става за сметка на родителите", обяви Самуил Шейнин, председател на съюза на работодателите в средното образование. Тъй като повечето детски заведения са общински, според него общините би трябвало да намерят допълнителен ресурс.
В сдружението на общините обаче научиха за наредбата от медиите. "За пореден път никой не съгласува с нас актове, които ни касаят. От нас се очаква само да увеличим още субсидиите, но откъде ще ги вземем остава наш проблем", коментира изпълнителният директор на сдружението Гинка Чавдарова. В началото на септември наредбата ще бъде пусната за обсъждане сред кметовете и тогава ще стане ясно ще има ли проблеми и ще могат ли те да се решат.
Според Стефанка Балева, директор на градина в София и председател на асоциацията на директорите в средното образование, най-рано през октомври ще стане ясно колко още допълнително пари ще трябват за качественото изхранване на децата. "Трябва да мине поне месец, за да се види кое колко струва, да се направят разчети", обясни Балева. Според нея обаче в наредбата няма кой знае какви нови неща, защото и в момента в детските градини гонят подобни изисквания за калоричност и полезност на храненето. "Новото е, че вече има наредба, което е един по-висш нормативен акт. Досега се работеше с български държавни стандарти. Нов е и начинът на изчисляване на калориите. Но специално в София и в момента се спазват същите изисквания. Ползват се фурни от ново поколение, които готвят на пара. Всяко заведение си има медицинско лице, обучено да прави балансирани менюта", категорична е Балева. Информацията ще изненада земеделския министър, който също се кани да въвежда своите стандарти "Стара планина" в менюто на децата.
НА МАСАТА
Според наредбата на здравното министерство децата трябва да получават поне по 300 г зеленчуци и плодове общо. "Със сготвените зеленчуци това и сега се постига", твърдят директори. На същия принцип - чрез включване на съответния продукт в готвеното, може да се осигури и приемът на задължителните 350 г кисело или прясно мляко и 25-30 г сирене на ден. Оскъпяването може да дойде от изискванията към месото, тъй като пилешките филета например са два пъти по-скъпи от месата с кожа, а тя вече е забранена. Но големият проблем би бил, ако земеделският министър Мирослав Найденов се наложи и успее да вкара чрез наредба на неговото ведомство изискването децата да се хранят само с продукти по стандарт "Стара планина". Те са значително по-скъпи от другите, които също отговарят на законовите изисквания и според наредбата на МЗ това сега е достатъчно за изхранване на децата с тях.
Единственото, за което сме се разбрали с министерството на образованието, е това да не става за сметка на родителите
... що за щуротия? ... цвъкаш отрочета налево и надесно и - шапка на тояга .. после пенциите да ги ранят ... увеличението на разходите трябва да се поеме изцяло от родителите или к'вито са там ...