:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,873
Активни 879
Страници 5,803
За един ден 1,302,066

Проблемните кредити поставиха нов печален рекорд - 8.5 млрд. лв.

Особено критична е ситуацията при заемите за бизнеса - 22% от заемите са просрочени или преструктурирани
Негативните рекорди не спират - необслужваните и предоговорените кредити вече пораснаха до 8.594 млрд. лева към края на юли, а делът им достигна безпрецедентно високо ниво - 21.2%. От юни насам т.нар. проблемни заеми растат със скорост 340 млн. лева в месец, а спрямо миналата година масата им се е увеличила с 2.4 млрд. лева, показват публикуваните вчера данни на БНБ.



Особено критично е положението при заемите за бизнеса. 22.73% от фирмените кредити са сериозно просрочени или вече преструктурирани. При потребителските кредити около 19.5% не се обслужват редовно. На този фон ситуацията е "най-розова" при жилищните ипотеки, защото при тях 18.2% са класирани като проблемни. И при трите вида финансиране необслужваните и преоформените кредити са стигнали рекордно висок дял.

Засега банкери и икономисти твърдят, че причини за паника няма, защото банките имат солидни буфери. Освен това те подчертават, че трябва да се прави ясно разграничение между преструктурирани и лоши кредити. А според анализатора Георги Ангелов дори процентът лоши кредити не показва нищо сам по себе си. "Ако една банка няма капитал, печалби и провизии, дори съвсем малко лоши кредити ще я доведат до фалит. Обратно, ако друга банка има висок собствен капитал, печалби и високи провизии, тя може да издържи безпроблемно дори високи нива на лоши кредити. Няма ниво на лоши кредити, което само по себе си да е фатално - ефектът винаги зависи от размера на наличните "буфери", коментира Ангелов. Факт е, че у нас има много стабилни банки, но и такива с доста лоши портфейли. БАКБ (Българо-американска кредитна банка) например, в която наскоро влезе Цветелина Бориславова, отчита едва 35% безпроблемни кредити, а цели 65% от заемите са отписани като неспасяеми или пък са предоговорени, за да се даде шанс на длъжниците да ги обслужват. Това става ясно от проспект за увеличение на капитала на банката.

"Вероятно лошите кредити ще растат още", смята икономистът Гарабед Минасян, който е и в надзора на Българска банка за развитие. Той обаче също е убеден, че банките у нас са стабилни и няма причина за безпокойство.

Банкерите смятат, че трябва да се внимава с интерпретацията на данните на БНБ. "Когато даден кредит бъде предоговорен, така че клиентът да може да го погасява, той пак влиза в графата "проблемен". И колкото повече финансовите институции се опитват да помогнат на клиентите си, толкова по-страшна изглежда статистиката", обясни пред "Сега" Момчил Андреев, шеф на управата на Райфайзенбанк. Гуверньорът на БНБ Иван Искров също подчертава, че паричната статистика сама по себе си не може да бъде тълкувана еднозначно.

Лошото е, че високото ниво на просрочията продължава да се отразява на лихвите. Банкери не крият, че се налага коректните клиенти да покриват загубите на банките от неспасяемите заеми. Поради това лихвите по старите заеми стоят високи, а и за новите клиенти не падат осезаемо.

Покачването на просрочените и преоформените заеми е по-осезаемо и защото кредитирането като цяло продължава да се свива. Отпуснатите от банките суми за фирми и домакинствата са спаднали с 0.5% спрямо юли 2010 г. до 18.963 млрд. лева. През юни т.г. понижението бе 0.6% на годишна база. Специално при заемите за бизнеса обаче има обнадеждаващо увеличение. Те отбелязват 4.8% ръст на годишна база, а като обем през юли са достигнали 32.321 млрд. лв. И при жилищните кредити статистиката на БНБ долавя положителни сигнали - те са 8.779 млрд. лева, с 2.5% повече на годишна база. Обемът на потребителските заеми пък продължава да спада. Към края на миналия месец те са били 889.6 млн. лв., което е с процент по-малко от юни 2010 г.



СПЕСТОВНИ

Депозитите в българските банки продължават да растат, при това с ускоряващо се темпо. Според банкери и икономисти това се дължи на високите лихви у нас, на доверието в банковата ни система. Неясните икономически перспективи също са причина хората да спестяват. Влоговете на граждани са скочили с цели 12.5% в сравнение с миналото лято. Бизнесът също е вкарал доста повече пари в банки - ръстът е 12.3% на годишна база. Депозитите на финансовите институции също се увеличават сериозно - с 9.9%.
71
4431
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
71
 Видими 
23 Август 2011 19:49
... банките необезпечени кредити ли са раздавали?? ... да си ги прибират и разпродават ... че ний, със пестяванията, това чакаме ...
23 Август 2011 20:13
Ау, "професионалистите" в статията са я напълнили с бисери, изкривени термини и обиклновени оксиморони:
...На този фон ситуацията е "най-розова" при жилищните ипотеки, защото при тях 18.2% са класирани като проблемни...[quote]
Въпреки кавичките - проблемни ИПОТЕКИ с размер почти 20% и непрекъснато насрастващ - си е повод баш за паника.
...Няма ниво на лоши кредити, което само по себе си да е фатално - ефектът винаги зависи от размера на наличните "буфери", коментира Ангелов...

Демек няма значение дали ножът ти е одраскал кожата или е забит така, че да стърчи от гърба - важното е този, в койно е забит ножа да е усмихнат оптимист.
Е-е-е-ех, кога ще доживея да вия видни финансисти, обесени за т@шаците...
[quote]..."Вероятно лошите кредити ще растат още", смята икономистът Гарабед Минасян, който е и в надзора на Българска банка за развитие. Той обаче също е убеден, че банките у нас са стабилни и няма причина за безпокойство...

Мда. Демек - чумата утрепА половината население, ама пък плъхопвете се увеличават - няма повод за безпокойство.
...Банкери не крият, че се налага коректните клиенти да покриват загубите на банките от неспасяемите заеми...

К'во криене - то си е закон. И не покриват "загуби", защото при такива лихви банките винаги са отгоре, а увеличават бонусите на мазните банкери по стълбицата.
...Депозитите в българските банки продължават да растат, при това с ускоряващо се темпо. Според банкери и икономисти това се дължи на високите лихви у нас, на доверието в банковата ни система...

Ти му пик@еш в устата, той се радва, че дъжд вали...
Абе кажи му "банкер" и вади калашника на секундата. Няма как да сътвориш грях...
23 Август 2011 20:31
Хахаха, коментарите на банкерите са е**ти т***ка! Горките са пределно наясно, какво ги очаква при тази тенденция, и буквално са напълнили гащите с рядко л. от страх - смешника Искров nonwithstanding "Гарантирано от ГЕРБ", д**ба
23 Август 2011 21:24
Сума ти фирми задлъжняха след като Дянков забави с месеци държавните плащания, в нарушение на всякакви закони. А банкерите довършват падналите. Това са ненаситни кърлежи и основна причина за световната криза. Такива директно до стената
23 Август 2011 21:46
... струва си да се прочете и това: Натиснете тук
23 Август 2011 21:53
Старшината - Когато съдът не работи се получават такива неща. Пазарът не търпи вакум. В крайна сметка, за да има икономика и общество, трябва договорите да се спазват. Т.е. който е взел пари - трябва да ги върне, а не да намира причини, защо да не ги връща.
23 Август 2011 21:55
Банките стига са се услушвали, ами да започват да разпродават обезпечения и да чистят задължения. Че цените падат ли падат.
23 Август 2011 22:26
Пазарът не търпи вакум.


И по тази причина ще трябва да изтърпи АВАКУМ.

А по-сериозно - няма такова нещо като намаляване на лихвите, напротив! Поведението на банките е антипазарно, особено "гръцките" такива! Конкретно за една кредитна линия, процентният пункт е скочил с 3, което повдига лихвата с над 33%, положението мамата си трака!
23 Август 2011 22:35
... така е, Мръвчо ... ама който има брада - да си търси и бръснач ... а ти си кътай паричките и чакай ... скоро по две за лев ще се продават хубави неща .. ама ако си от другата страна - дупе да ти е яко ...
23 Август 2011 23:00
Те и 50% ще стигнат, ако банките не започнат да си събират вземанията ефективно. Кой е луд да си плаща кредита, щом може другите да му го платят. Самият факт, че Цецка (която ползва вътрешна информация против всякакви правила на пазарната икономика) си е купила акции в банка, на която 65% от кредитите са просрочени или преструктурирани, говори за това какво ще им се случи на тези с "лошите" кредити - ще им ги платят останалите, които в банка не са стъпвали.
23 Август 2011 23:38
... не е така, Билинамкойси ... ще го обясня за трети път и повече няма:
Начални условия: имаш някой лев; изкарваш някой лев; гледаш телевизии; решаваш да направиш Удара на живота си.
Избиране на начина: ще концентрираш всичките си парички; ще заложиш де що имаш; ще почнеш да пестиш; ще направиш Нещо голямо и или ще го продадеш за Мноогопари, или то ще ти изкара Мноогопари.
Реализацията: избираш Любимата банка; отиваш при Любимия банкер; показваш всичко, което имаш; те ти се радват; показваш им Великите си планове за Великото нещо; те ти радват; назначават ти ОЦЕНИТЕЛ; много добра фирма; оценява и казва: апартаментите на тоя човек струват 30% повече, Нещото е много велико. Да дерзай!
Хубавото време: получаваш дори повече пари, отколкото си се надявал; правиш Нещото с размах; зимаш и Джип на лизинг (за имиджа), нов костюм, Ролекс и шапка на булката; чукаш чаши с бизнес другарчета по хай-кръчми.
Първи намигвания: Великото нещо не готово, но купища пари не потичат; трябва (може би) да чакаш; свиваш още това, което те е хранило; спираш лизинга - зимат жипката (халал да им е - откъде дошло-там отишло); спираш почерпките; сяваш на шапката на госпожата; бръснеш се през ден.
Началото: няма с какво да плащаш вноската на Любимата банка; напомнят ти учиво; канят те на разговор; много неприятен.







Редактирано от - Старшината на 23/8/2011 г/ 23:53:08

23 Август 2011 23:51
Старшинка, тези които са стигнали до твоята точка 4 са сигурно 10-15% от тези, които са почнали от точка 1. Въпросът е какво да правим с останалите, защото времето назад не може да се върне.
24 Август 2011 00:09
... почакай, Билинамкойси, дописал съм 5 и 6 и продулжавам:
Гърчът: почваш да не долюбваш банката, но се влюбваш в Другата; опитваш да договаряш рефинансиране и ти щруква косата; връщаш се при старата Любов и предоговаряш кредита, с нещо отгоре, за добрите чувства.
Рекурсия: Гърчът се повтаря 2++ пъти, според мазохистичните склонности .....
Какво да чакаш:
1. Любимата на края ще си поиска обезпеченията.
2. Майната му, ще кажеш, "Ще изляза на квартира и ще започна отново и НАЧИСТО".
3. Излизаш на квартира и те хранят приятели.
4. Любимата обявява обепечението на търг начална стойност остатъка от задължението.
5. Нама балами.
6. Обявява го на свободен явен търг със стъпка 20К, напр.
7. Явяват се трима, и най-много дава тоя, дето покрива 35% от остатъка на задължението ти.
8. Печели и взима.
9. ОСТАВА да дължиш още 65%.
10. Честито! ... И не се беси, че "дълг не гние" ...
Поздрави

24 Август 2011 00:52
Банкери не крият, че се налага коректните клиенти да покриват загубите на банките от неспасяемите заеми.
-Че що да крият всичко си е напълно в реда на нещата
24 Август 2011 03:09
Интересно ми е как процедират в другите страни по същия проблем?
И там ли има мутри като нашите?
24 Август 2011 03:13
алабала,
Т.е. който е взел пари - трябва да ги върне, а не да намира причини, защо да не ги връща.
....................
Който е виновен за безработицата на хората, за свитите доходи и увеличените цени и лихви - той трябва да плаща разликата.
Как може да не го разбираш това?
Как да ти го налея в кофата?
24 Август 2011 07:06
Банките стига са се услушвали, ами да започват да разпродават обезпечения

Кому?
-------
Блогът на Генек

24 Август 2011 07:15
Старши,
От всичко, което си написал излиза, че не вярваш в пазарната икономика. Банките на теория трябва да управляват ефективно риска и да насочват ресурсите към проектите с най-висока възвръщаемост.
24 Август 2011 07:36

Мнение
генек
[Златен]
от Bulgaria

Общо мнения: 20374

Банките стига са се услушвали, ами да започват да разпродават обезпечения

Кому?


На тия дето имат пари за изпиране и на ниски цени - поредното доограбване на народа и съсипване на дребния и среден бизнес !!!
Чети по-надолу :

До
Председателя на народното събрание на България

От
“Национална Асоциация на Българския Бизнес”
Светлозар Николов-Председател
e-mail:office@nabb-bg.com
и
“Организация за обществена самозащита - ЕДНО”
Светлозар Николов-Председател
e-mail:office@oos-edno.org

Искания за законодателни промени:
1. От ГПК да се промени чл. 417, ал.2 като останат само държавните учреждения и общините. Да отпадне „и банките”, тъй като това поставя фирмите и гражданите в България в неравностойно положение със банките. Това противоречи и на търговския закон, в смисъла на равнопоставеност на търговските субекти.
2. Да се въведе мораториум върху продажбата на недвижимо имущество вписано като обезпечение за кредит за срок от 3 години. Това ще позволи на кредитополучателите да работят и живеят нормално, ще помогне на гражданите и фирмите да излязат от кризата и ще доведе до успокояване на цените на имотите. Продажбата на обезпечение на ниска цена не е в интерес нито на кредитора, нито на кредитополучателя. Имаме данни, че в момента се спекулира и фирми близки до определени банки изкупуват недвижими имоти на изкуствено ниски цени.
3. Ог НК а се промени чл. 270, ал.1 на:„Който противозаконно пречи на орган на властта да изпълни задълженията си, се наказва с лишаване от свобода до три месеца или глоба от сто до триста лева.” Това наше искане е свързано със масовото превишаване на правата си от Частни съдебни изпълнители. Размерите на лишаване от свобода и паричната глоба са се повишавали няколко пъти през последните години, а доходите на данъкоплатците не са.
4. От закона на Частните съдебни изпълнители да се промени чл. 2, ал.2 и да отпадне възлагането на държавни или общински вземания да се извършват от частни изпълнители, има държавни такива. Това е искане поради корупционните практики в страната. В гр. Русе например, Общинските вземания се извършват предимно от ЧСИ Иван Иванов (прекръстил се на Хаджииванов).
5. Да се променят таксите и комисионните на частните съдебни изпълнители, като се въведе хонорар на изработен час (практика в европейски държави). Този хонорар да кореспондира със средната работна заплата в страната, тъй като се плаща от длъжника.
24 Август 2011 08:11
Банките на теория трябва да управляват ефективно риска и да насочват ресурсите към проектите с най-висока възвръщаемост.

а на практика просто го прехвърлят върху изрядните си клиенти и не им пука за възвращаемостта на проектите.

________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
24 Август 2011 08:17

Вижте сега другари, гледате подробностите, а не виждате голямата картинка. А тя е, че банкирането и кредитирането ще ни вкарат в комунизма. Защо? Как? Ами много просто - знаете основния принцип на комунизма "На всеки според потребностите, от всеки според способностите" (именно в този ред!). И какво всъщност правят банките? Ами реализират на практика точно този принцип:

Банкери не крият, че се налага коректните клиенти да покриват загубите на банките от неспасяемите заеми. Поради това лихвите по старите заеми стоят високи, а и за новите клиенти не падат осезаемо.


Т.е. имаш потребност от нещо и хоп, дават ти кредитче (за удобство, банкови гишета има вече в някои магазини, а в другите може да се ползват кредитни карти). След това, изплащаш заема колкото можеш, а ако не можеш, банката компенсира от останалите. Също от кой колкото може и колкото му стигнат силите. С което (ако нямаш собственост, която да ти вземат, ама то при такава система за какво ти е изобщо собственост), комунистическият идеал може да се счита за осъществен. Така че другари, не унивайте - банките ни водят към светлото комунистическо бъдеще (а вече и настояще)!

П.П.
И не си мислете, че ще ни се размине - всеки що годе читав икономист, финансист или политист, ще ви каже, че кредитът може и да има някои недостатъци, но по-добро от него няма измислено. Ерго, комунизмът настъпва и идва. Неизбежно и неотклонно.


_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

24 Август 2011 08:18
rki,
а на практика просто го прехвърлят върху изрядните си клиенти и не им пука за възвращаемостта на проектите.
......................
Щом на банката не и пука защо на длъжниците да им пука?
И защо хората да плащат данъци на държавата като такава няма?
24 Август 2011 08:27

Банките ... трябва да управляват ефективно риска и да насочват ресурсите към...


а на практика просто го прехвърлят върху изрядните си клиенти


Продължение:
Ако не достигат клиенти, на които да го прехвърлят, то те го прехвърлят или на държавата или на централните банки, а с това и на всички останали (повечето от които дори и не са вземали кредити). Така, на практика, делото банково и кредитно става и дело държавно и общонародно.

Но има и още: ако и самата държава е затънала в дългове, то тя на свой ред ги прехвърля на останалите държави. Това става с новите европейски финансови фондове, а също и с готвените общоевропейски облигации (които маса хора искат и за тях натискат). С което се реализира и другия комунистически идеал, а именно интернационализма.

_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!


Редактирано от - Пенка от Прокатния на 24/8/2011 г/ 08:29:01

24 Август 2011 08:36
mary1001 - Като си подписвала договора за кредит, имаше ли условие, че ще си плащаш само ако имаш високоплатена работа? Какъвто договор си подписала такъв изпълняваш. Га яде кИфтетата сладко беше нали? Когато дойде сметката защо се оплакваш?
24 Август 2011 08:41
Не ядох кюфтета тогава. Не можех да си го позволя!
Сега ям защото съм в чужда държава.
Апартаментчето е празно защото не можах да го довърша.
Вчера се запознах с "колежка" по работа и кредитна съдба.
И тя като мен не мисли да се връща в България.
И е поредната такава "колежка"...
Като избягат всички нормални обикновени хора от България то какво ще правят останалите - мутрите и ненормалните?

24 Август 2011 08:48
mary1001 - Кюфтатата могат да бъдат и във вид на апартамент Не си в България, но си изплащаш кредита в България нали? Просто договорите трябва да се спазват. Някой път човек се опитва да хапне по-голяма хапка отколкото може да понесе.. друг път, това е катализатор, човек да види големият свят. Всяко зло за добро.
24 Август 2011 09:28
Алабала, айде стига вече си повтарял едно и също, а? В САЩ, Германия, Англия, Италия и пр. държави има т.нар. антилихварско законодателство, което регулира пределните нива на лихвите по кредити.
Такова трябва да се въведе час по-скоро и у нас.
Това е с две думи положението.
24 Август 2011 09:51
Идиотите злорадстват?! Те затова са и идиоти де...
24 Август 2011 11:02
Всеки път, а да кажа нещо и Пенка ме е изпреварила.
Това е лошото на единния организъм - и да си изряден кредитополучател, а и такъв дето не си взимал кредит въобще, то и двамата сте в кереча през обменните механизми. И какво се насърчава тук - взимането и невръщането на кредит ли??? Че банките имат много трески за дялане, а и някой тях да ги дялка е така, но тогава не взимайте бре. Поне никой насила (за разлика от други дейности) не ви е карал да взимате кредит. ОК нужди много, но повечето и те са измислени и се вижда, че може и без тях. Да, мислил съм да си взимам кредит понякога, но досега не съм понеже не ми харесват условията. Имам кредитна карта и само това ми е кредита, но то ми е на плюс като не плащам лихви по нея и кешбека ми е повече от таксата. Е да - карам стара кола, живея в панелен апартамент, но ми е по-спокойно. Простирайте се според чергата си. Но и аз ще духам супата заради много обстоятелства, нищо че гледам все да съм изряден. Ама това си е мой недостатък.
24 Август 2011 11:44
Преди няколко дена имаше текстчета как злодейските банки си искат обратно парите дадени на добрия Андрешко и колко лошо е това. Сега е ред да се поплаче колко е лошо банките да не си търсят парите и как добрите Андрешковци със заеми страдат от тази работа.
24 Август 2011 12:03
Всъщност не обвиняваме банките, че са злодеи. Обвиняваме ги в нещо по-страшно, че са неспособни да разпределят ефективно спестяванията.
24 Август 2011 12:12
Ефективно за кого? За собствениците на банките, за спестителите, за кредитополучателите...? Има и едно хубаво явление което не е само родно. Когато колата се обърне, всички вече знаят какво е трябвало да се направи преди.
Но пък почти безспорно е , че една комисарска тричленка би могла да разпределя най-добре парите на спестителите.
24 Август 2011 12:15
Не.
Просто трябва да се въведат нормалните за цивилизования свят законови регулации на пределните нива на лихвите.
Така ще се създаде здрава основа за предвидима, полезна и устойчива работа на банковия бизнес у нас.
Можем директно да копираме френския модел, например.
24 Август 2011 13:05
За благосъстоянието на всички. На теория всеки, ако преследва собствения си интерес трябва всички трябва да са по-добре. Оказва се обаче, че когато банките като преследват собствения си интерес резултатът е 20% лоши кредити. А банките, компенсират загубите си чрез увеличаване на лихвите за редовните клиенти.
24 Август 2011 13:06
Можем директно да копираме френския модел, например.

И какъв е "френския модел"? Или ще цитираме един банков продукт с ограничение на максималната месечна вноска има го не само във Франция)? Само че има и допълнителен текст по този продукт (ако става въпрос за него) и не е хубаво да се съобщава само половината условие на задачката.
24 Август 2011 13:17
20% лоши кредити
??? Някакъв линк, по възможност да не е писание на медиен труженик-аматьор който не знае какво означава определен термин?
За благосъстоянието на всички се грижат политиците. Като се поощрява андрешковщината резултатът е популярност за политиците заедно с по-висок риск при заемите съответно значителен размер лоши кредити за банките и високи лихви за кредитополучателите. Когато се говори за "всички" просто системата е малко по-широчка отколкото ако става въпрос само за спестители, вземащи кредити и посредника в процеса. А и никога не се обсъжда, че условията са такива защото има желаещи да сключат договор по тях.
24 Август 2011 13:22
Не няма да цитирам. Информация има колкото искаш в интернет(не и на български, по някаква странна причина, на на английски се намира). А моделът във Франция е такъв, какъвто е във всички цивилизовани държави - не може банката да си определя и променя лихвата както и падне. Има пределни нива и/или правила. В случая с Франция е БЛП на централната банка + фиксиран в закона процент .
24 Август 2011 13:26
А вече и в Полша:

Polish MPs proposed to set a maximum effective interest rate one third higher than the default rates, currently set by law at 12 percent. This would put in place an effective cap of 16.3 percent. Short-term consumer loans as well as credit cards, which are priced the highest, would likely be the first target of the proposed changes.

Read more: Bankers oppose interest cap in anti-usury laws - New Europe http://www.neurope.eu/articles/ Bankers-oppose-interest-cap-in- antiusury-laws/21534.php#ixzz1VwOS89s6
24 Август 2011 13:28
Натиснете тук
24 Август 2011 13:33
Ако не го разбираш, ще ти го преведа довечера.
Не е трудно.
Принципът е следният - не може всеки да си слага каквато лихва иска.
Има фиксирани тавани на лихвата за всеки вид продукт, а ако няма, съдът задължава централната банка да определи случай по случай тавана на лихвите за всеки тип продукт.
Чао засега, че имам работа.
Като имам време ще ти разкажа за другите държави, в които действа антилихварско законодателство.
24 Август 2011 13:38
Очевидно не си чел за невидимата ръка на пазара, която се грижи за щастието на всички. А теорията, че хората и фирмите не си обслужват заемите, защото някой ги поощрява е просто смешна.
24 Август 2011 13:38
Попе, когато си пожелаваш нещо, първо се постарай да разбереш какво си пожелаваш, второ - помисли си дали наистина го искаш. Значи, френският таван на лихвите не е ОЛП +надбавка, а 33% над средния лихвен процент по подобни кредити, отпуснати от банките през последното тримесечие. Това означава единствено, че отделна банка не може да скочи много с лихвата над останалите, а иначе банковата система може да си вдига лихвите. Между другото, според статистиката на БНБ лихвите по кредити стабилно падат през последните две години. Та както рекох - второ, помисли си дали го искаш. Ако има таван на лихвите и този таван се окаже ефективен, т.е. под пазарното ниво, това просто означава, че част от желаещите кредит няма да могат да вземат. Ще взимат кредити само първокласни длъжници с нисък риск. По-рискови длъжници няма да могат да вземат кредит и да си купят жилище или да започнат бизнес. Ти това ли искаш?

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
24 Август 2011 13:40
conventional loan constitutes a usurious loan when it is granted at a rate that exceeds, at the time it is granted, at least one-third of the average effective rate applied during the prior quarter of the year by credit institutions for loans of the same nature with similar risks, as defined by the relevant administrative authority after consulting with the National Credit Council.

Ще прочета с интерес. А тук някакви странни екземпляри говорят за фиксирани и променливи лихви във Франция Натиснете тук. Сигурно лъжат, а има и дребен шрифт.
24 Август 2011 13:46
За 20% "лоши" кредити явно нещо нежурналистическо май няма да може да се прочете, та по изпитана традиция преминаваме на персонални забежки като аргумент. Няма лошо, щом успокоява и аргументира тезите...
24 Август 2011 13:47
Прощавай не били 20%, а 22%.
24 Август 2011 13:49
Четете всичко в статията, бе хора, не само което ви изнася:
In a decree issued pursuant to Article 313-3 of the French Consumer Code, the French Ministry of Economy and Finance designated the Bank of France to determine the usury interest rate for certain categories of loans specified by executive order (the "1990 Decree".[2] The rates determined by the Bank of France according to this provision over the past three years have ranged from 7.31% to 9.33%.[3]

However, the rates specified by the Bank of France for determination of usury ceilings do not include rates for corporate loans in an amount greater than Â?152, 449 or loans denominated in foreign currency.[4] The usury rate on such loans would have to be established by the Bank of France on a case by case basis, upon referral by a French court, and by reference to the express guideline stated on the face of the usury statute, which refers to rates for "loans of the same nature with similar risks."
Айде, че имам работа.

24 Август 2011 13:53
tudor, !
ама разни Меританезнамсиколкоси, едва ли ще те разберат.. те искат да имат кофи пред себе си и нещо да им наливат..., макар че не се знае има ли какво
24 Август 2011 14:04
Топлия, пише си го в съобщението на БНБ - "Съгласно данните, публикувани в прессъобщението Състояние на банковата система към края на юни 2011 г. от 29 юли 2011 г., делът на класифицираните експозиции с просрочие над 90 дни в брутните кредити (без тези за кредитни институции) е 13.53%."
Обаче не е удобно да се чете там. Още повече, че малко по-надолу пише: "Нетните чуждестранни активи са 19.491 млрд. лв. в края на отчетния месец при 17.979 млрд. лв. в края на юни 2011 година. На годишна база те нарастват с 24% при ръст от 20.3% през юни 2011 година" - това е друга тема, но пак е лош повод за виене

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
24 Август 2011 14:43
В графата "загуба" по последните данни са около 8, 6% от кредитите за граждани (потребителски и ипотечни), но вместо поглед в информацията е по-лесно да се "показват" знания чрез словесни конструкции вероятно замислени като изразяващи "ирония" над "неразбиращи".
24 Август 2011 15:36
Когато колата се обърне, всички вече знаят какво е трябвало да се направи преди.

Малцина обаче знаем, че колата ще се обърне преди това. И никой не ни вярва.

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД