:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,584
Активни 652
Страници 12,487
За един ден 1,302,066

България е първа в Европа по евтино строителство

Бизнесът не вижда изход от кризата в сектора
След като брокерите отчетоха спад в цените на жилища, сега се оказа, че страната ни предлага най-евтиното строителство в Европа. Проучване на британската консултантска компания EC Harris показва, че у нас тези дейности излизат най-евтино в цяла Европа, пък и до голяма степен в света.

Проучването обаче не казва дали у нас строителството е евтино заради цените на строителни материали или заради работната ръка, която е ниско заплатена, а и много от случаите се плаща на ръка. Според експертите позицията в класацията ни е обяснима. Причината е, че стойността на суровините намалява в резултат на липсата на пазар. Според изпълнителния директор на строителната камара Иван Бойков до края на годината строителният сектор в България ще продължи да се влошава. Процесът е резултат от постоянния спад на инвестициите и липсата на достатъчно обществени поръчки, които да закрепят строителните фирми, обясни Бойков.

Цената на строителството у нас е наполовина по-ниска в сравнение с тази във Великобритания, посочват анализаторите, цитирани от Investor.bg. В тазгодишната класация на дружеството страната ни дори изпреварва Македония и Босна и Херцеговина, където строителството излиза малко по-скъпо.

За най-скъп пазар за строителство е посочена Швейцария, където разходите продължават да се повишават и тази година те са с цели 70% над британските. Учудващо сходни пък са цените в най-големите икономики на Европа. Строителните разходи в Ирландия, Германия, Франция, Австрия, Италия, Белгия и Холандия са в почти еднакъв диапазон с тези на Острова.

В същото време въпреки сигналите за раздвижване на пазара и ръст на сделките с имоти се оказва, че строителните фирми са все по-обезсърчени от ситуацията в сектора. Общата им оценка спада с 5.7 пункта през август главно заради увеличения песимизъм в очакванията им за следващите шест месеца, отчита Националният статистически институт в проучване за бизнес климата. Бизнесът е притеснен от несигурната икономическа среда и финансовите проблеми, като мрачните настроения се засилват през този месец, отчитат експертите. Негативните нагласи на фирмите от сектора се свързват и със слабото търсене на жилища, въпреки че само преди месец Агенцията по вписванията регистрира бум в сключването на сделки за покупка на имоти.



НАГЛАСИ

Повишен оптимизъм за бизнес климата у нас сред предприемачите отчита статистиката в сектора на промишлеността и търговията на дребно. Като цяло стопанската конюнктура се покачва с 1.1 пункта спрямо юли. Търговията продължава да е най-добре представящият се сектор, като бизнес климатът нараства с 10.8 пункта през август спрямо юли. Повишен е и оптимизмът на мениджърите за текущото бизнес състояние на предприятията в сектора на промишлеността. Несигурната икономическа среда обаче остава основното предизвикателство за бизнеса, показва анкетата.
36
3908
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
26 Август 2011 19:59
"Учудващо сходни пък са цените в най-големите икономики на Европа. Строителните разходи в Ирландия, Германия, Франция, Австрия, Италия, Белгия и Холандия са в почти еднакъв диапазон с тези на Острова."

И кое му е учудващото - всички тези са развити икономики, ползващи една и съща валута на един и същ общ пазар?


26 Август 2011 20:29
Не само евтино, но и изключително некачествено.
26 Август 2011 20:50
В България тотално е сбъркана технологията на жилищното строителство. Използването на кухи тухли и топлоизолация е погрешно. Стрителството трябва да се изпълнява със зид 38 см от плътни тухли. Намален размер на прозорците и по-малко тераси. Тогава почти няма да се налага да говорим за енергийна ефективност. Масовото използване на стиропор и лошото изпълнение много скоро ще създаде сериозни проблеми. Използването на плътни тухли спестява външни мазилки и е безопасно при пожар. Ниските цени са резултат на бърза и некачествена работа. Моя бос като се върне от чужбина го разпитвам за строителството там, той ми разказва как ял вресторанта за 400 евро.
26 Август 2011 21:08
Нормално е да е по-евтино строителството, стандартът на живот е поне 5-10 пъти по-нисък от западните държави. От друга страна, жилищата са почти на цената на западните държави - като вземем предвид идеални части и други безумия, като например шпакловка и замаска. А да - на запад гледат само чистата жилищна площ.

Балонът в цените на имотите съсипва икономиката ни. Съсипва и хората. Мизерия и високи цени на имотите - това е България. Така другите бизнеси не виреят.
26 Август 2011 21:26
Риболовец, я вземи да напишеш една докторантура по въпроса.. . Немам думи. То бива дилетанщина, ама всичко си има обсег.
26 Август 2011 21:32
19, ти да не би да продаваш стиропор?
26 Август 2011 21:47
Не, ама съм инженер.
26 Август 2011 21:57
Голяма част от колегите ти проектанти споделят моето мнение. Предполагам, че си наясно колко е слаб контролът при изпълнение на топлоизолацията.
26 Август 2011 22:00
най-евтино в цяла Европа, пък и до голяма степен в света.

Цените на готовите жилища бяха по-високи от Флорида, пък и до голяма степен в света.
P.S.СЕГА 8, 5 млрд.необслужваеми кредити.

Редактирано от - Diver N на 26/8/2011 г/ 22:02:41

26 Август 2011 22:14
не виждам каква новина е това, че жилищата ни са евтини. (макар че не го вярвам съвсем, една позната си купи преди година-две жилище в малко градче в германия, апартамент на цена, която в бг може да се срещне в по-големите градове. да не говориме, че имаше балон в цените. в нормалните държави казват че средно жилищата са на цена три годишни заплати. та ако човек пести една трета от заплатата за десет години може да си купи жилище. у нас по тази логика едно жилище трябва да струва средно 25-30000лева при заплата 700 лв.)

при положение, че сме най-бедната държава в европа, с най-ниските заплати и пр. не виждам какво е чудното.
27 Август 2011 00:52
... в сфинарниците нема скъпи спални ..
27 Август 2011 08:41
По дилетантска статия статия не бях чел в този вестник! И по некомпетентна!
27 Август 2011 11:10
И какво лошо има от това дадена стока да е евтина и повече хора да могат да си я позволят? Ми това е чудесно.
27 Август 2011 11:26
Използването на кухи тухли и топлоизолация е погрешно. Стрителството трябва да се изпълнява със зид 38 см от плътни тухли

Винаги съм се чудил, защо трябва да се изказваш и по въпроси, от които хабер нямаш!?! За да стане ясно на рибаря, посоча за сравнение коефициента на топлопроводност на двата материала.
- зидария от плътни тухли - 0, 79 вт/м град С
- зидария от кухи и решетъчни тухли - 0, 52 вт/м град С
И е много интересно, кои са
Голяма част от колегите ти проектанти споделят моето мнение

Те са толкова проектанти-топлотехници, колкото и ти си рибар. Ама нали е въпрос да се плюе!
27 Август 2011 11:49
За неизкушените от техниката ще поясня - зидарията от плътни тухли пропуска с 35% повече топлина навън от тази с решетъчни тухли през отоплителния сезон и изисква по голям разход на топлоенергия за отопление, респективно през летния - обратно към помещението, което увеличава нуждата от по мощна климатизация. За малките прозорци - може някой архитект да проектира и сграда без прозорци, като банков сейф, или с малки такива, но тогава нуждата от осветление през цялото или през по голямата част от денонощието разгонва фамилията на енергийната ефективност. За последната само си чувал, без да знаеш какво е, как се постига и каква е целта и. Ходи за риба, не се занимавай с въпроси дето не са за теб! Там шарани колкото искаш.
27 Август 2011 15:13
За съжаление въпреки 35-те години работа като технически ръководител не успях да се науча да си изразявам по кафяво-просташки начин. Няма как да оспоря изолационните качества на кухите тухли и пенополистирола. За сега това е решението за старите сгради. Обаче не виждам причини при ново строителство да не се използат дебели зидове от плътни тухли. Заради сеизмичния район няма как да минем без стомонобетон. Камък, тухла и дърво-това са основните материали. Би трябвало да избягаме от продуктите на петрола колкото може. В изолирания ми апартамент климатиците дънят, а в къщата от плътни тухли при 30 градуса вън не мога да легна без завивка.Факт!
27 Август 2011 15:27
риболовец, айде стига глупости, излагаш се.
27 Август 2011 15:31
За теб законите на топлотехниката не важат, както е видно от постингите ти. Има неща, които техническите ръководители изпълняват, както са предвидени от по грамотните. Дори и без да разбират и знаят защо се прави едно или друго нещо! За останалото - виж мнението над мен!

Редактирано от - браун на 27/8/2011 г/ 15:34:29

27 Август 2011 16:03
В момента се занимавам с къща към 600 кв. на 4 ет. Поротерм и фибран 6 см, а остъклението на фасадите е към 60%, ама имали бол пари, дали!? Все пак парите техни, да слушат по-грамотните.
27 Август 2011 17:16
А ла Петрински:
Преди много години пра-пра-пра-дядото на Баш Майстора се цанил да гради дувар на един гостилничар в Албиона. От тогава и насетне британците все повтарят:Не съм толкова богат, за да купувам евтино.
27 Август 2011 17:17
Най ефтини в строителството????!!! Да не почна да се смея. Пък и изпълнението е такова / най ефтиното.
Основните правила на изпълнението на строежа не се спазват. Като се почне с изграждането на грубият строеж: Тухлите нямат вертикална мазилка, шумноизолацията на пода не се прави, има цял куп недостатъци така не сравнявайте ябълки с круши.

Така че не се гордеете с това че строите най ефтино!!!!!
27 Август 2011 18:47
1."Ефтини" е с "В"
2.
И какво лошо има от това дадена стока да е евтина и повече хора да могат да си я позволят? Ми това е чудесно.
Лошото е, че наистина, поевтиняване под определен праг, означава крайно некачественно строителство.. ами те СВЕТОВНИТЕ цени на доста неща са едни и същи.. Падането на окончателната стойност означава просто, влагане на материали от съвсем друг клас..
3.За тухлите и енергийната ефективност.. ами иска четене-напр. системи за избягване на термомостове... Натиснете тук ето за тераси.. кви зидарии от 38 см, кви пет лева ?! Ами ето го формата 36, 5 мм е!! Натиснете тук към него има минерална вата и затваряне с тънка зидария!
27 Август 2011 19:00
Браунееее..За неизкушените от техниката ще поясня - зидарията от плътни тухли пропуска с 35% повече топлина навън от тази с решетъчни тухли през отоплителния сезон и изисква по голям разход на топлоенергия за
Нещата са мааалко по сложнички, отколкото и ти и Риболовец ги кадвате.. плътните стени имат т.нар "топлинна инерция" но естественно НЕ МОГАТ сами да покрият ВСИЧКИ изисквания за съвременна топлоизолация.. Ето пак сайтове- Натиснете тук
П.П. мене най ме притесняват, при "изолирането" и "санирането" което съм виждал в България, че не взимате НИКАКВИ мерки, ако, не дай Боже стане пожар на долен етаж в "изолирана" сграда и има вятър дето да го раздуха.. Дори и "негоримите" изолации на база нефтопродукти обгазяват с цианиди!! От вятъра ще се обгази ЦЯЛ КВАРТАЛ.. ама, вие си знаете-то българи има много, и да поумрат някои от цианиди..
27 Август 2011 21:22
Не може да се сравняват цените за строителство в България с цените в другите държави. Използваните продукти в строителството предимно са местни, т.е. зависят от стандарта в съответната държава. Нашият стандарт е 3-4 пъти по-нисък от стандарта в другите европейски цени. Т.е. би трябвало и цените в строителството да са няколко пъти по-ниски от тези в Европа.

Редактирано от - mick на 27/8/2011 г/ 21:56:05

28 Август 2011 00:56
Мъка, цените били вече най-ниски в Европа.... Ами когато нормите ви на печалба бяха най-високите тая статистика що я крихте бе?
Време е за разреждане на гаргите в тая псевдо-индустрия.
28 Август 2011 08:45
Уточнение: Най-ниска себестойност (водеща до ниско качество) и най-високи печалби (преди кризата)
28 Август 2011 08:52
Всъщност си мисля, че КЗК трябва да се намеси и да провери за нарушаване на конкуренцията, за договаряне между производителите на инертни и всякакви други материали произвеждани, че и внасяни отвън. Всъщност трябва да се провери цялото строителство защо беше, а и продължава да е толкова скъпо за българския стандарт.
28 Август 2011 09:07
Използваните продукти в строителството предимно са местни

Циментът си е на горе-долу на МЕЖДУНАРОДНИ ЦЕНИ (имаме и много ВНОС от Турция!).. желязото е 100% ВНОС!.. Материалите за топлоизолация са 100% внос, строителните смеси и боите частично се бъркат и пакетират у нас, но пък 100% от активния компонент е внос.. Кофражите за стени, трегерите (т.нар"Щайдле трегер") подпорите, триногите голяма част от шперплата са внос!100% от материалите за прозорци, подови покрития, лепила, хидроизолации са внос, като у нас имаме само разкрояване и дооформяне, което е не повече от 7%-8% от стойността...! Ламаринените термопанели, каменната вата, покривните мембрани, системите за отводняване са 100% внос! Тръбите за водопровод и канал са 100% внос!
Профилите за гипскартон, ламинираните паркети са 100% внос.. плочките- фаянсови и подови са 90% внос!
Арматура за тоалетни и бани е ок 30-49% севлиевска - останалото- внос!!

Редактирано от - samuil на 28/8/2011 г/ 09:10:14

28 Август 2011 09:20
samuil - айде айде всичко го изкара вносно, освен желязото, някоя изолация и тръби другите основни неща са си местни или поне тук се изработват от вносни материали - например дограмата.
28 Август 2011 09:29
Така е, Самуиле, но и ти трябва да се съгласиш, че форума не е онлайн училище. Това, което съм написал е най-видимото и ясно оборващото едно несъстоятелно твърдение. Бъди здрав!
28 Август 2011 14:42
Четейки коментарите - Не съм виждал никъде в Европа подобни на беге-топло изолации - с външно монтиран стиропор измазан с мрежа или без такава. Навсякъде хората зидат двуредно с изолационен материал по средата. Трайно и надеждно, не отбий номер.
28 Август 2011 16:38
някоя изолация и тръби другите основни неща са си местни или поне тук се изработват от вносни материали - например дограмата
.
Ами 90% от дограмата е ПВЦ и се изработва от нефт!
Не знам какви са твоите сведения , че в България има производители на български ПВЦ профили, работещи с български нефт??!
А да се нарежат профилите на дължина и да се направят прозорци е 10% от стойността (обяснил съм го в по-горния си коментар, но поради проявеният огромен интерес съм принуден да повтарям!)
Тръбите за ВК са 40% на фирма Рехау и 30% на други чужди фирми и 30% на Капитан Дядо Никола, като "българското" в производството на КДН е вземане на вносен гранулат и пускането му в едни машини..
Не знам въобще да съществува българска система за отводняване на покриви, нещо като "Хауратон" или АКО-"Пасавант"..
КОИ ОСНОВНИ неща са си местни?! Плочките?!Паркетът?!Кофражите?! Телта?!Гвоздеите?!
28 Август 2011 17:54
Да се твърди, че къща с външни стени от тухла и половина е по неефективна в топлинно отношение от облицовани със стиропор тухли четворки според мен е все едно да сравняваш Мерцедес от 70-те със сегашните модели пълни с пластмаса. Едното е практически вечно, а другото "купи-хвърли-купи". Извинявам се, че станах малко досаден, ама какво да направя, като това ми е все още професията!
28 Август 2011 17:54
Dано не се окаже първа и по паднали нови сгради при земетръс
28 Август 2011 18:23
28 Август 2011 18:27
samuil - Според мен всички цени са раздути. И какво като дограмата се прави от нефт? след вноса колко се оскъпява докато стигне до къщата, апартамента? Защо кофража не е български? Освен това, той не е за еднократна употреба нали?

В крайна сметка в момента едно ново жилище се предлага на шпакловка и замаска. В този случай има само дограма, даже няма вътрешни врати. Няма нищо. Каква част от цената на жилището е наистина заради вносните материали? Според мен не повече от 20%. Даже и това е много.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД