Икономисти смятат, че "Водното огледало" е само повод бюджетът да се вкара за актуализация в парламента, а там какво ще се случи с него е друг въпрос. |
Министърът на финансите обаче до последно твърдеше, че няма да има и повишение на минималната заплата, но в крайна сметка кабинетът реши да я вдигне от 1 септември.
"Водното огледало" е един от наследените "договори, крити в чекмедже", които правителството на ГЕРБ категорично отказа да плаща, когато взе властта през 2009 г. Тогава кабинетът "Борисов" обяви, че дава на прокурор заварени неразплатени контракти за около 700 млн. лева, защото чрез тях са се източвали бюджетът и еврофондовете. Така точно в разгара на кризата стотици фирми не си получиха парите за свършената работа. Две години по-късно Борисов признава, че тези разходи трябва да се покрият. С годините "Водното огледало" се оскъпи драстично до 80 млн. лева, Темида още не се е произнесла има ли престъпно харчене на държавни пари, а междувременно много от изпълнителите фалираха.
"Моето мнение е, че е хубаво тази тема да я вкараме за актуализация на бюджета в парламента. 25 милиона лева са много пари. Парламентът да гласува тази сума и тогава вече да мислим ще я взимаме ли тази сума от култура, от спорта, от МВР, от регионално, откъде ще я взимаме", обяснява премиерът на министрите си, като не пропуска да припомни, че предният кабинет е разполагал с бюджетни излишъци, а не е изчистил задължението. "И то разбирам да са 200 хиляди, два милиона, а това са 25 милиона лева. Това е една трета от бюджета на Министерството на културата, почти колкото е годишният бюджет на спорта, не са малко пари. А още повече прокуратурата и съдът имат определено становище. И в един момент може да се окаже, че даваме 25 милиона, а предписанието е да бъде съборено", разсъждава Борисов. Министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев го успокоява, че едва ли ще се стигне до такъв вариант. А вицепремиерът Дянков изненадващо подкрепя разхода: "Мисля, че това е добра идея, наистина трябва да се мине през актуализация. Иначе няма откъде да ги извадим".
Премиерът приключва темата, като посочва, че иска да прокара узаконяването на разноските за "Водното огледало" през Народното събрание, за да запуши устата на опозицията. "Помните, че магистрала "Люлин", като я вкарахме в парламента, там нямаше никакъв дебат. После в интервюта започнаха да говорят, че ние сме я оскъпили. Затова и "Водното огледало", и актуализация на бюджета", отсича Борисов.
Политици и експерти вчера заподозряха кабинета, че употребява казуса "Водното огледало" като параван, за да прекрои държавните разходи и да скрие проблеми в бюджета и в управлението. Световните новини не са добри, а приходите в хазната изостават от годишния план, което може да наложи съкращаване на разходи и пренасочване на суми от едни към други министерства. В същото време с наближаването на изборите натискът за харчене на бюджетни пари очевидно расте - министър Дянков вече издаде това, като обяви, че няма да допусне непланирани разходи и че ще се скрие в отпуск, ако се наложи.
"Актуализация не трябва да се допуска, иначе за пореден път ще докаже неспособността да се планира за цял бюджетен период", коментира пред "Сега" икономистът Петър Чобанов. "Смешно е да се твърди, че заради някакви 25 млн. ще се актуализира бюджетът. Определено има други причини. Дянков не е човек, който може да бъде подценен. Засега бюджетът изглежда под контрол. Но може да има сгрешени сметки", смята изпълнителният председател на БСК Божидар Данев. "Изпълнението на бюджета не върви по план. Приходите изостават, а вероятно кабинетът очаква тази негативна тенденция да се задълбочава. Оправданията с кабинета "Станишев" пък са примитивна пропаганда, сегашният бюджет е гласуван от ГЕРБ", обясни депутатът от ДПС Алиосман Имамов.
"Странното е, че кабинетът говори за актуализация, при положение че законът дава различни възможности да се финансират такива проекти и без санкцията на парламента. По-притеснителното е, че бюджетът ще влезе в процедура по актуализация непосредствено преди изборите, това ще увеличи значително натиска върху Дянков за повече разходи, всеки ще може да внася предложения", опасява се Петър Ганев от ИПИ.
"Целта им е да вкарат бюджета за актуализация, а там вече какво и колко ще актуализират, не се знае. Друг въпрос е защо, като са правили Бюджет 2011, не са предвидили тези пари и защо сега се сещат, че трябва да платят сметка, дължима 2009 г. Интересно колко още подобни неплатени от онова време сметки има. Явно са имали някакви буфери и са ги изчерпали и сега за пред хората изваждат такива театрални постановки, наречени "стенограми", коментира икономист, пожелал анонимност.
............................
Еволюция
-----------------------
От Министерство на финансите първоначално вчера казаха, че няма да коментират. След това посочиха, че "актуализация на бюджета в МФ не е обсъждана". Накрая обясниха, че се обсъжда хипотеза 25-те млн. лв. за "Водното огледало" да се гласуват по целесъобразност от парламента, но това да не става с процедура за актуализация на бюджета. От ведомството на финансист №1 обаче не можаха да обяснят защо Дянков в присъствието на премиера директно определя актуализацията като хубава идея. В крайна сметка пред "Сега" самият Дянков заяви: "Актуализация на бюджета няма да има."