Жени Марчева, БНТ: ...Вие като председател на НС бихте ли подкрепили един проектобюджет, в който има повече пари за наука, за образование, за култура и по-малко за сектора "Сигурност"?
Цецка Цачева: Не бива средствата за една секторна политика да бъдат за сметката на друга секторна политика. Това е умението, това е смисълът на екипността в един кабинет, министерски, правителствен, Министерски съвет - така че - категорично повече средства за образование, здравеопазване, наука, социални дейности. Нооо, при хармонично балансиране така, че това да не бъде за сметка на секторите "Сигурност", "Отбрана", "Правосъдна система"! А това може да се постигне чрез продължаване на реформите в тези системи, които реформи бяха акцентът на нашата работа за първите 2 години от състава на това Народно събрание!
ЖМ: Парите в пликче, които толкова дълго време занимаваха както вас, депутатите, така и нас като общество, какво, в крайна сметка, ще се случи с тях? Доколкото си спомням, беше възложено на Бюджетната комисия да се заеме с този въпрос дали тези пари да бъдат облагани и да прецени дали ще има промени в ЗКПО и включително и промени в Правилника на парламента. И какво ще се случи?
ЦЦ: Тази тема на равни интервали, с оглед на политическата ситуация, се повдига в обществото. За себе си аз съм категорично наясно още от пролетта на 2010, тогава, когато за първи път бе поставен този проблем. Изискала съм компетентното становище на Сметната палата, на НАП, направила съм консултация с водещи фигури във финансовата наука, с една дума - това са разходи. Всеки финансист, бюджетар, икономист, който ни гледа и слуша, знае, че бюджетно учреждение, каквото е НС като юридическо лице, по действащото законодателство няма хипотеза как да облага разходите. Но, разбира се, винаги има първи път и е възможно да постъпи законодателна инициатива и занапред това нещо да се случи. Няма да се уморя да повтарям, че когато сме с основание взискателни към институцията НС, към парламента, трябва да бъдем на ниво, да оценяваме и действителните потребности, и онова, което се върши от отделните народни представители като цяло. Не казвам, че няма и между нас, както във всеки един колектив, хора, които лепят етикети с нелицеприятна оценка за институцията, но тази тема за мен е затворена тема! Оттук насетне на постъпили законопроекти в една или друга посока ще гледам като на обикновена законодателна инициатива. Каквото трябва да кажа като председател на НС по този въпрос и да направя, съм го сторила в началото на 2010!
ЖМ: Ще позволите ли, като председател на НС, парламентарната трибуна да бъде използвана за открита политическа агитация във времена на предизборни кампании?
ЦЦ: Задавам си обратния въпрос: как бих могла аз или който и да е председателстващ конкретно пленарно заседание да направи разликата къде свършва политиката, която безспорно се провежда в пленарна зала, защото това е мястото в една Парламентарна Република, където се сблъскват политическите тези и идеи от реториката на предизборното говорене?!... Разбира се, надявам се да не се мине мярата, границата на добрия тон.
ЖМ: Това щях да ви попитам - дали очаквате много чаши с вода, лиснати от трибуната на Народното събрание, оттук до 23 октомври?
ЦЦ: Да, ще има изненади, убедена съм. Няма да скрия, че съм се опитвала във ваканционните дни да си представям до какви размери и как би могло да бъдат развихряни тези предизборни страсти, но аз съм убедена, така, ъъ, диалогът, който имам с всички народни представители, че всеки един от нас отговорно ще запази онова поведение, което всъщност няма да доведе до ескалиране на напрежението. Каквото дойде, каквото е предизвикателството, съответно по този начин ще отговаряме от името на мнозинството, но мисля, че това, което ни предстои, няма да бъде по-различно от други предизборни кампании, провели се в състава на други Народни събрания.
Всеки финансист, бюджетар, икономист, който ни гледа и слуша, знае, че бюджетно учреждение, каквото е НС като юридическо лице, по действащото законодателство няма хипотеза как да облага разходите.
Ами такова, аз като икономист /счетоводител/, с извинение, няма да се уморя да повтарям-Разходите се оправдават с разходооправдателни документи.Например - фактури/с касов бон при плащане в брой/; билетчета с командировъчна заповед и т.н. Ех, Цецке, така искам да ти направят ревизия тези, дето я правиха на мен през 2010 г..