Налице са увеличаващи се симптоми на съперничество сред бунтовническите групировки относно това кой има най-големи заслуги за освобождаването на Триполи и кой какво влияние ще спечели от това, пише в. "Ню Йорк таймс". Въстаниците от Зинтан контролират столичното летище. От Мисрата - охраняват централната банка, пристанището и премиерския офис на площада, където с графити е изписано "Площад Мисрата". Берберите от планинския град Яфран държат централния площад, където спрей е изографисал "Революционерите на Яфран". Седмица след превземането на Триполи градът остава разделен на владения, всеки от което е управлявано от псевдонезависими бригади, представляващи различни географски райони на страната. А използваните надписи за маркиране на територията говорят за задаващата се криза с лидерството на бунтовниците. Бунтовниците от западните планини, от крайбрежния Мисрата в централната част и от източния Бенгази се стремят към самостоятелност, констатира изданието.
Опитите да се определи военен лидер, който да обедини отделните групировки, показва всъщност разделението в ръководството на бунтовниците. То върви не само по регионална линия, но и по идеологическа - между ислямистите и привържениците на светския характер на държавата. Веднъж за военен лидер се посочва Абдел Хаким ал Хадаси, друг път Абдел Хаким Белхадж, посочен като командира на Военния съвет на Триполи. Някои либерали от Преходния национален съвет (ПНС) се оплакват, че Хадаси е бил лидер на разформирована Либийска ислямистка групировка, която се е противопоставяла на режима на Кадафи през 90-те години. Други дори смятат, че това е първата стъпка към ислямистки преврат. Те твърдят, че Хадаси е бил определен за командващ от 5 батальона от т.нар. "Бригада Триполи", а не от ПНС. Те също се оплакват от влиянието на Катар, който е обучвал и въоръжавал въпросните бригади.
Междувременно бе съобщено, че Саади Кадафи - третият по старшинство син на либийския диктатор, е влязъл в контакт с представители на въстаниците и дори е обявил, че е готов да се предаде. Това заяви в интервю за катарската телевизия "Ал Джазира" Абдел Хаким Белхадж. Той твърди, че Саади се е свързал с него и е пожелал да обсъди въпроса да се предаде.
Във въоръжения конфликт в Либия са загинали 50 000 души, съобщи представителят на военното командване на бунтовниците полк. Хишам Бухагаир. Най-много жертви са дадени в боевете за Мисрата и Злитан - от 15 000-17 000 души.
Русия ще участва в откриващата се днес в Париж среща "Приятелите на Либия", предаде Интерфакс.
ОЧАКВАНИЯ
"През следващите няколко дни очакваме много петролни кладенци да бъдат възстановени", заяви на пресконференция в Триполи зам.-председателят на ПНС и отговарящ за петрола и финансите в Али Тархуни. Той обаче добави, че износът на петрол и газ ще се увеличава поетапно и че е изискал пълен доклад от националната петролна компания с очакваните прогнози за близките месеци. Али Тархуни подчерта още, че дори за защита на либийските петролни съоръжения ПНС не желае чужда военна помощ.