Схема за намаляване на инвестиционните такси и тези за обслужване, които пенсионните дружества прибират от вноските на осигурените в тях, както и напълно безплатно прехвърляне от един фонд в друг са част от промените в Кодекса за социално осигуряване на Комисията за финансов надзор. В момента те вземат такса в размер до 1% годишно върху стойността на нетните активи в зависимост от периода, през който са ги управлявали. Още до 5% от всяка вноска по индивидуална партида се превеждат на пенсионния фонд. В КСО е записано, че удръжките гарантират дейността по допълнителното задължително пенсионно осигуряване и служат за управление на пенсионните фондове. Преди време зам.-шефът на КФН, отговарящ за капиталовите пенсионни схеми, Ангел Джалъзов призна, че дружествата винаги слагат максимални такси.
"Разчетите сочат, че отчисляваната инвестиционна такса в размер на 1% годишно ще редуцира натрупаните средства по партидите на хората с около 15%, а таксата от всяка вноска - с 5%. Или партидата ще намалее с 1/5, което ще се отрази и върху размера на бъдещите пенсии на лицата, осигурени във втория стълб на пенсионната ни система", твърдят от КФН. Затова предлагат схема за намаляване на таксите. Инвестиционната да падне от 1% през 2011 г. до 0.5% през 2016 г. Удръжката от всяка вноска за управление пък трябва да започне да пада от 2017 г., когато трябва да стане до 4%, през 2018 г. - до 3%, и през 2019 г. - до 2.5 на сто. От финансовия надзор смятат, че това няма да повлияе негативно на универсалните фондове, тъй като от 2017 г. вноската в тях трябва да нарасне от 5 на 7%, което ще увеличи капитала им. При прехвърляне на парите ни от един фонд в друг пък ги изяждат с още до 20 лв. и от КФН искат тази такса също да отпадне.
Председателят на асоциацията на пенсионните дружества Никола Абаджиев научи от медиите за готвеното орязване на приходите им. "Ще излезем с официално становище, щом се запознаем с проекта. От нас са искали само предложения за малко по-либерален режим за инвестиране на парите и доста от предложенията ни са приети. В момента има нови финансови механизми, които не са съществували при писането на кодекса", обясни той. Според Абаджиев таксите не са проблем за партидите, защото от тях се плащат абсолютно всички разходи на фондовете като пощенски услуги, заплащане на инвестиционни посредници и т.н.
От КФН обявиха, че с предложенията им се разширява кръгът на допустимите финансови инструменти за пенсионните фондове.
----------БЕЗ СИГУРНОСТ
Измененията предвиждат пенсионноосигурителното дружество да информира хората чрез рекламни материали, че при управлението на активите на фонда не се гарантира положителна доходност и запазване в пълен размер на внесените по индивидуалните партиди средства. Фондовете трябва да гарантират доходност от минимум 60% от средната за последните 2 г., но тя може да е и отрицателна. Сега от КФН предлагат гарантираната доходност да се обвърже със средната за последните 5 г., с което фондовете са съгласни.
при управлението на активите на фонда не се гарантира положителна доходност и запазване в пълен размер на внесените по индивидуалните партиди средства.
Ако някой ще точи средства (представителни разходи, бонуси за посредници и посредствени) от партидите, що требе зорлем (по силата на закон) да бъде стимулиран?Банките ще се окажат цвете в сравнение с частните осигурители/застрахователи.